Ranskalaisviranomaiset ovat käskeneet laitevalmistaja Applea keskeyttämään iPhone 12 -puhelinten myynnin, koska ne päästävät ympärilleen liikaa sähkömagneettista säteilyä. Lisäksi viranomaiset vaativat Applea korjaamaan jo myydyt puhelimet.
https://www.sss.fi/2023/09/ranska-kaskee-applea-keskeyttamaan-iphone-12-puhelinten-myynnin-liiallisen-sateilyn-vuoksi/
iPhone 12 säteilee
15
1589
Vastaukset
- Anonyymi
Ranskalaisista on aina tuntunut mukavalta kiusata amerikkalaisia.
"WHO: Haittaa ei ole osoitettu" - Anonyymi
Eikös apple lopettanutkin noitten vanhojen mallien myynnin, no onneksi pukkaa uusia hienoja malleja, minäkin taitan lähteä applen leiriin.
- Anonyymi
Androidit ne vasta säteileekin, varsinkin idiotismia se aiheuttaa huolestuttavan paljon android leiriläisissä.
- Anonyymi
Moi tiiättekö tuleeko 12 ministä liikaa säteilyä yhtä lailla?
- Anonyymi
Näyttäisi uutisten perusteella siltä, että kysymys on nyt vain Iphone 12 perusmallista. Ja senkin säteilytason voimakkuudesta on myös eriäviä mielipiteitä. Tuskin kannattaa olla kovin huolissaan. Jos nyt kuitenkin meinaa yöunet mennä, niin voihan sitä pitää jatkossa kännykän etäällä päästään ja puhua puhelunsa kaiutinpuheluina.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ranska-kieltaa-iphone-12-puhelimen-myynnin-sateilyvaaran-takia-nain-kommentoi-suomalaisasiantuntija/8777858
- Anonyymi
Ranskalaisilla on erilainen tapa mitata säteilyä. Missään muussa maassa ei olla huolestuneita iponen säteilystä.
- Anonyymi
Muissa maissa lampaat ymmärrä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muissa maissa lampaat ymmärrä.
Sinäkin siis kuulut niihin lampaisiin.
- Anonyymi
Ranskalaiset lampaat fiksumpia?
- Anonyymi
Minulla on 12 mini ja aion käyttää sitä ainakin 1,5v ellen saa jostain helvetin isoa kasaa rahaa tai korvamerkittyä rahaa puhelimen uusintaan. Tiedän kyllä minkä mallin ja miksi valitsisin. Periaatteessa tarvittava raha on olemassa, mutta pidetään pää kylmänä.
Sammutan puhelimen kerran päivässä enkä pidä sitä makuuhuoneessa. - Anonyymi
Tottakai kun sen kuoret on valmistettu käytetystä ydinjätteestä.
- Anonyymi
Onneksi on Android voi pitää kiveksien lähelläkin.
- Anonyymi
Seinessä uiminen on ollut kiellettyä sadan vuoden ajan.
- Anonyymi
"Apple sai iPhonen säteilyn kuriin – Ranska peruu iPhone-myyntikiellon
Applen iPhone 12 -puhelinten myyntikielto on ohi Ranskassa, sillä viranomaiset ovat hyväksyneet säteilyä vähentävän ohjelmistopäivityksen." - Anonyymi
"Kyseessä oli ohjelmisto, ei laitteisto. Se korjattiin VIA-päivityksen kautta."
tiedä sitten?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793