Säälittävän näköistä, kun aamupäivällä jono apaattisen näköisiä puolitoistametrisiä koululaisia marssii reput roikkuen marketin ovesta sisään.
Joku ostaa munkin joku muotijuomaa, yksi mättää irtokarkkeja taskuun ja loput miettivät laumana kierrellen ilmeisesti muuta näpisteltävää. Yllättäen vain muutama maksaa jotakin kassalla.
Eikös noiden kuuluisi olle koulussa?
Joku ostaa munkin joku muotijuomaa, yksi mättää irtokarkkeja taskuun ja loput miettivät laumana kierrellen ilmeisesti muuta näpisteltävää. Yllättäen vain muutama maksaa jotakin kassalla.
Eikös noiden kuuluisi olle koulussa?
Vastaukset 28
Vanhimmat
Mikset ole apukoululainen mene jo hopi hopi
Vielä säälittävämpiä toivonsa menettäneitä jonotti Ruokajonoon,josko tulisi edes vanhaa kanaa..
Pyh, siellähän jonottelee hyvin toimeentulevia eläkeläisiä. Vastaostettu Toyota hybrit odottaa parin kulman takana.
Olen ruokajonossa pari kertaa käynyt jo tavara on niin piloille menny jotta roskii menee samantein..
Ennemmin haen tuoretta laatu tavaraa kaupasta ku tuhlaan aikaani jonottamalla roskan takia
Siinä ilmaistuotteisiin pettynyt eltsu teki asian selväksi. Hakisin ilmaista, mutta laatu ei täsmää, joten ostan kaupasta priimaa.
Ruoka-avun idea?
Ainakin Lyydiassa ei myönnetä ruoka apu seteliä ilman tilitietoja ja Toimeentulotukihakemusta. Itse huomannut kuitenkin, että kävijöiden tuttavat tai lapset whateva ovat kyytimässä jonoon hienoilla autoilla. Eikö olisi mahdollista antaa edes 20€ kauppaan vaan mieluummin tuodaan mummo jonottamaan.
Suorastaan ahdistellaan isovanhempia hankkimaan härpäkkeitä lapsenlapsille ja sitten kuskataan ne leipäjonoon kerjäämään jätteitä.
Härskiä on elintasokilpailu.
Kääkö katteeks toiset saa sinä et
Kääk
Juttu painui mummojen leipäjonoihin, kun piti ihmetellä, miksi lapset eivät ole koulussa aamupäivisin, vaan näpistelevät marketeissa.
Mikset pidä mukuloitasi kurissa!!!
Ei niitä voi siellä pitää, kun se on auki vain iltaisin!!!
Mikä vika kouluruuassa on? Vegaani vaihtoehtokin nykyään. Pitää vaan mennä kauppaan,kun muutkin menee. Lieneekö jo syy kiusaamiselle? Jotkut koulut myyvät hävikkiä päivän päätteeksi ja on kyllä parempaa,kuin Ruokajonon antimet.
Koulusafka on oikeasti kuraa jota ei koirallekaa syötä
Kyllä huomaa kun ikää tulee että ei enää jöpötä ihan joka päivä.
Miksi pitäisikään?
Menkääs fossiilit nypläyskerhoon
Mihin aikaan mummot näpistelevät marketeissa?
Noin viikkoa ennen eläkepäivää.
Ja aikaisin aamulla.
Loikkahameet ne vasta mättävätkin, jopa koko viikon sapuskat kerralla hameensa sisään
ja heti heidän peesissä laahustavat ukit ja mummot kassit ja tissit roikkuen...
Menehän pilipali poju muualle satuilemaan
Kouluruoka maksulliseksi niin voi päättää ostaako vai ei. 2-3€ annos.
Siitä roskasta maksaisi senttiäkään
Suomi ja Ruotsi ainoat maat maailmassa missä ilmainen kouluruoka. Kun siitä kerran valitetaan jatkuvasti niin omat eväät sitten. Monilapsiset perheet voisivat anoa Sossusta harkinnanvaraista Toimeentulotukea,jos ei omat kolikot riitä.
Jos kotona perheessä ei syödä kuin jauhomössöä, niin ei kai nappulat opi ruokaa syömään koulussakaan. Juostaan markettiin ostamaan munkkeja, makeisia ja limuja.
Aivot eivät saa ollenkaan kunnon ravintoa ja oikeita rasvoja toimiakseen kunnolla.
En ole poppamies, mutta verkossa on hyviä dokumentteja aivojen ravinnon tarpeesta.
Tarkoituskin oli osua sinuun. Osuma tuntuu aina hyvältä.