Historiallisesti ajatellen Somero on ollut viljavaa ja vaurasta seutua ja mm. Hämeen Härkätien ansiosta elävä kylä ja tienoo. Väkeä tuli ja meni - rikasta ja köyhää.
Kartanoitakin seudulla oli lukemattomia. Varmasti oli tapahtumia ja hyörinää.
Miten on nykyään? Älkää nyt taas ihan heti ruvetko haukkumaan kylää ja omia ihmisiänne. Miettikää oikeasti ja maailmaa laajemmin ajatellen mielipidettänne Somerosta ja Somerolla elämisestä. Kaunista seutua on kumminkin.
Onko Somero vaurasta seutua
4
1163
Vastaukset
- Anonyymi
Kaunista on kyllä. Mutta köyhyyttä riittää. Palveluihin ei ole varaa, ei kunnalla eikä kansalla. Silti kateutta riittää. Ränsistyy niin kunta kuin kansakin. Ilmapiiri ja yhteisöllisyys on myös heikko.
- Anonyymi
Ilmapiiri on kuin kylä olisi Suomen p- reikä. Juoruja, maalittamista, pahanpuhumista, salaseuroja, klikkejä ja kirsikkana kakussa ihka oikea laajamittainen kavallus. Josta voi seurata jopa vankeustuomioita kunhan se saadaan joskus selvitettyä pohjamutia myöten.
- Anonyymi
Somerolla on sikoja enemmän kuin ihmisiä, valtavia vauraita tiloja. Uusia koneita ja vempaimia.
- Anonyymi
Täällä syntyneet käyttäytyy kuin omistaisivat koko kylän.
Yhteisöllisyys on sitä että huijataan ja ollaan ilkeitä muualta tulleille,
ja esim. fb kirppiksiltä sulta ei osteta samoin kuin "kantaporukalta", esitetään kyllä ystävällistä mutta se on teatteria.
Muutama ikävä kokemus niin ei voi enää luottaa varauksetta.
Samat sukunimet pyörii kun sikiää lisää..
Ainoa toivo että pikkuhiljaa tulee muualta porukkaa lisää.
Nuoret on tosin täällä kivoja ja
kohteliaita, että heidän myötä tahti muuttuu luultavasti, toivottavasti.
Sikäli keljua että vaikka kuinka haluaa olla osa tätä paikkaa sun ei anneta vaikka olisit itse mukava toisia kohtaan, koska oot muualta syntyisin, se leima pysyy!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1115127Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1824417Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1714332Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik893515Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast163264Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi143072Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa373053Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä122948Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL542778Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!311878