ruusut riesana

tuutikki

Ostimme vanhan omakotitalon, ja tontin yhdellä sivustalla on ruusuaita... Ei-viherpeukalona ihmisenä en osaa sanoa tuon ruusupensaan lajiketta, mutta siihen tulee pinkin väriset kukat kesällä ja syksyllä sitten niitä punaisia ruusunmarjoja, siis tällainen yleinen ruusupensas, mitä olen jopa nähnyt villinä kasvamassa jossain.
Ongelma on nyt se, että haluaisin sen ruusaidan pois, kun se on päässyt aika pahoin villiintymään ja tarkoitus olisi laittaa tuohon kohtaan toisenlainen aita. Kysymys kuuluukin: onko mitään vähemmän järeää konstia poistaa ruusut kuin kaivinkone? Kaikki konstit otetaan kiitollisuudella vastaan!

2

680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mari

      Isoilla puutarhasaksilla ja/ tai pensasleikkurilla ensin pensaat niin matalaksi kuin saat. Sitten lapio kouraan ja kaivamaan juuria ylös. Peitemaata joudut hankkimaan jonkin verran kuoppaa peittämään. Hikinen urakka.

    • mari

      jaa taimia ilmaiseksi niille, jotka kaivaa ne ylös itse... Saat osan työstä teetettyä muilla;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      97
      3998
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3357
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      131
      2668
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      249
      2199
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      97
      1981
    6. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      100
      1893
    7. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      21
      1829
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      115
      1673
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1331
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1255
    Aihe