Tappaako karhu pentujaan

Anonyymi-ap

Tappaako karhu pentujaan?
Luonto-ohjelmissa on kerrottu, että uroskarhu tappaa naaraan seurassa olevat pennut, jotta naaras tulisi nopeammin kiimaan ja uros pääsisi tekemään omat jälkeläisensä sen kanssa. Mistä uros tietää, ovatko jonkun naaraan seurassa olevat pennut sen vai jonkun toisen siittämiä?

Kuva: Notafly / Wikimedia Commons

Teksti: Ilkka Koivisto
Luonto-ohjelmissa on kerrottu, että uroskarhu tappaa naaraan seurassa olevat pennut, jotta naaras tulisi nopeammin kiimaan ja uros pääsisi tekemään omat jälkeläisensä sen kanssa. Mistä uros tietää, ovatko jonkun naaraan seurassa olevat pennut sen vai jonkun toisen siittämiä?



Luonto-ohjelmissa on usein näytetty, kuinka pari-kolme nuorta leijonaurosta ottaa omakseen iäkkäämpien, jo parhaat voimansa menettäneiden urosten lauman. Usein hyvin väkivaltaisen valloituksen lopuksi uudet urokset tappavat laumaan kuuluvista pennuista ne, jotka eivät kykene tai tajua lähteä pakoon. Tämä toistuu lauman historiassa muutaman vuoden välein. Lauman pysyviä jäseniä ovat naarasleijonat, jotka ovat keskenään läheisiä sukulaisia.

Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen suurpetotutkija Ilpo Kojola kertoi, että karhu-urosten tekemiä pentutappoja tunnetaan, mutta ilmiönä se ei ole yhtä tavallinen kuin leijonien keskuudessa. Tämä johtuu ennen muuta siitä, etteivät karhut elä leijonien tapaan kiinteissä laumoissa, jotka pitävät hallussaan omia melko tarkkarajaisia metsästysalueita.

Lisäksi aivan ilmeisesti karhu-urokset tappavat nimenomaan toisen uroksen siittämiä pentuja. Tästä Ilpo Kojola kertoi epäsuorana todistuksena tiedot Ruotsista. Alueelle, jossa karhukantaa on jo pitkään tutkittu, oli siirtynyt useita uusia uroksia etäämpää ja tällöin pentukuolleisuus havaittiin poikkeuksellisen suureksi.

Sitten itse kysymykseen. Keskustelimme asiasta aika pitkään ja totesimme, että karhu-uroksilla on täydet edellytykset välttää omien pentujensa tappaminen. Samoilla seuduilla elävät karhut tuntevat toisensa yksilöinä, ja etenkin täysikasvuiset naaraat asustavat pysyvästi melko suppealla alueella. Me ihmiset tunnemme toisemme ennen muuta ulkonäön mutta varsin hyvin äänenkin perusteella. Karhuille ei näköaistilla ole yhtä suurta merkitystä, äänellä varmaankin.

Karhuilla on lisäksi toistensa tunnistamisessa hajuaistista monin verroin enemmän apua kuin ihmisellä. Uroskarhulla on myös melko varmasti muistiin tallennettuna tietyt tunnukset paikoista; se muistaa, missä asuu naaras, jonka kanssa se vietti kesäpäiviä kiihkeän lemmen merkeissä.

18

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä se TAPAA ja ÄITI KARHU myös.ILOINEN PERHE TAPAAMINEn.

      • Anonyymi

        Tuosta viestistä näkee että karhunmetsästäjän älyllinen taso vastaa apinaa. Tuo viesti on kirjoitettu vähintään 1.5 promillen humalassa.
        Montako tapettua karhunpentua on löydetty paikallisella lupa-alueella. Vastatkaa miehet jotka olette koko elämänne vapaa-ajan metsässä.
        Enemmän löytyy yksinäisiä vasoja joka syksy joilta on emo ammuttu hirvijahdissa.


      • Anonyymi

        Humalassa tai ei mutta oikeassa on Äiti karhu tapaa pentunsa ja porukkaan tulee isä karhu..Se iloinen perhe tapaaminen on.KARHUPERHE verraton..


      • Anonyymi

        Ja Kanadassa on iso musta karhu tavannut kalastajia koskilla ja joen varsilla.Silloin kalastaja on ojentanut isä karhulle lohen ja äiti karhu on poika karhun kanssa myös porukassa.Ja näin on tapahtunut karhu perheen ja kalastajan ihana TAPAAMINEN.ELI LUONNOSSA VOI TAPAAMISIA OLLA ERINLAISIA.


      • Anonyymi

        KERRO ONKO SINULLA ollut tapaamisia HIRVIEN KANSSA.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        KERRO ONKO SINULLA ollut tapaamisia HIRVIEN KANSSA.

        Ennen hirviä oli kaikkialla. Nyt ei ole kuin hirvikärpäsiä.
        Nykyisin joka syksy kuulee kun pamahtaa niin toinen sanoo passimies vieressä ei hätää sain ammuttua sen vasan.
        Tai viereinen joka näki emän ja vasan tivaa monta kertaa radioon mitä sinä ammuit kun emä on nurin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ennen hirviä oli kaikkialla. Nyt ei ole kuin hirvikärpäsiä.
        Nykyisin joka syksy kuulee kun pamahtaa niin toinen sanoo passimies vieressä ei hätää sain ammuttua sen vasan.
        Tai viereinen joka näki emän ja vasan tivaa monta kertaa radioon mitä sinä ammuit kun emä on nurin.

        Metsästäjät pitäisi laittaa hyvien tapojen koulutukseen. Nykyinen metsätys on autometsästystä, jossa autoilla piiritetään eläin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Humalassa tai ei mutta oikeassa on Äiti karhu tapaa pentunsa ja porukkaan tulee isä karhu..Se iloinen perhe tapaaminen on.KARHUPERHE verraton..

        Miksei metsästäjät kerro humalassa tai sevinpäin tapetuista karhunpennuista. Syökö emot, urokst vai korpit näkymättömät pennut häveyksiin. Kiimaisa metsämiehiä kiertää metsissä ympäri vuoden miksi ei puhuta tapetuista pennuista. Onko se yhtä tabu kuin siitinluu.


      • Anonyymi

        Karhun pentu tallustaa käpälä on kipee.Hirvimies kun tallustaa on aamulla pää kipee.Kumma on se kuin emot ammutaan vasoina,tiet piiritetään autoilla ja puna naamast hirvimiehet pyörii ojien varsissa kännykät kourassa kuin pienet poijat.KUULEEKO KIEKU TÄÄLLÄ kaiku.HALOO


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Karhun pentu tallustaa käpälä on kipee.Hirvimies kun tallustaa on aamulla pää kipee.Kumma on se kuin emot ammutaan vasoina,tiet piiritetään autoilla ja puna naamast hirvimiehet pyörii ojien varsissa kännykät kourassa kuin pienet poijat.KUULEEKO KIEKU TÄÄLLÄ kaiku.HALOO

        Metsästys ja Kalastus -lehden 20 vuotta ylläpitämän yli 8 000 suurhirven painotilastossa tuo sonni on pitänyt siitä lähtien kärkipaikkaa. Yli 350 kiloon on muutamaan otteeseen ylletty, mutta ei koskaan vielä todistetusti yli Sotkamon suurimuksen.

        Kunnes toissaviikonloppuna Konsta Kellokumpu kaatoi Sallasta jämtlanninpystykorva Toljun Patun seisontahaukkuun peräti 377 kiloa painaneen jättiläissonnin. Aiempi ennätys ohitettiin siis yli 20 kilolla.

        Sotkamon ja Sallan hirvissä on yllättävän paljon yhteistä: Kumpikin kaadettiin kiimakauden kynnyksellä jämtlanninpystykorvan kahden tunnin haukkuun, kumpikaan ei vaikuttanut kaadolla niin suurelta kuin lopulta paljastui ja kummankin alkuperää uumoiltiin itärajan taakse.


      • Anonyymi

        Nyt ON JÄNNÄT paikat Iso hirvi sonni ammuttu jossain ,,hui olis ampunu takas niin olis nähty kun hirvimies on kolossaan piilossa.Kännykkä käissä KUULEEKO KIEKU TÄÄLLÄ KAIKU.Halooo


      • Anonyymi

        No nyt se tapahtu,isä karhu tapas poika karhut konepajalla.Ja äiti karhu myös.Hirviä ei näkyny .


      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        🍑 ­­­N­y­­m­­­f­o­­m­­a­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18013047o

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Karhu on kaikinpuolin mukava eläin.

      • Anonyymi

        Hyvä juoma kaveri.


    • Anonyymi

      Juoko äidit? Kyllä juo.

      • Anonyymi

        Kenen juo kenen ei ,meidän äiti ei ole koskaan juonut mutta maistanut on.Mutta tuo kyseinen karhu äiti imetti poikasiaan pitkään,kunnes kateellinen isi karhu puuttui asiaan ja ajoi pikku karhut pois äitin luota ja itse jatkoi äiti karhun rinnan imemistä monta kuukautta.Pikku karhut uteliaana katseli isi karhun tekemisiä puun takaa,ja huomasvat että nyt onkin isi karhulla jotain muutakin mielessä.Ja niinpä olikin ,isi karhu siirtyi äiti karhun selkään kunnes me huomasimme että,,sen pituinen se.


      • Anonyymi

        Kysymys oli tapaako äiti karhu poikiaan.kyllä käyttää hyväkseen kun vanhenevat.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      145
      6783
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2488
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      47
      1700
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1391
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      89
      1252
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1097
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1055
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1053
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1049
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      966
    Aihe