Lapset ja ero

Perheeseemme kuuluu minun lisäkseni 13 ja 16-vuotiaat lapset ja haluton vaimo.
Haluttomuutta on ollut jo yli 10 vuotta, muut asiat olisivat ok.
Kysymys, että missä iässä lapsi alkaa kestämään eron tuoman ahdistuksen, siis minkä ikäisenä lapsi alkaa kestämään eron ilman ylivoimaisia ongelmia? Tytär nyt 13-vuotias, joten nyt saattaisi olla todella huono aika hänen kannaltaan?

Koska muut asiat kunnossa, niin yrittäisin sinnitellä tekopimperon avulla vielä esim. viisi vuotta. Tuntuisi kohtuuttomalta yksin sukupuolielämän korjaamiseksi alkaa niin sietämättömään operaatioon, kuin eroon.
4820
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sanotaan näi,että lapset yllätävän hyvin ottavat avioeron.Heille on hyvä selvittää asiat suoraa eikä mutkien kautta.Itsellä oli sama tilanne monta vuotta täysin seksitömässä suhteessa.Nyt tilanne on eri olemme eronneet molemmat ovat tyytyväisiä ratkasuun,Ei ole mitään järkeä riippua sellaisessa suhteessa missä ei kaikki asiat toimi.Ratkasun tekeminen on rankaa joskus mut palkitsevaa.Voimia sinulle ratkasujen tekemiseen.

Äänestä
  • Eikö haluttomuuteen ole joku syy?Anteeksi en halua loukata mutta minusta normaali terve ihminen on seksuaalinen olento.Seksi on jumalan lahja avioliiton ylläpitämiseksi ja suhteen lähentämiseksi.Raamattu ihan kieltää puolisoilta selän kääntämisen.( paitsi jos haluaa takaapäin)Mut se ei lue raamatussa.Seksi kuuluu avioliittoon ja se on haureuden syntien välttämiseksi luotu.että kullakin miehellä olisi oma vaimo.Jos on kipua tai sairautta niin voi tehdä sen muuten..apuvälineillä tai rasvoilla tai kädellä miellyttäväksi.mut siihen tarvitaan jo rakkautta että haluaa tehdä toiselle hyvää.Eli onko suhteesta kuollut rakkaus.sillon se pitää herättää henkiin.Anna sille vaimolles oikee tehokuuri rakkautta ,hellyyttä ja yhdessä oloa.hiero sen niskaa ja jalkoja...muistelkaa kivoja asioita menneisyydessänne.naurakaa yhdessä hauskoille asioille,ne aina yhdistää.kehu vaimoasi toisten aikana jostain hyvästä.älä ikinä hauku toisten kuullen.eikä edes selän takana.ikävät asiat pitää puhua kahden kesken.kysy mitä se haluaa ja tee hänelle mieliksi,koska rakastat häntä.olet ihana mies kun et ole hakeutunut vieraisiin.sano sekin hänelle että kyllä ottajia olis jos menis,mutta koska rakastat häntä et halua mennä.jumala antakoon vaimollesi haluja sinuun.katsokaa joku intohimoinen filmi yhdessä.jäjestäkää kahdenkeskistä aikaa lapset mummolaan ja silleen.menkää risteilylle ja viettäkää oikee kuherruskuukausi.keksi joku yllätys hääpäivällenne..suhteen yläpitämiseksi voi tehdä paljon.minun rakas voitti mun sydämeni kun valmisti mulle parvekkeelle kynttilä illallisen.mä itkin liikutuksesta.että se viitsii nähdä niin paljon vaivaa mun takia.se tuntuu hyvältä.jaksaa uskoa rakkauteen.iso hali sulle ja voimia vaimonvalloitusretkelle.miksi vaihtaa jos asialle voi yrittää vielä tehdä jotain.puhukaa asioista.sano että et jaksa enää tällaista jos ne yritykset ei tuota tulosta.mutta älä valita mitään ennenkuin olet yrittänyt parhaasi.sit pitää puhua vasta kuinka epätoivoinen olet.seksikin on alue jonka voi kuolettaa itsessään.mut sitä voi myös ylläpitää.vain mies voi saada naisen tuntemaan itsensä seksikkääksi.sano sille että hei seksipylly.kehu sitä ja jumaloi sitä..ja sen vartaloa.mulla on hirveet raskausarvet ja mieheni ei oo ikänä sanonu niistä mitään.ja meillä on tosi villiä seksiä.sielu se on jota rakastaa.ulkoinen kuihtuu vanhuutta kohti.me ollaan jo sovittu että sit kun ollaan vanhoja meille jäävielä hellyys.kun muut osat
    ei enää toimi.

    Äänestä

Ota asia puheeksi vaimosi kanssa. Pitkässä liitossa käy helposti niin että rakkaus hiipuu ja parista tulee enemmänkin kämppäkavereita. Suhdetta pitää hoitaa. Lähinnä tarkoittaa sitä että pitäisi silloin tällöin sanoa ja näyttää toiselle että välittää ja rakastaa.

Äänestä

Hei,

Olen nyttemmin jo aikuinen ja ajattelin kommentoida viestiäsi tuolta osin, kun kyselit missä iässä lapset osaavat suhtautua eroon parhaiten, eli siis tarkoitit, ettei lapseen jää pahoja traumoja erosta.

Itse olin 17, kun muutimme äidin kanssa pois isän luota. Meillä oli kaikki päällisin puolin myöskin hyvin, ei riitoja, ei väkivaltaa, mutta isästäni ja äidistäni ei ollut aistittavissa minkäänlaista rakkautta toisiaan kohtaan.

Ero ei tullut minulle minkäänlaisena yllätyksenä, enkä koskaan kärsinyt siitä sen kummemmin.
Lapsesi ovat jo sen ikäisiä, että ovat hyvinkin tarkkasilmäisiä ja voivat aavistaa, ettei kaikki ole kohdallaan. Jos ero tulee, älä liikaa murehdi lastesi puolesta. He ymmärtävät kyllä, ja pääasia on että heillä on silti kaksi rakastavaa vanhempaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


masa kirjoitti:

Perheeseemme kuuluu minun lisäkseni 13 ja 16-vuotiaat lapset ja haluton vaimo.
Haluttomuutta on ollut jo yli 10 vuotta, muut asiat olisivat ok.
Kysymys, että missä iässä lapsi alkaa kestämään eron tuoman ahdistuksen, siis minkä ikäisenä lapsi alkaa kestämään eron ilman ylivoimaisia ongelmia? Tytär nyt 13-vuotias, joten nyt saattaisi olla todella huono aika hänen kannaltaan?

Koska muut asiat kunnossa, niin yrittäisin sinnitellä tekopimperon avulla vielä esim. viisi vuotta. Tuntuisi kohtuuttomalta yksin sukupuolielämän korjaamiseksi alkaa niin sietämättömään operaatioon, kuin eroon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu