Olimme hänen kanssaan ennen paljon yhdessä. Hän kutsui ajelulle ja kävimme syömässä. Matkan aikana hän puhui lähinnä itsestään ja selitti monimutkaisia ja yksityiskohtaisia asioita työstään, joita en ymmärtänyt. On vaikea ymmärtää miksi hän sellaisia minulle selittäisi, joita en voikaan ymmärtää...
Juttelu automatkan aikana vaikutti tavalliselta ja asiat joista puhuimme olivat tavallisia ja arkipäiväisiä. Kun pysähdyimme ja hän otti aurinkolasit pois päästään ja omassa mielessäni ihmettelin hänen silmiään koska niistä paistoi vain piintynyt viha tai sitten kateus. Aloin pohtia kenen kyytiin oikein olin lähtenyt.
Tapasin vanhan kaverini
14
495
Vastaukset 14
- Anonyymi
"Aloin pohtia kenen kyytiin oikein olin lähtenyt"
Lähdit vanhan kaverisi kyytiin.
Jätä diagnoosit lääkäreille. - Anonyymi
"Matkan aikana hän puhui lähinnä itsestään ja selitti monimutkaisia ja yksityiskohtaisia asioita työstään, joita en ymmärtänyt. "
Mitä itse kerroit itsestäsi ? - Anonyymi
Jos jotain ei ymmärrä, aina voi kysyä, mitä toinen tarkoittaa.
Ja jos ajelu oli ikävä kokemus, ehkä ei kannata enää hypätä saman tyypin kyytiin.- Anonyymi
Kyllä minä ainakin tykkään kuunnella vanhoja ystäviä joita en ole tavannut vuosiin , se on kiva kun heillä on mennyt hyvin, oli heillä aurinkolasit tai ei.
- Anonyymi
Ihminen näkee, mitä luulee näkevänsä tai haluaa nähdä. Sinä näit vihaa tai kateutta. Miksiköhän?
- Anonyymi
Juuri sitä ihmettelinkin miksi sillä tavalla murhaavasti tuijottaa kun kuitenkin juttelee niiku ennenkin jutteli Muistun hyvin että asetelma oli että minä olin aina se joka sai pyydellä anteeksi JA neljä kertaa viidestä tietämättä syytä siihen. Hänen en koskaan kuullut pyytävän anteeksi keltään. Tuttu asetelma jossa itse olen aina se syyllinen vaikka en ole tehnytkään mitään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri sitä ihmettelinkin miksi sillä tavalla murhaavasti tuijottaa kun kuitenkin juttelee niiku ennenkin jutteli Muistun hyvin että asetelma oli että minä olin aina se joka sai pyydellä anteeksi JA neljä kertaa viidestä tietämättä syytä siihen. Hänen en koskaan kuullut pyytävän anteeksi keltään. Tuttu asetelma jossa itse olen aina se syyllinen vaikka en ole tehnytkään mitään.
No miksi sitten menit kyytiin ollenkaan ei ihmiset mitenkään luonteen piirteitään muuta vaikka vanhenevat. Mitä olit odottanut oikeastaan . Ainahan se puhe tahtoo mennä töihin kun jokainen käyntöissä ———— vai käykö ?
- Anonyymi
Trauma bonding?
- Anonyymi
Teillä molemmilla lienee tiedostamattomia tapoja jotka hiertää pahasti toista. Mutta erilaiset reagoimistavat eri asioihin. Todennäköisesti myös kummallakin on aivan väärä käsitys toisesta.
- Anonyymi
Edelleen suosittelen, että kannattaa pysyä etäällä kaverista, jos hänen kanssaan ei ole hyvä olla. Kukaan ei käske sellaisen kanssa viettämään aikaa.
Tuli vaikutelma, että tämä kirjoittaja, ap, tekee asioita toisen ihmisen mieliksi, hyväksytyksi tulemisen tarpeesta.
Pikku vinkki, kyllä sinut hyväksytään muutenkin, ole vain oma itsesi, ja etsi mukavampaa seuraa.- Anonyymi
kateus se yleensä naisten kesken hiertää, > "nainen on naiselle susi"
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kateus se yleensä naisten kesken hiertää, > "nainen on naiselle susi"
Minä ainakin olen tehnyt lopun kavereiden kanssa silloin kun tuntuu ettei enää olla samalla aaltopituudella . En jää olemaan anteeksipyytäjänä koko elämäksi .
Tuosta kateudesta sitten , kukahan siinä oikeastaan oli kateellinen , kysyn vaan
- Anonyymi
Hän tarvitsi kuuntelijaa, jonkun jolle purkautua. Jos et jaksa ottaa tuollaista vastaan niin sano kohteliaasti, että haluat puhua muusta kuin työstä. Se, että olit autossa hänen kanssaan voi olla hieman pelottavaa, koska se kellä se auto on on myös valta. Hän olisi voinut jättää sinut vaikka tienposkeen jos vastuksesi ei miellytä häntä. Ensi kerralla älä lähde hänen kanssaan ajelulle. Kaikki vanhat kaverit eivät ole tarkoitettu lopunelämän ystäväksi vaan he ovat luku elämässä, joka kuuluu jättää menneisyyteen. Yritä rajoittaa häntä hieman ja katso mitä tapahtuu. Jos hän on kasvanut aikuiseksi niin ymmärtää kyllä, että et jaksa kuunnella työasioita mitkä eivät liity sinuun mitenkään. Mutta vastaavasti sitten älä itsekkään rasita häntä omalla kuormallasi jos ystävyys tyylisi on puhua lähinnä kevystiä ja mukavista asioista niin muista oikeudenmukaisuus ja reiluus. Ei voi ottaa sitä mitä ei itsekkään olisi valmis antamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2532095
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601214- 211151
- 41766
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125716Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤232689Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa208640- 51485
- 38448
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42442