Raamatun muutos ajan saatossa

Anonyymi-ap

"Raamattu on muovautunut jatkuvasti ja pitkän ajan kuluessa kirjurien ja tekstilöytöjen moninaisuudessa.

Kirjurit tekivät myös virheitä ja muokkasivat tekstejä ajan oppien mukaisiksi. Esimerkiksi monijumalaisuudesta on vielä jälkiä tuntemassamme kirkkoraamatussa. Myös naisten asema varhaisessa kristinuskossa vaikuttaa hämärtyneen vuosisatojen saatossa.

Lisäksi Raamattu muuttuu aina, kun sitä käännetään uusille kielille. Tämä ei ole mikään mysteeri tai suuri huijaus vaan Raamatun tekstien tutkijoiden hyvin tuntema ilmiö."

https://areena.yle.fi/podcastit/1-64968480

4

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko jollain esittää faktaa millä kiistää tohtori Mäkipellon näkemykset? En siis kaipaa mitään omia uskontunnustuksia. Vain siis raakaa lähdeviittein todistettua faktaa miltä osin kyseinen tohtori on väärässä näkemyksineen?

    • Anonyymi

      Fakta on valhetta. Lapinvamhimmat tuomitsevat.

    • Anonyymi

      Eihän pirun orjilta valheet lopu. Siksi Raamatun ohje onkin,

      Tit. 3:10 Harhaoppista ihmistä karta, varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti,

      Täysin turha avaus siis, - pelkkää valhetta.

      Se on totta ett suomenkieli on hyvin köyhä ilmaisuiltaan, sitä varten on sitten alkukieliä taitavat ihmiset, ja käännöksiä monille eri kielille.
      Oppi ei kuitenkaan muutu missään virallisissa käännöksissä.

      Vain synteihinsä rakastuneen ylpeät luopiot valehtelevat ihmisille liperit kaulassa. Karmea hetki heille kun Herra aikanaan kutsuu tilille näistä valheista.☠️

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      4688
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2621
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2424
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      23
      1884
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1772
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      82
      1613
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1592
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1455
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1328
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1190
    Aihe