Mistä johtuu että kerrostaloasunnoissa on niin kuuma. Itselläkin oli keväästä saakka 29 astetta, nyt 26 astetta. Moni kerrostaloasukas on sanonut samaa. Onko lämmöt säädetty jotenkin väärin. Vai johtuuko ilmastoinnista joka on täynnä mustaa rasvaa. Jossainhan täytyy olla vikaa
Ilmastoinnit tarvis varmaan putsata joka vuosi, kun kerrostalossa on monta asuntoo niin kyllähän sinne likaa kertyy
Kerrostalot
12
465
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kai patterit ole nyt olleet lämpimät, ootkai kokeillut sen sentään....? Jos on, sitten on esim.termostaatissa, patteriventtiilissä,shunttiohjauksessa vikaa.Mun mielestä ilmanvaihto voi selittää, jos lämmöntalteenottosys. vikaa. Putsata kyllä kaikki kanavat pitäisi aina välillä. Täälläkin huomasin yhden olevan lähes tukossa!
Olisko syy niinkin luonnollinen kuin aurinko. Valtava betonimassat varaa myös paljon lämpöä. Mulla on puuaritalossa nyt 24.. Lämmöt vielä pois. Auringossa kylpee koko päivän. Kaihtimia olen käyttänyt ja välillä myös läpiveto. Jos olis sun lämmöt, olis kyllä ilmalämpöpumppu jäähdyttämässä.
lajijasuris - Anonyymi
Ei patterit oo päällä. Ihan kauhee nukkua kun on niin kuuma. Mut ilmastointi kanavakin on ihan mustaa mönjää täynnä kun katoin kun se venttiili tipahti jostain syystä
Ei oo terveydelle hyvä et on näin kuuma- Anonyymi
Ok, en tiedä voiko lto edes vikaantua niin varsinkaan kesällä, että siksi lämpii ja jos näin olisi, kyllä kai tuloventtilleistä sillon puhaltais selvästi lämmintä ilmaa. En tiedä, kun puutalossa aina asunut ja vasta muutaman vuoden sellasessa missä koneellinen ilmanvaihto koko huoneistossa.
Kyllä ne kanavat pitäisi kiireesti putsata. Kyllä kai ne täälläkin pitäisi, ei ole ainakaan 7 vuoteen. Ei ole hyväksi ja mukavaa tuo ja paha nukkuakin, mutta onhan tuo monen kerrostaloasukin riesa joka vuosi. Jos vaan mahdollista, pidä nyt ainakin läpiveto yöllä.
lajijasuris
- Anonyymi
Niin sellainen tarkennus vielä on jäänyt pois, että tuskin kanavat kovin tukossa sentään, kun et kerro hengitysoireista. Mullakin noli suihkun venttiilit tosi täynnä pölyä yms myös mikää yllätti, kun veto oli kumminkin hyvä. Jotain vikaa jossain on, jos tää on tän kesän juttu sulla vasta. Sinänsä tuo lämpö on kesäisin arkea monessa kerrostalossa, eikä kunnolla taida auttaa kuin ilmalämpöpumppu tai vastaava.
lajijasuris- Anonyymi
On mulla jatkuvasti keuhkoputkentulehdus Kia, astmavaivat pahentuneet ja jatkuva nuha, sekä ääni käheenä,
Enkä oo tässä ainoa, kun muillakin on samoja oireita. Mutta kun en tiedä pitäskö ottaa yhteyttä palotarkastajaan vai mihin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On mulla jatkuvasti keuhkoputkentulehdus Kia, astmavaivat pahentuneet ja jatkuva nuha, sekä ääni käheenä,
Enkä oo tässä ainoa, kun muillakin on samoja oireita. Mutta kun en tiedä pitäskö ottaa yhteyttä palotarkastajaan vai mihin.Voi harmi sitten 🙁 Ehkä siellä on myös kosteusongelmaa...
Isännöitsijän kai tollanen pitäisi ottaa hoitaakseen ja osaltaan myös hallituksen sekä osakkeenomistajan.
Jos nämä on passiivisia, niin mun käsittääkseni kaupungin terveystarkastajalle yms voi ilmoittaa terveyshaitallisista asuinoloista. No, tästä voi tulla vähän kyräilyä ja sanomista, mutta pakkohan se on tuossa tilanteessa.
lajijasuris
- Anonyymi
Terveystarkastaja ei tullut, kun soitin
- Anonyymi
Etkä ole ottanut yhteyttä isännöitsijään? Onhan toi jo melkosta energian tuhlaustakin!
- Anonyymi
En ole ottanut yhteyttä. Mitä se sille osaa tehdä. Enkä keksi muuta kuin ilmastoinnin joka sit ehkä vetää huonosti
- Anonyymi
En tiedä vieläkö pätee, mutta jos 1 talouspaperiarkki pysyy kiinni venttiilissä, niin vedon pitäisi olla riittävä. Toiset venttiilit voi imee ja toiset puhaltaa eli kokeilemalla tiedät.
lajijasuris
- Anonyymi
No kokeilin tota talouspaperi arkki juttua ja pysyy se paperi siellä
En tiiä sit mikä vika. Vai johtuuko se sit vaan auringosta. Nyt alkaa lämmöt pikkuhiljaa laskee onneks kun ulkona viilenee ilma
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1256649MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny545712Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.824449NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun904335Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1364151Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841476- 3611329
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301284- 811277
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?381024