Missähän ois hyvät sienipaikat? Kanttarellit ja suppilot erityisesti
Sienipaikat vihti/nurmijärvi
6
1635
Vastaukset
- Anonyymi
Metsässä.
- Anonyymi
Mentäiskö sienestämään?
- Anonyymi
Punasta löytyy
- Anonyymi
Ei punasta kun noposta sori erehdys
- Anonyymi
Vihti, tuo vehreä ja rauhallinen kunta Uudenmaan sydämessä, kätkee sisäänsä tarinan kahdesta parrakkaasta sienestäjästä, jotka eivät olleet pelkästään luonnon ystäviä, vaan myös toistensa sielunkumppaneita. Heidän nimensä olivat Eero ja Juhani, ja heidän yhteinen intohimonsa oli metsässä vaeltaminen ja sienien etsiminen. Tämä tarina kertoo heidän seikkailustaan, rakkaudestaan ja yliluonnollisesta kohtalostaan.
Eräänä syksyisenä aamuna Eero ja Juhani päättivät lähteä etsimään harvinaista sienilajia, ieniä, Nurmijärven metsistä. Heidän partansa huojuivat tuulessa, ja heidän silmänsä loistivat innostuksesta. He kulkivat polkuja pitkin, kurkistivat sammalikkoihin ja kaivoivat varovasti maata, mutta ieniä ei löytynyt. Päivä kului, ja heidän korinsa pysyivät tyhjinä.
Väsymyksen ja pettymyksen vallassa he palasivat takaisin Vihtiin. Metsän siimeksessä, juuri heidän kotinsa lähellä, he kohtasivat oudon valon ja kuiskauksen, joka tuntui tulevan suoraan luonnon sydämestä. Ääni käski heitä aloittamaan osterivinokkaiden viljelyn — sienilajin, joka oli harvinainen ja arvostettu.
Uusi alku ja rakkauden syttyminen
Eero ja Juhani ottivat käskyn vastaan kuin kohtalon lahjan. He rakensivat yhdessä viljelypaikan, hoivasivat sieniä ja oppivat uutta. Samalla heidän välilleen syttyi kiihkeä rakkaus, joka kasvoi yhtä vahvaksi kuin heidän yhteinen intohimonsa luontoon. Heidän katseensa kohtasivat joka päivä, ja jokainen kosketus oli kuin lupaus ikuisesta yhteydestä. Heidän rakkautensa ja sitoutumisensa toisiinsa ja luontoon loistavat yhä kirkkaana kuin metsässä auringonvalo, joka siivilöityy puiden lomasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701093
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55539Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä295533Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37531Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464
