Miksi ei voi luterilaisena käydä helluntaiseurakunnassa muistan kun ystäväni vanhemmat painostivat liitymään heidän seurakuntaansa. Kun on uskossa pitää liittyä helluntaiseurakuntaan se on heidän mottonsa.
Mottoja mottoja
Anonyymi-ap
8224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä saa käydä missä tahansa seurakunnassa, olkoon se oma mikä tahansa. Näin ovat sopineet eri kirkkojen välillä ja kun olin töissä yhdessä paikassa, missä oli eri seurakuntiin kuuluvia, tuli tämä aihe tutuksi. Soittelin silloin läpi kaikki lähiseudun srk:t ja kaikista tuli myönteinen vastaus. Kävimme sit ryhmissä milloin missäkin visiitillä, siis srk:issa.
Kun olin nuori niin painostettiin liittymään. Nykyään on eri meininki.
Joo. Kyllä se nykyään on vapaampaa kaikkiaan.
Se on hyvä juttu!
Kai siellä käydä voi, mutta kantsii äkkiä tulla pois. Ahdasmielistä porukkaa on.
Mä en ymmärrä näitä Jeesus-juttuja. Molemmat sukuni aika maallisia, siellä ei uskovaisia. Ekalla ja tokalla luokalla vanha kansakoulunopettaja luki meille Raamatun tarinoita. Varsinkin vanhassa testamentissa jänniä seikkailuja mutta that’s it
Olen evlut kirkkoon kastettu, mutta olen vain nimellisesti kristitty. En menisi helluntailaisten hihhulikokouksiin vaikka maksettaisiin.
Ei todellisella seurakunnalla ole nimeä. Se koostuu ihmisistä jotka ovat "Kristuksen ruumis". Siihen liittyminen tapahtuu kun ihminen alkaa uskoa Jeesukseen Jumalana ja vapahtajana ja turvaa hänen kuolemaansa meidän synneistä sensijaan että turvaisi omiin tekoihinsa. Luther oli pelkkä ihminen. Ei hänen nimensä saa tulla Jeesuksen nimeä korkeammaksi. On helppo sanoa olevansa helluntailainen tai luterilainen. Mutta on vaikeaa tunnustaa uskoa Jeesukseen Jumalana ja kaikkea suurempana asiana.