Lämpökamera on kallis ja hankala käyttää. Joskus vuonna 1996 oli helpompi alkaa tehdä lämpökameraan perustuvaa ohjusta, mutta sensorit ja tietokoneet on kehittynyt siitä.
Rintamalla, päivällä pidetään päiväohjukset valmiina ja auringon laskiessa otetaan lämpökamerat esiin.
Sitä paitsi yöllä voi käyttää valoammuksia ja valaisulennokeita. Niin näkee kylmätkin tankit.
Kamera joka toimii välillä ultravioletti - näkyvä - lähi-infrapuna, omaa paremman resoluution kulmassa ja ajassa ja on kevyempi ja kätevämpi. Mutta molemmilla on puolensa.
Näkyvän valon javelin?
Anonyymi-ap
2
284
Vastaukset
- Anonyymi
Ohjuksessa pitäisi myös olla vaihtoehto käyttää NLAWn inertiaohjausta.
Ehkä mini-himars, jossa olalta laukaistava pst-ohjus menee GPS:n avulla metsien ja kukkuloiden yli, 6 km päähän tulenjohtajan osoittamaan tankkiin. Sen hetkinen gps virhe seudulla korjataan 1 metrin tarkkuuden saavuttamiseksi (differential GPS). Tai ehkä tulenjohtaja osoittaa laserilla tai ohjuksessa on (lämpö)kamera, jotta 10 metrin virhe on ok.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1537532Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2632283
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5662057Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.561110Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911077Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661055