Moi, olen 50v mies ja minulla todettiin glaukooma viitisen vuotta takaperin. Tähän asti olen käynnyt joka vuosi yksityisellä silmälääkärillä kontrollikäynneillä sekä pari kertaa näkökenttätutkimuksissa. Painetta hoidetaan silmätipoilla. Paineet nyt 20/19
Mutta, raha on tätä nykyä tiukassa ja jostain täytyy karsia. Tautini ei ole ns. nopeasti etenevää eikä näkökenttätesteissä ole tapahtunut mitään muutoksia pahempaan.
Joten, missä te joilla on sama sairaus käytte yleensä vuosittain mittaamassa silmänpaineet jos jätetään tuo yksityinen lääkäriasemat pois laskuista? Vai käyttekö edes vuosittain? Pitääkö ostaa oma mekaaninen painemittari ja pitää huoltokirjaa silmistä? Käsittääkseni julkisella puolella ei ole mitään kontrolliajanvarauksia glaukoomapotilaille eikä sieltä armonpullia jaella ellei ole sitten molemmat silmät irronneet päästä irti.
Glaukooma ja kontrollit
Anonyymi-ap
2
446
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä vain kuuluu glaukooman hoito kunnallisen hoitotakuun piiriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774642- 1801947
- 1241630
- 1321186
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161121- 351056
- 78953
- 52916
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78882- 4848