Glaukooma ja kontrollit

Anonyymi-ap

Moi, olen 50v mies ja minulla todettiin glaukooma viitisen vuotta takaperin. Tähän asti olen käynnyt joka vuosi yksityisellä silmälääkärillä kontrollikäynneillä sekä pari kertaa näkökenttätutkimuksissa. Painetta hoidetaan silmätipoilla. Paineet nyt 20/19

Mutta, raha on tätä nykyä tiukassa ja jostain täytyy karsia. Tautini ei ole ns. nopeasti etenevää eikä näkökenttätesteissä ole tapahtunut mitään muutoksia pahempaan.

Joten, missä te joilla on sama sairaus käytte yleensä vuosittain mittaamassa silmänpaineet jos jätetään tuo yksityinen lääkäriasemat pois laskuista? Vai käyttekö edes vuosittain? Pitääkö ostaa oma mekaaninen painemittari ja pitää huoltokirjaa silmistä? Käsittääkseni julkisella puolella ei ole mitään kontrolliajanvarauksia glaukoomapotilaille eikä sieltä armonpullia jaella ellei ole sitten molemmat silmät irronneet päästä irti.

2

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä vain kuuluu glaukooman hoito kunnallisen hoitotakuun piiriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      298
      7533
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      55
      3958
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3448
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3181
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      114
      2854
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      46
      2678
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      50
      2521
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      54
      2276
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      68
      2053
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      100
      1938
    Aihe