Glaukooma ja kontrollit

Anonyymi-ap

Moi, olen 50v mies ja minulla todettiin glaukooma viitisen vuotta takaperin. Tähän asti olen käynnyt joka vuosi yksityisellä silmälääkärillä kontrollikäynneillä sekä pari kertaa näkökenttätutkimuksissa. Painetta hoidetaan silmätipoilla. Paineet nyt 20/19

Mutta, raha on tätä nykyä tiukassa ja jostain täytyy karsia. Tautini ei ole ns. nopeasti etenevää eikä näkökenttätesteissä ole tapahtunut mitään muutoksia pahempaan.

Joten, missä te joilla on sama sairaus käytte yleensä vuosittain mittaamassa silmänpaineet jos jätetään tuo yksityinen lääkäriasemat pois laskuista? Vai käyttekö edes vuosittain? Pitääkö ostaa oma mekaaninen painemittari ja pitää huoltokirjaa silmistä? Käsittääkseni julkisella puolella ei ole mitään kontrolliajanvarauksia glaukoomapotilaille eikä sieltä armonpullia jaella ellei ole sitten molemmat silmät irronneet päästä irti.

2

687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä vain kuuluu glaukooman hoito kunnallisen hoitotakuun piiriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      20
      10787
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8047
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5191
    4. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3518
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      110
      3516
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      28
      3467
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      61
      3370
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3137
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      50
      2427
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      34
      1936
    Aihe