Lopen uupuneen perunalaatikko

Anonyymi-ap

Lopen uupunut valmistaa mahdollisimman helposti perunalaatikon tummalla siirapilla makeuttamalla. Tummalla siirapilla makeuttamalla Lopen uupuneen perunalaatikko valmistuu myös nopeaasti - eikä Lopen uupunut rasitu tarpeettomasti.

Ainekset Lopen uupuneen tummalla siirapilla makeutettuun perunalaatikkoon:

2 kg perunoita
hieman vettä perunoiden kypsentämiseen keittämällä
50-100 grammaa voita
hiukan jauhoja - ruisjauho antaa myös makua - jauho ei välttämätön
noin 0,8 litraa maitoa - lisää maito sekoittaen vähitellen ja sakeutta seuraamalla
1-2 desilitraa siirappia, puolikin desilitraa riittää monien makuun
noin 0,5-1 teelusikallista jauhettua muskottia
2 teelusikallista suolaa

Lopen uupuneen tummalla siirapilla makeutetun perunalaatikon valmistusohje:

1. Pese ja kuori perunat - halkaise isot perunat. Jos haluat nopeuttaa kypsymistä, niin paloittele perunat. Kypsennä perunat täysin kypsiksi pienessä vesimäärässä ja soseuta kuumina pieneen vesimäärään.

2. Viipaloi voi paksuina viipaleina soseeseen sulamaan. Lisää jauhettu muskotti ja suola. Lisää siirappi. Lisää vähitellen ja koko ajan sekoittaen maito ja seuraa sakeutta niin että saat sakeahkon vellimäisen /notkean puuromaisen seoksen .

3. Laita seos voideltuun korkeareunaiseen posliiniseen tai vastaavaan uunivuokaan. Lisää pinnalle voilastuja tai voinokareita. Paista aluksi noin 190 asteisessa sähkölieden uunissa. Kun seos saa hiukan väriä ja seos alkaa kuplimaan, alenna uunin lämpötila noin 130 asteeseen, niin näin voit paistaa täysiä vuokia. Näin perunalaatikko ei kuivu eikä korppuunnu ja saat mehevän tummalla siirapilla makeutetun perunalaatikon. Jos seosta on vuokassa vain ohut kerros, niin seos kuivuu ja korppuuntuu varsin helposti.
Paista tummalla siirapilla makeutettua perunalaatikkoa noin 4 tuntia.
Paistamalla hiukan kuumemmassa uunissa, voit lyhentää paistoajan noin 3 tuntiin.

0

660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

        Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
        Maailman menoa
        381
        5420
      2. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        15
        1422
      3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

        eli himmeä pääkoppa? 🪚
        Ikävä
        105
        931
      4. Miltä se tuntui

        Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
        Ikävä
        78
        831
      5. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

        Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
        Ikävä
        50
        812
      6. Onko kaivattusi

        seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
        Ikävä
        41
        803
      7. Asentajako putosi radiomastosta

        https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
        Tampere
        43
        789
      8. Haikeaa miten kaikki meni

        Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
        Ikävä
        56
        787
      9. Ne viimeiset kerrat

        Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
        Ikävä
        56
        774
      10. Kuinka monesti olet itkenyt?

        Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
        Sinkut
        132
        773
      Aihe