Pyykinpesukoneeni ohjelma pysähtyy eikä se mene vedenpoistovaiheeseen muuta kuin vasta sitten kun olen valuttanut koneen tyhjennysletkusta vajaa puoli ämpärillistä lattialla olevaan ämpäriin. Sitten se taas herää ja aloittaa tyhjennyksen ihan normaalisti.
Poistoletku ei ole tukossa, koska sieltä valuu vesi ulos ihan itsestään kun lasken sen poistoletkun pään matalalle. Onko tietoa että mikä siinä voisi olla se vika?
Pyykinpesukoneeni vika
4
252
Vastaukset
- Anonyymi
Taitaa pummpu olla kulunut, kun ei jaksa käynnistyä, kun vettä on enämpi. Ihan tyypillistä muovipumpuille. Pumpun vois vielä kokeilla puhdistaa kunnolla, jotta siipipyörä pyörisi mahdollisimman keveästi eikä mikään estä veden virtaamista.
- Anonyymi
Minulla 30 vuotta vanha Siemens eikä pumpussa ole ollut koskaan vikaa. -Sivusta_
- Anonyymi
Joutuuko koneen purkamaan pumpun puhdistusta varten vai pystyykö puhdistamaan helpommalla tavalla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joutuuko koneen purkamaan pumpun puhdistusta varten vai pystyykö puhdistamaan helpommalla tavalla?
Vastaan itselleni, koska jollain voi olla sama vika. Kaadoin rummun reikien läpi pari desiä ruokasoodaa ja perään pari kolme desiä väkiviinaetikkaa. Sitten jonkun ajan kuluttua kaadoin rumpuun kattilallisen kiehautettua vettä ja vähän aikaa sen jälkeen suihkutin sinne kylmää vettä. Ensimmäinen käsittely ei auttanut, mutta valutettuani taas vettä tyhjennysletkusta ämpäriin totesin että linkouksen alkaessa vesi suihkusi nyt tyhjennysletkusta voimalla. Toistin saman edellämainitun käsittelyn uudestaan, ja nyt pesuveden tyhjennys ja pesuohjelma toimii taas ihan normaalisti. Kone on pian 33 vuotta täyttävä Candy Aquamatic 3. Ennen kyseisen ongelman ilmaantumista olin jo käyttänyt melkein koko paketin zeoliittia sisältävää pesuainetta jonka olin ostanut vahingossa. Ostinkin jo taas zeoliititonta pesuainetta, enkä enää laita koneeseen zeoliittia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167160- 1992537
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1021977En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761527Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911079- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46959- 77863
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7718