Mitä Suomen laki sanoo tällaisesta. ????

Anonyymi-ap

Olen ollut vanhan äitini muistisairaan 24/7 kotona häntä auttelemassa jo noin puoli vuotta. Sitä ennen kävin usean kerran viikossa häntä katsomassa ja samalla reissulla toin kaupasta hänelle ruuat, pessyt matot, imuroinut, tiskannut jne. Hoitanut apteekkiasiansa myöskin ja vienyt hänet omalle lääkärille. Nyt olen aikeissa hakea omaishoidon tukea. Äidilläni on myöskin 2 poikaa, olemme kaikki jo seniori-ikäisiä. Poikien apu on viime aikoina ollut viimeisen vuoden aikana noin 5-6 kertaa kaupassakäynti, ei muuta.

Koska äidille olen joutunut soittamaan myöskin päivystysapua 112-numerosta , siis kaikki asiat myöskin paperi, kotitalousasiansa olen hoitanut ja myöskin toki pitänyt huolen samalla omasta kodistani. johon en tätänykyä pääse käymään, koska äitini tarvitsee kaiken aikaa avun olevan lähellä ja se apu olen minä.

Olen myöskin sopinut sosiaalihuollon ihmisen kanssa ajan tänne, jotta kartoitamme kotiapua, mitä tarvitaan minun lisäkseni.

Haluan nyt tietää, kun veljet eivät ole auttaneet täällä ja he käyvät äitinsä luona vaan joitakin kertoja vuodessa, mitä teen ja onko pakko nytottaa vastaan heidän puheluitaan ja kuunnella," miten siellä äidillä menee?" ja myöskin nyt kun toinen veli sai tietää sukulaiselta, että olen hommannut tänne soshoitajan kotihoidosta käymään, niin veli vaatii, että hänen pitäisi saada olla myös paikalla täällä. Meillä välit sisarusten kanssa ovat sellaiset etten ottaisi tuota veljeä tänne kuuntelemaan ja sanomaan raakoja kommenttejaan näistä asioista, koska hän on psykiatrinen tapaus ja on jo levitellyt meidän kotiasioita kavereilleen ja muualle.

Onko minulla oikeus kieltää veljeäni tulemasta sosiaalihoitajan kotitoimen minun ja äitini kanssa tänne? Veljeni on niin vähän ollut täällä muutenkin ettei hän aina edes tiedä todellista tilannetta ja se ettei hän ole ollut halukas tulemaan jo kaksikin vuotta aiemmin tänne auttelemaan sanoo ettei ehdi. Olisi kyllä ehtinyt, jos olisi halunnut.

Haluaisin rauhassa keskustella kotihoidon kanssa, miten nyt edetään, kun kerran täällä olen rinnallakulkija. Miksi vasta nyt veljet ovat kiinnostuneita tästä asiasta, mutta eivät ole tehneet mitään. Minustatämä asia on jotenkin aivan väärin, yksi lapsista minä olen ollut halukas auttamaan vanhaa äitiä ( minulla on sairaanhoidollista koulutusta ). Veljien suusta ei kuulu muuta kuin että hoivakotiin , jos ei jalat kanna. Olen nähnyt ja ollut tekemisissä niin monien ihmisten kanssa, jotka haluavat huolehtia iäkkäistä jopa vuoteessa olevista vanhemmistaan.

7

340

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tavanomaiseen tapaan ongelma on luonteeltaan enemmänkin ihmissuhdeongelma, kuin juridinen ongelma.

      Mutta ei sinulla ole oikeutta päättää ketä äitisi kotiin saa tulla ja ketä ei tai ketä saa olla läsnä jossain äitiäsi koskevassa tilaisuudessa ja ket ei. Äitisi päättää itse ketä kotiinsa toivottaa tervetulleeksi ja ketä ei, ja sosiaalityöntekijän näkökulmasta te kaikki olette äitinne omaisia, häntä ei kiinnosta osallistua riitoihinne.

      Toisaalta sinulla ei myöskään ole mitään velvollisuutta vastata mihinkään puheluihin, joihin et halua. Ja jos nyt epähuomioissa unohtuu kertoa veljelle että koska se sossu on kartoituskäynnille tulossa, niin mitään virhettä ei ole tapahtunut.

      • Anonyymi

        Tässä olikin vastattu kaikki oleellinen. EI tarvitse itse kirjoittaa mitään.


    • Anonyymi

      Paljon olet autellut, kun olet notkumassa kokoajan tällä palstalla ja varmaan monilla muillakin. Oikein sairaanhoidollista koulutusta? Minkä kurssin olet käynyt, sinua ei kukaan pakoita hoitamaan äitiäsi, se on oma valintasi. Hoivakoti on oikea paikka vai hamuatko perintöä?

    • Anonyymi

      "onko pakko nytottaa vastaan heidän puheluitaan ja kuunnella," miten siellä äidillä menee?"

      Ei kenellääkään ole mitään velvollisuutta vastata mihinkään puheluihin. Jos on asiaa, niin lähettäkööt vaikka sähköpostia tai kirjeen.


      "toinen veli sai tietää sukulaiselta, että olen hommannut tänne soshoitajan kotihoidosta käymään, niin veli vaatii, että hänen pitäisi saada olla myös paikalla täällä. Meillä välit sisarusten kanssa ovat sellaiset etten ottaisi tuota veljeä tänne"

      Tapaaminen sosiaalitoimen kanssa on varmaankin äitisi kotona, joten äitisi omistaa asunnon, niin hän päätää siitä, keitä kotiin saa tulla. Vaikka asuisit samassa asunnossa, niin sinulla ei ole oikeutta kieltää äitisi vieraita. Voit tietenkin keskustella äitisi kanssa, jos saat hänen kanssaan sovittua, että veljeäsi ei päästetä asuntoon.

    • Anonyymi

      Aloittajalla ei tietenkään ole mitään laillista velvollisuutta kertoa mitään veljille tai edes vastata puhelimeen. Veljet voivat itse soittaa äidilleen. Mitä ihmettä soittaa siskolleen ja kysyy äidistä sen sijaan että soittaa itse äidille?!

      Jos taas äiti itse kertoo asioita ja kutsuu poikiaan luokseen niin sille ei mitään voi.

      Aloittaja on yksi niitä sairaalloisen kilttejä ihmisiä. Hyvä hoitaa vanhaa äitiä mutta fyysisesti terveitä veljiä kohtaan ei kyllä ole minkäänlaisia raportointivelvollisuuksia tai muitakaan velvollisuuksia.

      Ja todella törkeää yrittää väkisin heittää äiti laitokseen. Se on sen äidin oma päätös jos haluaa olla kodissaan vaikka liikkuminen olisikin vaikeaa. Kaikki vanhukset ovat erilaisia. Oma mummoni suostui laitokseen vasta siinä vaiheessa kun kunto romahti kokonaan ja ei ollut vaihtoehtoja. Hän halusi asua kotonaan niin pitkään kuin mahdollista. Se oli hänen oikeutensa eikä luojan kiitos ollut sellaisia poikia hänellä jotka yrittäisi painostaa laitokseen.

      Onneksi aloittajan äidillä on yksi välittävä lapsi kun 2 muuta ovat kelvottomia vätyksiä.

    • Anonyymi

      Taas yksi, joka perintökiilto silmissään on ollut mummoa näennäisesti hoitamassa. Ilmoititko etukäteen halua asua rahaa toimistasi???

      • Anonyymi

        ...haluavasi rahaa...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      3113
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      16
      1091
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      903
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      54
      884
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      819
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      48
      709
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      80
      679
    8. 54
      664
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      636
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      624
    Aihe