En tiedä mistä aloittaisin. Mutta siis tulin töistä kotiin huomatakseni, että mieheni oli kantanut vuodesohvan, jolla vierashuoneessa nukun lastenhuoneeseen ja tilalle oli tuotu vanha kapea sängyn. En voi käsittää tätä järjestelyä, koska tietää hyvin etten osaa kapeassa sängyssä nukkua eikä sanonut mitään etukäteen eikä suostu asiaa selittämään mitenkään? Halusi kuulemma yllättää, mutta minusta tuntui lähinnä vallankäytöltä ja mitään järjellistä selitystä en saanut tälle järjestelylle. Ei siis nukuta samassa huoneessa, koska mies kuorsaa äänekkäästi.
Tämä ei ole mitenkään ensimmäinen tämmöinen tempaus, jossa minulta ei kysytä mitään ja taas kerran tuntuu, että olen vaan se vaimo ja tosimies näyttää kaapin paikan. Esim. kukkia en ole voinut istuttaa pihalle, kun ne on aina väärässä paikassa ja tiellä, joten piha on pelkkää nurmea.
Jonkun aikaa on mennyt nyt tasaisemmin, mutta taas tuntuu että minut halutaan nujertaa ja näyttää kuka päättää. Erityisen pahalta tämä tuntuu, kun maanantaina pitäisi lähteä perheen kesken ulkomaille ja olen nyt vaan tosi ahdistunut ja ymmälläni mieheni käytöksestä.
Ahdistus parisuhteessa
2
482
Vastaukset
- Anonyymi
No kai sä nyt voit huonekaluliikkeestä tilata itelles vaikka mimmosen sängyn. Ja laitat sen kukkapenkkiski. Leikkaat itse ruohon siitä osasta pihaa. Ettei ole tämän riesana. Ei noihin auta selityksiä kysellä kun sellaisia ole olemassa. Alat itsekin tehdä kaikenlaista ominpäin.
- Anonyymi
Ehkä hän ei ymmärtänyt että sohva oli sinulle tärkeä juuri siinä paikassa. Kerro hänelle miksi vanha järjestely oli mielestäsi parempi. Ehkä hän haluaa sinut viereesi. Teidän kannattaisi keskustella tunteistanne, eikä vain "suorittaa" elämää. Mutta tämä on minun mielipiteeni. Toivottavasti siitä olisi apua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1942615Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki412500Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from592164- 1092141
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276712065Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen402050Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la681464- 1351305
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241147- 621046