Voiko 5:en lapsen vielä synnyttää 38-vuotiaana ?

Anonyymi-ap

Onko 38-vuotias liian vanha raskauteen ja synnytykseen ?

Kaksi ensimmäistä lasta on jo käytännössä aikuisia, niin nyt mietityttää kovasti uskaltaako sitä enää lisääntyä, kun maailman tilannekkin on niin arvaamaton ja jotenkin läpeensä paha..

Kyseessä olisi viides lapsi, mutta missähän vaiheessa on lopetettava lasten teko kokonaan, jotta ei syntyisi vammaisia lapsia, enkä itse menehtyisi johonkin sairauksiin ja komplikaatioihin ?

Vauvakuume tulee yhä joka kevät, miksi ikä ei estä jo sitä..

4

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikee vastata sulle, kun oon mies. Mutta moni sanonu, että oon tietyllä tavalla ymmärtäväinen, että uskallan sulle vastata. Eli mulle synty pikkuveli just sillon kun äiti oli 38. Eikä mitään ongelmaa synnytyksessä ollu. Kovasti olen äitini kanssa keskustellu, eikä ollenkaan pitäny itseään vanhana. Että mä kuulimma menin synnytyksessä siniseks, mutta toisessa syntymässä ei ollu mitään ongelmaa. Veli oli myös kuusi vuotta nuorempi, niin meillä ei ole mitään sisarkateus ym. ongelmia ikinä ollut. Että jos toi meidän isä (vainaa nykyään) ei ois ollut tollanen juoppo, niin voisi sanoa, että täydellinen elämä. Mailman tilanne on se mikä on, mutta Putinin kiinnostus on toisaalla, että jos ei vauvoja voisi synnyttää ns. huonona aikana, niin kukaan ei olisi lisääntynyt kylmän sodan aikana 50-70 luvulla. Silloin venäjän ykkös suunta oli juurikin itämeri, eikä mitään puskuria mm. Baltia ollut välissä. Ei ois kuin yksi komento, niin suomi ois osa Neuvostoliittoa, ja olisi ollutkin ellei Neuvostoliitto olisi niin paljoa hyötyny suomen YYA asemasta. Mitä tulee ilmaston muutokseen, niin suomi on yksi harvoista maailman kolkista, joka kuuluu ilmaston muutoksen voittajiin. En tietenkään tiedä mitä mahdollisia perinnöllisiä sairauksia teillä, mutta 38 ei ole liian vanha eikä maailmantilanne suomen kannalta historiallisella perspektiivillä katsottuna erityisen paha.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Hyvin sanottu.


    • Anonyymi

      Maailman tilanne muuttuu jatkuvasti, joten tsemppiä yritykseen vaan kaikille, jotka vauvoista haaveilee. Kannattaa elää hetkessä, kun sitä voi kuolla mikä päivä vaan muutenkin.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1632
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      874
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      839
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      37
      770
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      756
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      700
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      699
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      663
    Aihe