Sähkönsyöttö kahdella rinnakkaisella johtimella, onko ok?

Anonyymi-ap

Hei. Olin kaveria jeesaamassa kun hän selvitteli kaapelien kulkua ryhmäkeskukselta toimiston valaistuspisteisiin (kattokiskoihin). Ryhmäkeskuksen pellit pois, jolloin näkee kaapelien reititykset. Taloyhtiö ei ollut kyennyt toimittamaan rakentamisen aikaisia sähköpiirustuksia, tämän takia piti tehdä tutkimusta.
Hämmästyin kun huomasin että yksi valaistuksen syötöistä oli tehty (siis olevassa asennuksessa, ei kaverini tekemänä) niin että livejännitettä syötti kaksi rinnakkaista johdinta, eli 2 x 0,75 mm2, asennusputken sisällä. Nämä johtimet olivat monisäikeisiä, mikä myös sinänsä on ihmetyttävää. Sulakekoko oli 10 A. Nollajännite ko. valaisinpisteeseen meni erillisessä putkessa 1,5 mm2 johtimella.
a) Onko tällainen kytkentä hyvän asennustavan mukainen?
b) Onko kytkentä vaarallinen käytössä?
Tässä on kai ainakin sellainen riski että jos vaikka uusia valaisimia laittaessa ei ole tarkkana, niin toinen johdin saattaa jäädä ilman kontaktia, jolloin ylikuumenemisen vaara on periaatteessa olemassa.

18

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä on tämän aloituksen varsinainen pointti palstan aktivoinnin lisäksi ? ?

      • Anonyymi

        Etkö ymmärrä lukemaasi tekstiä? Siinähän oli kysymyksiä?


    • Anonyymi

      a) Onko tällainen kytkentä hyvän asennustavan mukainen?
      a) ei


      b) Onko kytkentä vaarallinen käytössä?
      b) vaikee sanooo näkemättä, kun muutenkin niin erikoinen asennus tyyli...

    • Anonyymi

      0,75mm2 ei ole sallittu poikkipinta-ala tuollaisissa kiinteissä asennuksissa.

      • Anonyymi

        Alotuksessahan mainittiin että meni 2x0,75mm2 eli yhteensä 1,5mm2


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Alotuksessahan mainittiin että meni 2x0,75mm2 eli yhteensä 1,5mm2

        Kahta rinnankytkettyä johdinta saa käyttää jos johtimen paksuus on riittävän iso. 0,75 mm2 ei ole riittävän iso.


    • Anonyymi

      ML ssökin on ohuita säikeitä alle 0,75m²

    • Anonyymi

      Juokaa lisää viinaa niin kyllä sen sellaisen seurauksen jälkeen myös sähköasennukset onnistuvat kun on krapula-aamu.

      Krääh, nyt perkele lähtee noi kattoparrut pois kun asennellaan sekä kytkeistellään lisää pitsorasioita. Missä perkuleessa no monisäikeiset pistorasiakaapeleiden sisäiset johtimet kulkevat kun minulle meni yksi monisäikeinen johdin juuri äsken tuonne vasemman jalan sukan läpi ja toinen monisäikeinen johdin on oikean käteni peukalon sekä etusormen otteessa jotta ... mihin himppeliin tuo kolmas monisäikeinen johdin on kadonnut. Kertokaapaas viisaat vastaus tähän perkeleenmoiseen arvoitukseen !

    • Kuulostaa hyvin erikoiselta. Oletteko varmasti päätelleet kytkennät oikein? Jo tuo, että N ja L kuljetettaisiin erillisissä putkissa valaisimelle ei ole oikein miltään näkökulmalta perusteltua. Voisiko ne 0.75 olla esim ohjauskaapeleita yms heikkovirta puolen juttuja? 12V ja 24V asennuksissa voi käyttää aika pientäki paukkulankaa.

    • Anonyymi

      Kunhan birta ei kasva yli puolen ampeerin

    • Anonyymi

      Olen käsityksessä että kaikki kiinteät verkkovirtajutut tehdään kovalla johdolla eli siinä on jo yksin riittävä syy tehdä jotain. Mitä sitä enempää arpoo kun vaihtaa langat kerran on putkessa.

      • Anonyymi

        Mikä on kova johto?


      • Varmaan tarkoitat yksisäikeistä? Voidaan kiinteitäkin asennuksia tehdä monisäikeiselläkin ja pääasiassa suuremmat johtimet kuin 2,5mm2 ovatkin monisäikeisiä. Laitekaapeleissa käytetätään vallan, koska parempi tärinän ja taivuttelun kesto.


      • Anonyymi
        Pauke84 kirjoitti:

        Varmaan tarkoitat yksisäikeistä? Voidaan kiinteitäkin asennuksia tehdä monisäikeiselläkin ja pääasiassa suuremmat johtimet kuin 2,5mm2 ovatkin monisäikeisiä. Laitekaapeleissa käytetätään vallan, koska parempi tärinän ja taivuttelun kesto.

        No kympin kiinteissä valaistus syötöissä tuskin kuuluu käyttää monisäikeistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No kympin kiinteissä valaistus syötöissä tuskin kuuluu käyttää monisäikeistä.

        Kuuluminen on hieno sähköteknillinen termi. Sen käyttäminen pätevöittää asentajan automaattisesti S1-tason raneksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuuluminen on hieno sähköteknillinen termi. Sen käyttäminen pätevöittää asentajan automaattisesti S1-tason raneksi.

        No sanotaan nyt näin että lähinnä ranet laittelee kiinteän valaistuksen syöttöpiuhoja ohuella tuplasäie-piuhalla. Vetelät ja läskiperseiset asennus x tason ammattimiehet keksii selvityksiä miksi se on ok eikä tarvisi vaihtaa kunnolliseen asennukseen.🤣


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No kympin kiinteissä valaistus syötöissä tuskin kuuluu käyttää monisäikeistä.

        Aivan hyvin voi ja saa käyttää


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1652
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1165
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      116
      1143
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      963
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      854
    6. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      192
      790
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      746
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      743
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      689
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      643
    Aihe