Periaatteessa tekevät hyvää työtä ja arvostan mutta muutaman kerran on mennyt hermot. Ei konevika muuksi muutu vaikka sata äijää moottoria ronkkisi ja räpläisi. Yleensä on tullut pientä vittuilua huollon puutteesta vaikka vika on ollut mootorin ohjauksen elektroniikassa. Väkisin on yritetty alkamaan moottoria ropaamaan vaikka nimenomaan olen sanonut että älä koske. Toinen huomio on että luulevat olevansa välillä viranomaisia ja yrittävät käskyttää ja ohjeistaa ilman mitään syytä.
Minkälaista kokemusta meripelastusseuran toiminnasta?
19
496
Vastaukset
- Anonyymi
No miksi soitat meripelastusta paikalle, jos eivät mitään saa tehdä?
Sama kun rukoilet Allahia avuksi?
Hoida ongelmasi itse jos ei apu kelpaa. Ihme touhua. - Anonyymi
Täytyy olla vitun tyhmä yksilö ja/tai paska vene, jos tarvitsee meripelastusta soitella.
Jos et siedä mitään auttamisyrityksiä ja koet käskyttämiseksi ohjeiden antamisen, sinun on pärjättävä romusi kanssa itse.
Vittuako hankitte elektroniikalla ladattua paskaa, joka ei toimi?
Onhan ihan selvää, että jos moottorista leviää elektroniikka, se on paska.
Ja jos itse tiedät vian olevan elektroniikassa, mitä se meripelastus siihen auttaa? Onhan sulla airot ja/tai mela ja ankkuri.
Soita sinne koneesi maahantuojalle ja tilaa huolto sinne merelle.
Toinen vaihtoehto on, että tilaa hinaus satamaan. Meripelastus ei ole mikään helvetin ilmainen hinauspalvelu. - Anonyymi
Just näin, toiset tekee vapaaehtoispohjalta duunia ja palkka on tässä : vittuilua.
- Anonyymi
Ellei auta että edes sata äijää ronkkii sitä moottoriasi niin se ei enää ole moottori. Vie se sulattoon.
- Anonyymi
Kuinka umpityhmä tunari aloittaja oikein on? Nähtävästi on meripelastuksen ”vanha tuttu”, kun kokemusta tuntuu kertyvän tämän tästä. Olen nyt liikkunut vesillä satoja tunteja kaudessa 29 vuotta, eikä ole vielä tarvinnut pelastajia huutaa apuun. Ainahan voi jotakin sattua, sitä odotellessa, mutta kanta-asiakkaaksi en aio ruveta.
- Anonyymi
Ikinä en ole seuran palveluita tarvinnut mutta hyvä että on olemassa ja aktiivinen. Kerran olivat ilmeisesti asiakkaita ja tekemistä vailla kun meinasivat ajaa melojan kumoon muutenkin hankalassa ristiaallokossa eteläisellä Airistolla.
- Anonyymi
Viranomaisleikkejä koko puuhastelu.
- Anonyymi
Kriittinen puheenvuoro yleisestä kuoroa vastaan. Ihmisten pelastaminen on Merivartioston vastuulla ja tämän he myös suhteellisen hyvin tekevät. Alusten pelastaminen kuuluu joko vapaaehtoisille tai kaupallisille toimijoille - ei viranomaisille.
Mielestäni Meripelastusseura tekee tärkeää ja hyödyllistä "työtä" vapaaehtoispanostuksella. Ideaaliyhteiskunnassa kaikki tulisi valtion toimesta, mutta on mielestäni äärettömän hienoa, että vapaaehtoiset käyttävät omaa aikaansa "leikkimällä viranomaisia" - kuten joku älykääpiö asian ilmaisi.
Itse olen käyttänyt kerran Meripelastuksen palveluksia, kun oman veneeni moottori sanoi toimintasopimuksensa irti sopivasti keskellä myrskyä. Palvelu oli asiallista ja asiantuntevaa - suuri kiitos silloiselle miehistölle. Merivartio olisi tietenkin tässäkin tilanteessa pelastanut ihmiset, mutta meripelastus hinasi veneen turvasatamaan (ilmaiseksi, koska trossi oli maksettu).
Trossimaksu on pieni hinta siitä, että saa ei-kriittisessä tilanteessa apua.
Jokainen, joka kritisoi vapaaehtoista meripelastusta on tietenkin vapaa näin tekemään - vapaassa yhteiskunnassa myös näin on oikeus sanoa. Mutta näiden henkilöiden kohdalla oikea ratkaisu on kieltäytyä heidän palveluksistaan ja konsultoida esim. Alfons Håkans tms. palveluntarjoajaa. Heidän kanssaan voi kiukutella moottorinkorjauksesta tms.- Anonyymi
Ilmeisesti taloudellisia ongelmia mainostuksen perusteella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ilmeisesti taloudellisia ongelmia mainostuksen perusteella.
Ei ollenkaan, Alfons Håkans (tms.) tarjoaa palveluksiaan mielellään. Jos Meripelastus ei palveluna kiinnosta, älä ota heihin yhteyttä - niin kovin yksinkertaista.
Meripelastus on "vakuutuksenomainen maksu" - siitä on niin kovin helppo päästä eroon tukeutumalla pelkästään yksityisiin palveluntarjoajiin.
- Anonyymi
Kerran olen tarvinnut -konevika pahassa kelissä ja paikassa. Auttoivat kotisatamaan ja ammattimiehet korjasivat vian yhdessä päivässä. Ei muuten olisi merellä onnistunut ao. osan vaihto. Olivat ystävällisiä ja osaavia.
Aika ikävää olisi palokunnillakin ilman VPK:n toimintaa jos nyt pitää viranomaisiin aasinsiltaa hakea. Ollaan tyytyväisiä, että apuja on saatavilla. - Anonyymi
Kerran on ohjauskaapeli pettänyt ja väliaikaisjärjestelyllä päästiin suojaiseen paikkaan. Ohjaus oli kuitenkin niin arpapeliä näillä järjestelyilla että ei uskallettu jatkaa ahtaamille väylille ja pyydettiin meripelastus avuksi. Erittäin asiallista ja rutinoitunutta toimintaa ja hinasivat kotisatamaan asti vaikka ei olisi tarvinnut,
- Anonyymi
Viime kesänä jouduttiin rantautumaan lähimpään laituriin konevian takia. Meripelastus hinasi telakalle. Toiminta oli ammattitaitoista.
- Anonyymi
Jos on muutaman kerran mennyt avustustilanteissa hermot meripelastusseuran toimintaan, toistat jotain perustavaa laatua olevaa virhettä kerta toisensa jälkeen. Kannattaisi ehkä ensin keskittyä omiin virheisiin ja oppia niistä.
- Anonyymi
Täällä Saimaalla meripelastajat tyhjentää nykyään myös roskikset ja vessanpöntöt.
Tekevät ohessa klapit.
Minua ovat kiskoneet kun olen keikkunut kivenpäällä.
Mukavia tyyppejä. - Anonyymi
Sama tyyppi vastailee. Onpa sattunut useita mukavia tilanteita. Huhhuh!
- Anonyymi
Joo se on tuo nimimerkki "Anonyymi" kaikissa
- Anonyymi
Samoin olen huomannut tämän kuvitelman viranomaisuudesta aikoinaan ollessani itse viranomainen. Eihän se niin vaarallista ole joten suotakoon heille se ilo.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1801975
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1591697Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461656- 1231443
Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1531222Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia501082Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen58990- 15879
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P26867- 69862