Synnytys perustarpeena saisi vanhempainpalkkaa vain yhteen lapseen

Anonyymi-ap

Synnytys - elämän edellytys.
Se on perusperustarve.

Kinastellaan äitiysrahoista.
Suomalaisille riittää yksi tai vähemmän lapsia Kelan vanhempainrahoilla,
mutta etelämaalaisille maahanmuuttajille 5 lasta Kelan rahoilla olisi sopiva.

Suomalaisilla kismittää nähdä kuinka Suomi muuttuu muunmaalaiseksi ja valtio päättää lopettaa vanhempainrahoja hyvissä ajoin.

Historiassa eri aikoina ja eri valtioissa ymmärrykseni mukaan olisi ollut sellaisia käytäntöjä, joissa olisi maksettu äitiysrahaa turvatakseen äidille turvallisen synnytyksen.

Kuitenkin ei ole edelleen kaikissa valtioissa ja kaikissa ajoissa täydellistä äitiysrahaa maksettu.
Tulkitsen asian siten, että valtiolla ei ole tarvetta suurelle määrälle lapsia ja väestönkasvua, samassa hengessä kuin valtio 1930 luvulla maksoi maatalousyrittäjille tukea olla tuottamatta liikaa ruokaa markkinoille.

Valtio jättää synnyttävyys yksilölliseen vastuuseen.
Kuka tahtoo ison perheen, hän saa tehdä sen, mutta omaan laskuun.
Ei ainakaan kielletään synnyttämästä, mikä on helpottavaa, mutta mahdollista kieltää.

Tästä syntyy johtopäätös, että koska synnyttävyys olisi perustarve, jota ilman yksilöllinen ihminen nainen tai mies voi jopa menehtyä ja vahingoittaa muita ympärillään, siis lapsettomuus olisi biologisesti vaarallista ja lasten synnyttäminen olisi terveysvaatimus jokaiselle, niin valtio kustantaisi tehokkaasti ainakin yhden lapsen jokaiselle, jotta yksilö saisi tehtyä perustarpeitaan, eikä aiheuta uhkia itse valtiolle.

Luonnollisesti kuitenkin ei ole täydellisyyttä, sillä on olemassa poikkeuksia ja olisi perusoikeus myös olla synnyttämättä lapsia, jolla ehkä saavuttaisi jonkun jumalallisen päämäärän. Ihmetyttää vain kuinka paljon löytyy synnyttämisestä kieltäytyviä.
Ison osan kieltäytyjistä voi parantaa valistamalla heitä synnyttämään, koska tietämättömälle pitää antaa valistusta ja tietoa, koska itse he eivät kykene tietämään asioita.
Iso osa synnyttämättömistä olisi synnyttänyt ja vain pieni osa jäisi paitsi.
Edelleen on prosessi se valikoida aitoja kieltäytyjää yleisistä valtavirtauimareista.

1

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

        "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
        Maailman menoa
        26
        2728
      2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

        Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
        Maailman menoa
        40
        2352
      3. Ei tule uni

        Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
        Ikävä
        62
        1318
      4. Miksi juuri Venezuela?

        Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
        Maailman menoa
        300
        1234
      5. Toivon sulle silti hyvää

        Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
        Ikävä
        41
        996
      6. Tiedän, että olet luonnevikainen

        Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
        Ikävä
        42
        977
      7. Jos mies olet oikeasti...?

        Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
        Ikävä
        100
        944
      8. Pitäisikö meidän

        Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
        Ikävä
        77
        904
      9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

        "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
        Maailman menoa
        94
        828
      10. Nautitko riidan haastamisesta?

        Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
        Sinkut
        177
        822
      Aihe