https://www.iltalehti.fi/talous/a/8ab2c9b0-fb79-45a2-8a4f-a58329dbff16
Kuinkahan monella on asuntolainat vielä maksamatta ja ei saa kyllä taloja kukaan myytyä muuttotappioisella syrjäseudulla, vaikka uusi työpaikka löytyisikin..
Voi harmi tuo Raahen SSAB:n kohtalo..
21
1608
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä nämä mihinkään asuntolainoihin vaikuttaa? Näitä on ollut iän päivää ja aina tulee olemaan. Jos olet viikon tai kuukauden lomautettuna, niin mihin se pitkässä juoksussa vaikuttaa? Ei mihinkään. Sitten tulevat uudistukset muutaman vuoden päästä ovat kokonaan eri asia.
- Anonyymi
Tosin nyt ei puhuttu lomautuksista mitään vaan pysyvistä 10 miljoonan säästöistä kiinteissä kuluissa. On vähän eri asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tosin nyt ei puhuttu lomautuksista mitään vaan pysyvistä 10 miljoonan säästöistä kiinteissä kuluissa. On vähän eri asia.
SSAB:n keskimääräinen palkka Suomessa on 4392€. 10 miljoonaa € tarkoittaa 2277 kuukauden palkkakustannusten pysyvää leikkausta. Toki muitakin säästökohteita löytynee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tosin nyt ei puhuttu lomautuksista mitään vaan pysyvistä 10 miljoonan säästöistä kiinteissä kuluissa. On vähän eri asia.
Lintilähän oli säpinöissään ja mariini lähes orgasmissa, kun nämä julistivat puhtaan teräksen ihmettä, jota Suomessa alkaa terästehtaat valmistamaan.
Siihen tarvitaan ainoastaan suuri tuulipuisto, siirtolinjat ja paljon moniosaajia. Varmaan Raahen jokainen terästyöläinen tai innokas moniosasja saa Raahessa töitä.
Niin ja rahoittajia tarvitaan. Persaukisia johtajanalkuja tulisi mielellään veronmaksajien kukkarolle, mutta oikeat rahamiehet ovat vähissä. - Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18027125T
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Mullaki 450000 velkaa ja uus harmaa skoda är-ässä tillauksessa..
- Anonyymi
Ihan varmaan kusettavat minkä kerkiävät, ettei tule paniikki. Kyllä ne on isommat herrat tiennyt tehtaan kohtalon jo iät ja ajat. Ehtivät itse hoitaa osakkeet ja muut talous asiat alta pois. Näin toimii kaikki muutkin yritykset.
- Anonyymi
Myykää nyt halvalla talot Ruotsalaiset sulkevat Raahen yksikön ens vuonna oma hiilivapaa tehdas on valmis eikä rahaa oo Raaheen sijoittaa
- Anonyymi
Vai siellä on oikeen paskat housuissa jo duunarit soitellut ?
https://yle.fi/a/74-20051756 - Anonyymi
No punikit, mites nyt suu pannaan. Sitä ollaan niin sosialistia, niin sosialistia että eihän me uudistuksia tehdä. Eihän?
Loppuu masuunimiesten elvistelyt suurilla tuloilla
toivoopi lähihoitaja 2 400€ /kk- Anonyymi
Ja muijat lähtee paremman toivossa. Pelkkä kaljamaha ei riitä enää makuuhuoneeseen, jos lompakko on tyhjä.
- Anonyymi
Miten lähihoitaja katsoo hyötyvänsä siitä että esimerkiksi masuunimies jää työttömäksi?
Vientiteollisuus maksaa sinunkin palkkasi vaikka olisit yksityisellä sektorilla koska suurin osa terveydenhuollossa liikkuvasta rahasta on lähtöisin verotuloista. Tietysti sinäkin verosi maksat, mutta ne rahat menee sinne mistä ovat tulleetkin.
- Anonyymi
Mitaaaaa??
Mene töihin!!!!
Prk!!! - Anonyymi
Ei nyt panikoida sentään.
- Anonyymi
Hyvinhän tuonne töihin pääsi vaikka muka yt neuvottelut menossa.
- Anonyymi
Eikös sieltä irtisanota nyt ensimmäisessä erässä vasta 140 henkeä, joten jäähän sinne vielä 2260 ukkoa töihin. Pari vuotta menee vielä hyvinkin, ellei sota ja lama iske Suomeen...
- Anonyymi
Hys hys...henkilöstöpuolen keijoilla on kyllä paremmaa tietoa, mutta uskokaa te käyttömullit itseenne...vielä ja ootelkaa rauhassa seuraavaa vuosikatsausta ja lakko silmää joskos siitä apua olisi??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hys hys...henkilöstöpuolen keijoilla on kyllä paremmaa tietoa, mutta uskokaa te käyttömullit itseenne...vielä ja ootelkaa rauhassa seuraavaa vuosikatsausta ja lakko silmää joskos siitä apua olisi??
Lakkoa silmään, niin nähdään kiihkeimmät ay200 kommarit, joille ensinmäisenä sitten irtisanomislaput kouraan.
- Anonyymi
Onko kunnossapidon ulkoistamisesta tullut mitään uutta tietoa?mille firmalle menee?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1618398KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4467512Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743854Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521543590Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1123019Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542685- 1262036
Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv372021Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231873Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811540