facabookin myyntiryhmät

Anonyymi-ap

Jo tovin miettinyt näitä eri alojen myyntiryhmiä Facebookissa ja kuinka laillisia ovat. Seuraako kukaan niiden oikeudellisuutta. Sivustojen ilmiannoista ei ole mitään hyötyä, koska näyttää siltä ettei niitäkään kukaan noteeraa.
On taidetta ja designia aika villisti tarjolla. Missä vaiheessa jonkun yksityisen henkilön myynti täyttää esim. verotuksen kannalta huomioitavan rajan.
Otan esimerkiksi Kalevalakorujen seinämyyntiryhmän. Sitä on tullut seurattua jo useamman vuoden ajan, Silmiinpistävää on tietyn ylläpitäjän omat myynnit, koskien juuri Kalevalakoruja. Mielestäni hän toiminnallaan täyttää jo yritykselle asetettuja määritteitä. Ei kenelläkään ihmisellä yksityiskäytössään ole sellaista määrää koruja, joita hän on kaupitellut sivustolla. Kirpputorimyynnissä on muistaakseni joku raja, milloin toiminta on verottajan toimesta verollista myyntiä.
Miten on? Joku viisaampi voisi kertoa jos on tietoa.

1

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elämäsi helpottuu kummasti, kun lopetat toisten kyyläämisen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      132
      1634
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      38
      1552
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      60
      1296
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1285
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      203
      1065
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1044
    7. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      263
      1044
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      945
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      17
      897
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      868
    Aihe