OCD joka pahenee koko ajan.

Anonyymi-ap

Hei! Onko muilla jotka sairastaa OCDta niin sellaisia että yhtäkkiä tulee päähän että eisaa mennä vaikka juuri tuohon kauppaan,paikkaan yms tai käy huonosti? Varasin kampaajan ja sitten päähäni tuli ajatus että ensaa mennä sinne tai kaikki muuttuu ja sain eilen illalla paniikkikohtauksen kun ahdistus valtasi mielen enkä saanut edes unta, rupesin jo tosissani miettimään että perun sen ja maksan peruutusmaksun mutta sitten mieleen tuli että jos perun sen niin jotain pahaa tapahtuu. Onko jollain muilla tälläisiä ajatuksia, menin kampaajalle ja nyt ahdistaa että mitä jos jotain tapahtuu sen takia koska olen taas ihan sen pauloissa. Ahdistus vaan kasvaa kun mietin että miksi edes varasin olisin voinut leikata itsekkin.

7

1430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja lisään vielä että sain viime yönä paniikkikohtauksen tapaisen ahdistuksen kun toi asia ahddistaa mua jos tääl on ihmisiä jotka vois keskustella ni olis suuri apu.

      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        ❤️ ­­N­­­y­­m­­­f­­­o­m­­­a­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18027320f

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      OCD osaa kyllä iskeä vaikka teki mitä tahansa.Pääasia ettet usko sitä etkä väittele,toteat vaan että aha,selvä voi olla tai ei.Hienoa että menit kampaamon etkä antanut OCD määrätä,altistus on avain pienikin sellainen.

      • Anonyymi

        No tiedän ihan todella ärsyttävää ja menin kampaajalle nyt ahdistaa kyllä että miksi menin mutta olen ylpeä että pystyin menemään enkä totellut OCD.
        Ja kiitos vastauksesta!


    • Anonyymi

      Minulla oli ensin ala-asteella semmoista että pelkäsin likaa sitten se lähti pois ja sitten seuraavan kerran palasi ylä-asteella se ei kauaa sekään kestäny mutta sitten se palasi vielä ja nyt se on kestäny yli vuoden nyt alkaa jo tuntua niin paskalta elämä ettei mitää järkeä mitään ei halua tehdä koska kaikki on liian työlästä ocdeen takia, lääkkeitäkin kokeiltu kouluun lähtö yhtä säätöä kun saan vaatteet päälle alan kuvitella että niissä on likaa ja joudun ne vaihtamaan muuten ahdistaa tosi paljon jos niitä en vaihda nii sitten lähen myöhemmin lotraamaan suihkuun ja pesemää itseäni monesti sielläki vietän 40-60minuuttia vasten tahtoani muttakun aivot pakottavat tekemään niin ja näin nii ei sille mitään voi tämä on yhtä kärsimystä

    • Anonyymi

      Tähän löytyy nykyään jo koulutettuja ammattilaisia, joilta voit hakea apua pakko-oireisiin. Esimerkiksi sivulta www.ocd-terapeutti.fi
      Ei kannata jäädä tämän asian kanssa yksin vaan rohkeasti hakea apua.

    • Mulla on muuten täysin sama juttu. Mulle tuli että en saa mennä tiettyyn kampaamoon, sitten peruin ajana ja kävin eri kampaamossa. Sitten olin varannut hiusten värjäyksen ja peruin sen koska en enää koskaan saa värjätä hiuksia.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      84
      3046
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      68
      2335
    3. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      27
      2143
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      73
      1544
    5. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      388
      1523
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      57
      1395
    7. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      87
      1254
    8. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      23
      1194
    9. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      56
      1149
    10. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      47
      1050
    Aihe