Hakekaa nyt aluksi todellisia syitä tilikausien tappioon, ennen kuin annatte syyllistävän mielikuvituksenne lähteä persulaukalle!
Jos ja kun vanhassa taloyhtiössä on paljon tyhjiä asuntoja, niin vuokratuloja ei tule, mutta esim. lämmityskulut ja monet perusmaksut, vakuutukset yms. on kuitenkin maksettava taloyhtiön tililtä.
Lisäksi huoneistoja on pakko remontoida ja sekin maksaa, eikä niitä kustannuksia saada vuokrissa heti takaisin.
Joka vuosi tilit on tarkastanut ammattitilitarkastaja, joka olisi ilmoittanut kaupungille, mikäli väärinkäytöksiä olisi tapahtunut.
Jos ja kun vanhassa taloyhtiössä on paljon tyhjiä asuntoja, niin vuokratuloja ei tule, mutta esim. lämmityskulut ja monet perusmaksut, vakuutukset yms. on kuitenkin maksettava taloyhtiön tililtä.
Lisäksi huoneistoja on pakko remontoida ja sekin maksaa, eikä niitä kustannuksia saada vuokrissa heti takaisin.
Joka vuosi tilit on tarkastanut ammattitilitarkastaja, joka olisi ilmoittanut kaupungille, mikäli väärinkäytöksiä olisi tapahtunut.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Vuokria pitäisi nostaa, jotta kaikki kulut saataisiin katettua, mutta sitten ei saada vuokralaisia ja huoneita on tyhjillään.
Mistä löytyy se viisastenkivi tähän kierteeseen?
Siikalatvan malli olisi ollut se viisastenkivi. Ei olisi pitänyt kannattaa lainan myöntämistä.
Siikalatvalla tämän kokeneet päätyivät konkurssin hakemiseen paljon pienemmällä velkamäärällä, jotta eivät joutuisi kriisikunnaksi.
Mutta Haapavesi ei tätä tehnyt.
Erityistilintarkastus on tehtävä. Mielellään poliisi tutkimaan koko asia.
Ne, jotka nyt hakevat lisälainaa: kun, siis KUN se konkurssi tulee, niin maksakaa viulut omasta lompakosta. Siellähän tulee olemaan tuulimyllyille maata vuokratessanne rahaa?
Suututtaa kaupunkilaisena.
On tiedossa, että aiheellista selvitettävää on tosi paljon, mutta otetaan kantaa sitten kun on selvitetty!
Eikö asukkaista suurin osa ole kuitenki sossun asiakkaita eli varma tulonlähde
Ei remppakulut voi olla suuret jos 20 vuoteen ei olleten ole repattu. knappast sant
Juuri näin, ei ole kyllä hoidettu vuosikymmeniin Haapa-asuntojen kiintestöjä.
Ei niihin ole voinnut rahaa upota
Paritalojen ostoon ja onko kanteletalostakin osakkeita Haapa-asunnolla?
Nämä on niitä turhia rahanreikiä mistä pitäisi vastuuseen laittaa tekijät.
No Persuthan vähensivät hallituksessa näitä syrjäseutujen asumiskustannuksia. Korot pysyivät maltillisena ja se paljon puhuttu pumppuhinta, sehän laski sinne 1,5 euroon. On se hyvä maalla asua.
Asiaakin, siikalatva on siikalatva. Haapavesi on Haapavesi.
Haapaveden kaupunki myy lämmön Haapaveden kaupungin omistamalle taloyhtiölle ja vielä voitolla oohos. Sama pyöritys jatkuu ja veden hintaa korotettiin tässä vasta ja kappa, siitäkin sama Oy tekee voittoa. Jos lainaa on vuosien vuosien saatossa kertynyt vaikka 2 miljoonaa, korot on nousseet siten, että tuosta pitää maksaa hintaluokkaa 50 000€ vuodessa enemmän kuluja.
Olli siellä kaupungin puolesta ketä tahansa istumassa, niin mitään taikureitahan he eivät minun mielestä ole. Jostain se raha pitää tulla, siis lisäraha. Tuolla lyhentää kummasti.
Mites se niin kuin Persujen laskuopilla menisi tuo talouden tasapinottaminen?
Jos se tulopuolelta saisi, niin 100 asunnosta pitäisi vuokraa nostaa varmaan sen 100 - 200 € kuukaudessa. No eihän se toimi. Mitäs sitten jos lopetetaan koko "pas*a". Sinne ne velat jää, anteeksi niitä ei saa.
Kyllä hyvin hyvin iso selvitys pitäisi tehdä laskelmineen, onko Haapavedellä kaupunkivetoiselle vuokraustoiminnalle mahdollisuutta. Jos ei, niin sitten ei. Kenenkään syy se ei todellakaan ole, mutta saahan noita penkoa. Kuluja siitäkin tulee ja uskon vahvasti että aiheuttamisperusteista syytä ei löydy.
- veronmaksaja -
Näin nyt näistä juttelee asioista selvästi mitääntietämättömät.
Miksi tietävät pimittävät?
Olet siis sitä mieltä, että joku pimittää jotain?
Miksi sinä et kysy siltä besserwisseriltä. Ja pysy totuudessa, älä joutavassa. Uskon vain, että aina pitää vain ajatella, että kaikki tekee jotain filunkia. Silloin on elämä raskasta ja elämisen ilot vähänä.
Vanhat taloyhtiöt ne yleensä rahasampoja omistajilleen ovatkin vuokramarkkinoilla, koska asunojen hnkintahinnat on jo maksatettu moninkertaisesti vuokratuloila ja voukratukot ovat koko ajan moninkertaiset siihen nähden, mitä taloyhtiön vastikkeina perimät ylläpitokulut ovat, tarvittavat korjaukset mukaan lukien!
Lisäksi kun suuria peruskorjauksia ei ole tehty, ylimääräisen rahan kertyminen kuuluisi olla suuri, paljoista asunnoista yhteensä!
Höpö-höpö, ostappa itelles vanhojen talojen osakkeita maaseutualueelta ja tule sitten kehumaan kuinka se raha poikii!
Pelkkää suun pieksäntää ovat juttusi.
Yhtiöhän ei ole tehnyt tappiota yhtenäkään vuonna. Mutta sen on mahdollistanut poisto ohjelma ,Eli poistoja tehdään vain jos on ylijämää. Mutta kun nyt tulee se revon toivoma konkurssi poistot menee maksuun samoin lainat kaupungin maksettavaksi tarkoittaa n 5- 6miljoonan tappiota kunnalle. Hienoa kostamista kaupungille omasta katkeruudesta. hilleri heikki ja ilikka ja muutama muu hurvaton jotka ei ymmärrä mihin heitä viedään mukana.
Valtuutetun pitäisi ymmärtää myös kirjanpitoa ja verotusta. Mahtaa olla aika vierasta aluetta monelle valtuutetulle esim. poistot. Siksipä pitäisi uskoa viranhaltijoiden laskelmiin ja suunnitelmiin, eikä lähteä viisastelemaan asioissa, joita ei varmasti tiedä.
Valtionosuuksissahan se väen väheneminen näkyy myös. Ei ole eroa onko sossun asukas vai ei. Taitaa koululaisetkin mahtua yhteen kouluun muutaman vuoden päästä.
Ei ole kukaan TOIVONUT konkurssia taloyhtiölle. Kaikki ovat toivoneet obbea ja menestystä.
Mutta tilanne on päässyt pahaksi. Ja miksi se on pidetty salassa? Miksi ei ole ajoissa asioita yhteiseen arviointiin ja suunnitteluun. Keput ja vassarit saavat kyllä vastata siitä, että tilanne on paisunut tähän pisteeseen. Siikalatva teki oikeat ratkaisut ajoissa, nimen omaan ajoissa konkurssiin, kun kehityskulku lainojen paisumiselle oli selvä. Haapavedellä tämä viisikko on käyttänyt valtaa ja vastuuta eri tavalla. SIKSI ollaan tässä pisteessä ja nuo poliitikot kantakoon vastuunsa siitä, miten luottamusta on käytetty, mikäli tulee esille minkäänlaisia rikkomuksia. Jo tämä, että ei ole tiedotettu ajoissa on minusta vastuutonta.
Tarkoittanet siis että fakta ja fiktio on taasen sekaisin paikkakunnan persujen Mr:Uno lta??
Katkeruudesta tulikin mieleen että milloin tuo todellisuudessa Revon vetämä persujen valtuustoryhmä esittää ne laskelmat miten suuri hoitovastike/ neliö sekä vuokra on sovelias Haapa-asunnoille?
Vapailla markkinoilla myydään muutaman sadan Euron neliöhinnoilla rivitaloja ja okt taloja.
Tiettävästi alin hinta Alarannassa on n.300 Euroa/neliö, mutta hoitovastike jo n. 3,5 Euroa/ neliö.
Turhalta älämölöämiseltä ja epätotuuksien esittämisien sijaan odotamme yhä niitä paikkakunnan persujen omia laskelmia kiinteistöjen todellisista reaaliarvoista, korjaustarpeesta ja sen vaikutuksesta hoitovastikkeisiin/ neliö.
Kylillä puhutaan avoimesti että persujehut esiintyy ylevähenkisesti Kangasharjua parempina talousviisaina joten olisi jo korkea aika näkyä faktaa sekä realistisia laskelmia täydellisen fiktion sijaan.
Persujen öyhötykselle on varmasti olemassa se timantinkova hintalappu millä taataan kaikille puoli ilmainen asunto kaupungin piikkiin eli nyt ne verrokkilaskelmat julkisiksi..
Persuilta on turha odottaa mitään konkreettista. Äly ei riitä
Selittelet siinä kuinka kalliiksi asuntojen ylläpito tulee ja että siksi tappiot pitäisi tyhmemmänkin ymmärtää ja hyväksyä.
Selitäpä sinä sitten, kun noin viisas olet, että millä matematiikalla kaupungin kannattaa tuota konkurssipesää rahoittaa kalliilla lisälainalla 125 0000 eurolla kun kerrot, että selvääkin selvempi on, että asunnot eivöt kannata? Monestkko mielestäsi lisälainoitusta tulee asuntofirmalle myöntää ja ottaa vielä kymmeniä tuhansia korkotappiota maksettavaksi? Jos yhtiön velat nyt 7 miljoonaa, niin päästetäänkö konkkaan kun 10 milliä, 12 milliä 16 milliä 25 milliä velkaa?
Siikalatva toimi viisaasti ja ajoissa. Turvasivat ajoissa paikkakuntansa talouden. Haapavedellä pelataan upporikasta ja rutiköyhää?
Takavuosina Raahessa madallettiin Kummatin kerrostaloja kun asukkaita ei ollut riittävästi.
Haapavedellä voisi purkaa useita huonokuntoisia taloyhtiöitä jolloin tappiokierre oikenisi kun niiden kuluerät katkeaisivat.
Haapa-asujntojen tarjonta on ylimitoitettu paikkakunnan tarpeisiin.
Haittapolitiikalla ja kaikkien päätösten eteneminen on pysäytetty loputtomin valituskiertein ja uusia työpaikkoja sekä veronmaksajia ei ole paikkakunnalle tulossa lähivuosina..
Lujatalo investoi Kärsämäelle ja loi satakunta työpaikkaa mihin Haapaveden päättäjät eivät kykene.
Paikkakunnan persujen politiikka on kuin Hölmölät sadusta missä kannettiin valoa säkillä ikkunattomaan tupaan.
Elinkeinoelämän tulevaisuuden pelastamiseksi tarvittaisiin se viisas-Matti mutta eihän paikkakunnan persuihin viisaan Matin kaltaista henkilöä edes ole liittymässä.
Tästä kiitos paikkakunnan persujen maallikkosaarnauspolitiikalle joka tihkuu vain ja ainoastaan katkeruutta ja kostotoimia joka on kuin syöpä paikkakunnan päätöksien teossa.
Viranhaltijat on näihin talousasioihin koulutettuja ja näkevät tulevan tilanteen selkeästi. Ymmärtävät tämän laajan kokonaisuuden ja tulevan kehityksen. Sitä vartenhan heidät on palkattu toimeen. Tekevät tarkoin punnittuja esityksiä, tiedon pohjalta. Yksittäinen valtuutettu näkee vain kapeasti asiat ja tiedot ovat puutteelliset. Mitä enempi hankkii tietoa, sitä enempi ymmärtää, miten vähän siitä kokonaisuudesta osaa mitä viranhaltijat. Ikävä kyllä tyhmyys tiivistyy joukossa, aletaan tuomalla urakalla kaikenlaisia vaihtoehtoisia juttuja, joissa ei ole mitään laskelmia ym. taustalla. Siinä menee aika kaikilta ja valitusta perään, jos ei mene mielen mukaan. Lähteville viranhaltijoille pitäisi myöntää Taistelijan mitalit läksiäislahjaksi, ovat ponnistelleet vastatuuleen monta vuotta.
Toivottavasti et ole ko hallituksessa, jos noin pihalla olet !
Paikkakunnan persut ovat lumiukkomaisesti Ihaan pihalla..
Hei 2023-09-26, kirjoitit: "Yhtiöhän ei ole tehnyt tappiota yhtenäkään vuonna. Mutta sen on mahdollistanut poisto ohjelma ,Eli poistoja tehdään vain jos on ylijämää. Mutta kun nyt tulee se revon toivoma konkurssi poistot menee maksuun.... "
*** Kerroppa meille, MINNE sinun mielestäsi poistot MAKSETAAN konkurssissa????
Poistamaton menojäännös alaskirjataan ja näkyy lopulta tappiona. Siinäpä se "maksu" tulee.
Poistot ja tappiot tyhjiin raukeaa.
Lainat maksun takaajille laukeaa.
Vanha taloyhtiö on käänteinen rahasampo!
Joko loppuu persun mölinä?
Ei. Vaan alkaa nyt oikeen kunnolla😊
Helsingissä nostavat Kaupungin vuokra-asunnoissa vuokraa yli 10%. Olisikos Persut samaa mieltä, että Haapavedelläkin pitää näin tehdä. Sillähän sitä tulorahoitusta saisi lisää. Vai onko niin, että Haapaveden tavoitteena on antaa asukkaille kohtuuhintaista vuokra-asumista.
Yki 100 asuntoa ja jos jokaiselta vaikka sen 60-100€ lisää kuukaudessa, niin sehän tekee 70 000 - reilu 100 000€ vuodessa. Kerrohan nyt talousihme, tulisiko näin menetellä. Minusta ei.
Päättäjiksi pitäisi valita sellaisia joilla on ymmärrystä. Jos on tulossa huonot ajat, tehdään päätökset sen mukaan jos taas hyvät ajat, niin sen mukaan. Sitä on osaaminen. Ei välttämättä ole hallussa kansakoulun opettajilla, eläkeläisillä tai maatilan emännillä.
Kyllä vanhat asunnot tuottaa paljon ylijäämää, jos asioita hoidetaan oikein, koska vuokratuotot ovat aina moninkertaisia kuluihin nähden!
Jos niin olisi vanhat asunnot menisivät kuin kuumille kiville sijoittajille.
Jos hinta on kohdillaan, niin meneehän ne kaupan.
Kannattaa myydä tai purkaa, jos ei osata, viitsitä, eikä haluta oikein vuokraustoimintaa hoitaa!