Öljypomot ei tiedä.

Anonyymi-ap

Varsinkin Neste on käärinyt viime vuosina valtavia voittoja polttoaineiden myynnillä. Neste kuitenkin kertoo että voitot selittyy maailman markkinoilla, ei öljy-yhtiöiden ahneudella tai kartellilla.
Toinen Ylen Mot ohjelman kysymys oli. Miksi polttoaine on aina maanantaisin halvinta. Tähän ei yksikään öljypomo osannut vastata, he ei tiedä. Vaikutti että ilmiö tuli heille yllätyksenä, vaikka jokainen vähänkin järjissään oleva ihminen on nähnyt käytännön jatkuneen jo pitkään. Öljypomot kiistää että yhtiöt olisi sopineet käytännöstä vaan yhtiöt jostain syystä kilpailee alkuviikosta kuka korottaa hintaa korkeimmaksi.
Itse oletan että yhtiöt haluaa hämärtää polttoaineen hinnan tason tutkimista. Toinen ajatus on että halutaan ehkä poliittisen painostuksenkin alla pitää huoli siitä että valtion kirstu täyttyy vuolaasti autoilijoilta perityillä veroilla.

27

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Selvä kartelli!
      Kajaanissa ABC:llä aina vähintää kolme senttiä kalliimpaa, jotta bonuksen vaikutus eliminoidaan.
      Hallitus vaikutti polttoaineiden hintaan vain muutamia senttejä.

      • Anonyymi

        S-ryhmälle riittää että polttoaine on aina 3 senttiä kalliimpaa kuin halvimmalla. Se luo valheellisen mielikuvan siitä että keskittämällä S-ryhmään hyödyt.


    • Anonyymi

      Miten se paljon tuosta erittäin paljon ohjelma-aikaa vienyt ideologia paasaus ilmastosta edes liittyi ko. asiaan ei mitenkään!

    • Anonyymi

      Kerrottiin että polttoaineisiin lisättävä bioaines on huono keino pelastaa hintaa ja se korottaa polttoaineen hintaa tuntuvasti.

      • Anonyymi

        Kerrottiin että polttoaineisiin lisättävä bioaines on huono keino pelastaa ilmasto ja se korottaa polttoaineen hintaa tuntuvasti. Sanotaan jopa 20-30 senttiä litralta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kerrottiin että polttoaineisiin lisättävä bioaines on huono keino pelastaa ilmasto ja se korottaa polttoaineen hintaa tuntuvasti. Sanotaan jopa 20-30 senttiä litralta.

        Bioaineksen hinta on noussut, koska sitä ei ole tarpeeksi Euroopassa eli maailmaa ei pelasteta bioaineksella.
        Tämä käy liian kalliiksi suomalaisille.


      • Anonyymi

        Pitää muistaa, että Suomen osuus on 0,5% ilmaston lämpänemisestä.
        Eli ei kannata tehdä harakiriä.
        Kiina ja Intia lisäävät hiilivoimaa vielä vuosia.


    • Anonyymi

      Taitaa olla niin että kuten St1 pomo kertoi yhtiön olevan peesaaja hinnoittelussa, Neste määrittelee hintatason. Muut määrittelee hinnan sen mukaan.
      Hinnoittelulla voidaan pyrkiä rajoittamaan polttoaineen kulutusta ilmastonmuutoksen ja sen takia että Suomi lopetti raakaöljyn oston Venäjältä. Nesteen suuren valtion omistuksen takia poliittinen ohjaus voi olla Nesteen hinnoittelun takana.
      Kilpailu ei toimi. Alalla ei välttämättä ole suora kartelli vaan kartellin kaltainen tila. Polttoaineen hinta halutaan pitää korkealla.

    • Anonyymi

      Se ainakin nyt pitäisi olla kaikille selvää. Perussuomalaiset polttoaineiden hintoihin alennusta, saivatkin näennäisesti ensivuoden alusta bensiinille 3 ja dieselille 4 senttiä litralta. Alennuksen saamiseksi verovaroja meni 165 miljoonaa.

      Jos jakelijoilla on varaa heilutella hintoja 30 centtiä litralta hukkuu tämä Persujen 4 senttiä jakelijoiden kukkaroon.
      Käytännössä tämä 165 miljoonaa lipuu sijoittajien kassaan.

    • Anonyymi

      Autoilun kulut alenevat kun hallitus puuttuu jakeluvelvoitteeseen. Bensaveroa lasketaan alkajaisiksi 160 miljoonalla! Halvalla polttoaineella on hyvä pärryytellä asioille ja töihin perukastakin.

      Perussuomalaiset kantavat vastuuta koko Suomesta!

      • Anonyymi

        Totta on tuo. Valtio laski veroja 160 miljoonalla joka valuu jakelijoiden kassaan. Kukuttaja ei huomaa alennusta jos sitä yleensäkään on. Pankaa mieleen polttoaineiden hinnat tulee nousemaan, vaikka Persut puhuvat muuta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta on tuo. Valtio laski veroja 160 miljoonalla joka valuu jakelijoiden kassaan. Kukuttaja ei huomaa alennusta jos sitä yleensäkään on. Pankaa mieleen polttoaineiden hinnat tulee nousemaan, vaikka Persut puhuvat muuta.

        Tämä on näitä höpö höpö teorioita. Ei ole mitään syytä että valtio perii muistaakseni 3, 5 Miljardia veroa polttoaineesta vuosittain. Vaikka polttoaineverosta luovuttaisiin kokonaan niin se ei ole keneltäkään pois. Vielä hölmömpi on väite että jos välillisiä veroja alennetaan niin aina joku ulkopuolinen ryöstää rahat ja tavalliset kansalaiset jää nuolemaan näppejään. Välilliset verot on hyvätuloisten etu ja siksi näitä valheita levitellään.


    • Anonyymi

      Teollisuusliittokin ay liittona sijoittaa Kojamoon ja Kojamo nostelee vuokriaan.

    • Anonyymi

      Itse muistan jo pari vuotta sitten työpaikan kahvitauolla käydyn keskustelun, jossa ihmeteltiin miksi polttoaineen pitää samana viikonpäivänä olla halvinta. Kaikki yhtiöt nostaa hinnat samaan aikaan kuin käskystä.
      Se että yhtiöt ei muka tiedä syytä on vale, ne ei vain halua kertoa syytä. Neste on Suomessa jopa määräävässä asemassa. Se voi halutessaan nitistää minkä tahansa hintakilpailua yrittävän yrityksen.

    • Anonyymi

      Aivan se ja sama mitä maksaa. Sähköllä mennään. Toivottavasti nousee polttoaineet 100 prosenttia ensivuonna

      • Anonyymi

        Se on tätä itsekkyyttä, kun on itsellä varaa ökyautoon niin muull ei ole väliä. Menisipä sähköauton akku pilalle omasta huolimattomuudesta, ajaisipa vaikka johonkin kiveen ja takuu ei korvaisi. Toivottavasti akun vaihto maksaa ainakin 15,000 euroa.


      • Anonyymi

        Kiitos mielipiteestä. Muista ei sinunkaan rikkaus ole ikuista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos mielipiteestä. Muista ei sinunkaan rikkaus ole ikuista.

        Katteellisia paskakasoja on Kainuu täynnä. Jos hajoaa voin ostaa uuden. :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Katteellisia paskakasoja on Kainuu täynnä. Jos hajoaa voin ostaa uuden. :)

        Iskisipä syöpä ja kituisit vuosia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Iskisipä syöpä ja kituisit vuosia.

        Ohi. Joko verisuoni alkoi pullistumaan kun kiukuttaa


    • Anonyymi

      Toivottavasti joku kuluttajasuoja henkilö lukee tämän. Polttoaine ja sähkö markkinoidaan kuluttajille mielivaltaisesti. Täytyisi tietää paljonko nämä hyödykkeet maksaa ja jos hinta nousee niin perusteet miksi???? Ja paljonko on veron osuus ja mihin tämä vero perustuu???

      • Anonyymi

        Veroja pitää kerätä koska Kainuu maksaa valtiolle niin käsittämättömän paljon. Ette pärjää hetkeäkään omillanne.


    • Anonyymi

      Leppävirta- Varkaus ero ollut jo pitkään lähes 20cnt Leppävirta kalliimpi. Kiinnostais tietää mihin tämä ero prtustuu?? No matka on lyhyt passaa käydä tankkaamassa Varkaudessa.

    • Anonyymi

      Helposti saisi nousta hinnat. Mielestäni 3-5 euroa litralla sopiva hinta. Vähentyy ylimääräiset ajot ja saadaan päästötavoite 2035 helposti saavutettua. Rikkaat ajaa silti mutta jää siis tavisten ajot vähemmälle. Nehän ne ylimääräisiä muutenkin ajaa.

    • Anonyymi

      Ikävää että jotkut haluaisi rajoittaa toisten vapaata liikkuvuutta korottamalla polttoaineen ja autoilin hintaa niin korkealle että vain hyvätuloisilla olisi varaa omaan autoon. Mikä tekee ihmisistä näin itsekkään.
      Vapaa liikkuvuus on sellainen arvo jota meillä yleensä arvostetaan.

      • Anonyymi

        Varakkailla ei ole tarvetta ajella turhia lisäksi heillä on vöhempipäästöisemmöt autot. Köyhät ajas turhaan "rallia" ja pienestä risauksesta autolla haetaan milloin mitäkin. Siksi hinnat ylös ja sassiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4452
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2899
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2652
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1644
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1528
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      50
      1238
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe