Varsinkin Neste on käärinyt viime vuosina valtavia voittoja polttoaineiden myynnillä. Neste kuitenkin kertoo että voitot selittyy maailman markkinoilla, ei öljy-yhtiöiden ahneudella tai kartellilla.
Toinen Ylen Mot ohjelman kysymys oli. Miksi polttoaine on aina maanantaisin halvinta. Tähän ei yksikään öljypomo osannut vastata, he ei tiedä. Vaikutti että ilmiö tuli heille yllätyksenä, vaikka jokainen vähänkin järjissään oleva ihminen on nähnyt käytännön jatkuneen jo pitkään. Öljypomot kiistää että yhtiöt olisi sopineet käytännöstä vaan yhtiöt jostain syystä kilpailee alkuviikosta kuka korottaa hintaa korkeimmaksi.
Itse oletan että yhtiöt haluaa hämärtää polttoaineen hinnan tason tutkimista. Toinen ajatus on että halutaan ehkä poliittisen painostuksenkin alla pitää huoli siitä että valtion kirstu täyttyy vuolaasti autoilijoilta perityillä veroilla.
Öljypomot ei tiedä.
27
306
Vastaukset
- Anonyymi
Selvä kartelli!
Kajaanissa ABC:llä aina vähintää kolme senttiä kalliimpaa, jotta bonuksen vaikutus eliminoidaan.
Hallitus vaikutti polttoaineiden hintaan vain muutamia senttejä.- Anonyymi
S-ryhmälle riittää että polttoaine on aina 3 senttiä kalliimpaa kuin halvimmalla. Se luo valheellisen mielikuvan siitä että keskittämällä S-ryhmään hyödyt.
- Anonyymi
Miten se paljon tuosta erittäin paljon ohjelma-aikaa vienyt ideologia paasaus ilmastosta edes liittyi ko. asiaan ei mitenkään!
- Anonyymi
Kerrottiin että polttoaineisiin lisättävä bioaines on huono keino pelastaa hintaa ja se korottaa polttoaineen hintaa tuntuvasti.
- Anonyymi
Kerrottiin että polttoaineisiin lisättävä bioaines on huono keino pelastaa ilmasto ja se korottaa polttoaineen hintaa tuntuvasti. Sanotaan jopa 20-30 senttiä litralta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerrottiin että polttoaineisiin lisättävä bioaines on huono keino pelastaa ilmasto ja se korottaa polttoaineen hintaa tuntuvasti. Sanotaan jopa 20-30 senttiä litralta.
Bioaineksen hinta on noussut, koska sitä ei ole tarpeeksi Euroopassa eli maailmaa ei pelasteta bioaineksella.
Tämä käy liian kalliiksi suomalaisille. - Anonyymi
Pitää muistaa, että Suomen osuus on 0,5% ilmaston lämpänemisestä.
Eli ei kannata tehdä harakiriä.
Kiina ja Intia lisäävät hiilivoimaa vielä vuosia.
- Anonyymi
Taitaa olla niin että kuten St1 pomo kertoi yhtiön olevan peesaaja hinnoittelussa, Neste määrittelee hintatason. Muut määrittelee hinnan sen mukaan.
Hinnoittelulla voidaan pyrkiä rajoittamaan polttoaineen kulutusta ilmastonmuutoksen ja sen takia että Suomi lopetti raakaöljyn oston Venäjältä. Nesteen suuren valtion omistuksen takia poliittinen ohjaus voi olla Nesteen hinnoittelun takana.
Kilpailu ei toimi. Alalla ei välttämättä ole suora kartelli vaan kartellin kaltainen tila. Polttoaineen hinta halutaan pitää korkealla. - Anonyymi
Se ainakin nyt pitäisi olla kaikille selvää. Perussuomalaiset polttoaineiden hintoihin alennusta, saivatkin näennäisesti ensivuoden alusta bensiinille 3 ja dieselille 4 senttiä litralta. Alennuksen saamiseksi verovaroja meni 165 miljoonaa.
Jos jakelijoilla on varaa heilutella hintoja 30 centtiä litralta hukkuu tämä Persujen 4 senttiä jakelijoiden kukkaroon.
Käytännössä tämä 165 miljoonaa lipuu sijoittajien kassaan. - Anonyymi
Autoilun kulut alenevat kun hallitus puuttuu jakeluvelvoitteeseen. Bensaveroa lasketaan alkajaisiksi 160 miljoonalla! Halvalla polttoaineella on hyvä pärryytellä asioille ja töihin perukastakin.
Perussuomalaiset kantavat vastuuta koko Suomesta!- Anonyymi
Totta on tuo. Valtio laski veroja 160 miljoonalla joka valuu jakelijoiden kassaan. Kukuttaja ei huomaa alennusta jos sitä yleensäkään on. Pankaa mieleen polttoaineiden hinnat tulee nousemaan, vaikka Persut puhuvat muuta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totta on tuo. Valtio laski veroja 160 miljoonalla joka valuu jakelijoiden kassaan. Kukuttaja ei huomaa alennusta jos sitä yleensäkään on. Pankaa mieleen polttoaineiden hinnat tulee nousemaan, vaikka Persut puhuvat muuta.
Tämä on näitä höpö höpö teorioita. Ei ole mitään syytä että valtio perii muistaakseni 3, 5 Miljardia veroa polttoaineesta vuosittain. Vaikka polttoaineverosta luovuttaisiin kokonaan niin se ei ole keneltäkään pois. Vielä hölmömpi on väite että jos välillisiä veroja alennetaan niin aina joku ulkopuolinen ryöstää rahat ja tavalliset kansalaiset jää nuolemaan näppejään. Välilliset verot on hyvätuloisten etu ja siksi näitä valheita levitellään.
- Anonyymi
Teollisuusliittokin ay liittona sijoittaa Kojamoon ja Kojamo nostelee vuokriaan.
- Anonyymi
Itse muistan jo pari vuotta sitten työpaikan kahvitauolla käydyn keskustelun, jossa ihmeteltiin miksi polttoaineen pitää samana viikonpäivänä olla halvinta. Kaikki yhtiöt nostaa hinnat samaan aikaan kuin käskystä.
Se että yhtiöt ei muka tiedä syytä on vale, ne ei vain halua kertoa syytä. Neste on Suomessa jopa määräävässä asemassa. Se voi halutessaan nitistää minkä tahansa hintakilpailua yrittävän yrityksen. - Anonyymi
Aivan se ja sama mitä maksaa. Sähköllä mennään. Toivottavasti nousee polttoaineet 100 prosenttia ensivuonna
- Anonyymi
Se on tätä itsekkyyttä, kun on itsellä varaa ökyautoon niin muull ei ole väliä. Menisipä sähköauton akku pilalle omasta huolimattomuudesta, ajaisipa vaikka johonkin kiveen ja takuu ei korvaisi. Toivottavasti akun vaihto maksaa ainakin 15,000 euroa.
- Anonyymi
Kiitos mielipiteestä. Muista ei sinunkaan rikkaus ole ikuista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos mielipiteestä. Muista ei sinunkaan rikkaus ole ikuista.
Katteellisia paskakasoja on Kainuu täynnä. Jos hajoaa voin ostaa uuden. :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katteellisia paskakasoja on Kainuu täynnä. Jos hajoaa voin ostaa uuden. :)
Iskisipä syöpä ja kituisit vuosia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Iskisipä syöpä ja kituisit vuosia.
Ohi. Joko verisuoni alkoi pullistumaan kun kiukuttaa
- Anonyymi
Toivottavasti joku kuluttajasuoja henkilö lukee tämän. Polttoaine ja sähkö markkinoidaan kuluttajille mielivaltaisesti. Täytyisi tietää paljonko nämä hyödykkeet maksaa ja jos hinta nousee niin perusteet miksi???? Ja paljonko on veron osuus ja mihin tämä vero perustuu???
- Anonyymi
Veroja pitää kerätä koska Kainuu maksaa valtiolle niin käsittämättömän paljon. Ette pärjää hetkeäkään omillanne.
- Anonyymi
Leppävirta- Varkaus ero ollut jo pitkään lähes 20cnt Leppävirta kalliimpi. Kiinnostais tietää mihin tämä ero prtustuu?? No matka on lyhyt passaa käydä tankkaamassa Varkaudessa.
- Anonyymi
Helposti saisi nousta hinnat. Mielestäni 3-5 euroa litralla sopiva hinta. Vähentyy ylimääräiset ajot ja saadaan päästötavoite 2035 helposti saavutettua. Rikkaat ajaa silti mutta jää siis tavisten ajot vähemmälle. Nehän ne ylimääräisiä muutenkin ajaa.
- Anonyymi
Ikävää että jotkut haluaisi rajoittaa toisten vapaata liikkuvuutta korottamalla polttoaineen ja autoilin hintaa niin korkealle että vain hyvätuloisilla olisi varaa omaan autoon. Mikä tekee ihmisistä näin itsekkään.
Vapaa liikkuvuus on sellainen arvo jota meillä yleensä arvostetaan.- Anonyymi
Varakkailla ei ole tarvetta ajella turhia lisäksi heillä on vöhempipäästöisemmöt autot. Köyhät ajas turhaan "rallia" ja pienestä risauksesta autolla haetaan milloin mitäkin. Siksi hinnat ylös ja sassiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454452Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232899Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412652Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811644Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161528- 501238
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 591003
- 45996