Kaukolämpö ja vesi nousevat ilmoituksen mukaan Äänekoskella
Vesiputket hajoavat koko ajan Suolahdessa.
Paikallisilla asukkailla maksatetaan ja Äänekosken ulkopuolisille myydään sähköä halvemmalla.
Kaupungin omistama yhtiö on näin kaksinaamainen.
Energian hallituksessa istujat samoin.
Vesiputket hajoavat koko ajan Suolahdessa.
Paikallisilla asukkailla maksatetaan ja Äänekosken ulkopuolisille myydään sähköä halvemmalla.
Kaupungin omistama yhtiö on näin kaksinaamainen.
Energian hallituksessa istujat samoin.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Tämä alkaa olemaan kyllä uskomatonta mutta takuulla ahneella on paskainen loppu.
Niin millä on loppu?
Vahva viesti että lisää porukka ei haluta Äänekoskelle.
Pitäähän sitä nostaa hintoja, kun työntekijöiltä loppuu työpäivä jo 15.00, puoleen neljään mennessä pitää olla jo kotona ja se alatien röllipeikkokin käy kolmesti päivässä kotonaan, ei siinä paljoa kerkeä työpäivän aikana tekemään töitä.
Tukkajumala ei varman tee mitään muuta ku suihkuttelee hiuslakkaa koko ajan päähänsä....
Äänekosken suojelutyöpaikat äänekosken energia ja kiinteistöhuolto
Ja sinä menet nesteelle puremaan munkkia ja loisimaan
Saanhan mää vapaa ajalla käydä missä haluan, kun ite maksan menoni ja munkkini.
Hommaa sinäkin sospummi työpaikka itelles 👍
Eu aikana noussut jo yli 100% hinnat lämmössä ja vedessä . Vaikea on perustella todelliset syyt .
. . no, mutta kohta saadaan taas energialta kivat joululahjat. Ihan jännittää, mitä se Kusti täksi jouluksi energialta jaksaa polkaista.
Oletko noin tyhmä?
Itse olet oman lahjasi maksanut. Tyhmiä on helppo kusettaa.
Luulis että houkuteltais asiakkaita ennemmin Äänekoskelle kuin karkoitetaan pois.Nytkin uusia tehtaita tulee niin jäävät ennemmin muualle asumaan kuin tänne vaikka täällä töissä käyvätkin...JÄRKI KÄTEEN
Kukaan täysjärkinen muuta äkiin karsee pirikylä
Kaikki muuttaa suolahdesta pois, kaikki fiksut.
Kun nuo tuulivoimalat vielä tulevat myös asuntojen ja kesäasuntojen arvot laskevat lisää.
Jos onnistut täällä myymään asuntosi ja saat siitä vielä jotakin on se kuin taivaan lahja.
Kaikenlaisia perseenläpiä niitä Suomesta löytyy.
Suolahti on pahemmasta päästä eikä koko Äänekoskessakaan mitään kehumista ole.
Äänekoski ei tästä toivu.
Työpaikkoja on ja tulee, mutta ihmiset eivät halua asua Äänekoskella.
Ymmärsinkö oikein että jos Äänekosken pohjoisosaan tulee tuulivoimaa niin se vaikuttaa eteläpään asuntotilanteeseen?
Eikö nyt ole puhuttu Suolahdesta ja sinne tulossa tuulivoimaa ainakin vasurit haluaisivat.
Suolahdessa muutenkin asunnot jo arvottomia.
Valtuusto päättänyt ettei tuulivoimaa tule.ELY-keskus päättänyt että tiilivoimaa tulee Äänekosken alueelle vain Liimattalaan.
Halutaanko säilyttää palvelut vai ei. Tuulivoimalasta tulee tuloa.
Tuulivoimasta ei tule kuin haittoja.
Miksi ihmeessä kunnat joissa on tuulivoimaloita jo rakennettu ovat yhtä köyhiä kuin ne missä niitä on.
Voi helvetti kun ihmiset on tyhmiä.
Ymmärrätkö Suomessa on verojentasausjärjestelmä kuntien väillä.
Ymmärrätkö mitä se tarkoittaa?
Ei ne ymmärrä.
Tuulivoimaa on saatava oli haitat ja vahingot mitä hyvänsä.
Sen voi sanoa että ei maailma näillä pelastu
Kohta tulee sellainen ilotulitus että ei tuulivoimaa tarvita..
Itse selvittämässä irtisanomista kaukolämmöstä ja maalämpö tilalle 👍 Siinäpähän nostavat hintoja Energialle en maksa kuin sähkönsirron sen jälkeen.
Yes Yes Yes nyt nousee taas..Mahtavaa että on tuollaisija jotka vaan ilmoittaa että hinnat nousee.Kokeilkaa tekin töissä että ensikuussa teen 32€ tuntipalkalla töita koska tilille on saatava enempi jäämään ylimääräista Ystävällisin terveisin kuluerä.
Kaukolämmön osalta vasta perusteet löytyy. Kun oli niin kova talvi niin nyt kesällä nostettava hintoja. Vittu samoja putkia pitkin sitä lämpöä on tullut 20 vuotta ja samaa hukkalämpöä se on edelleenkin ja jopa niin, että mitä enemmän sitä saataisiin puskettua verkkoon niin sen paremmin voimalaitos toimisi kuulemma, koska muuten joutuvat laskemaan keiteleeseen kuumat vedet. Niin on todellisia nostopaineita vaikea ymmärtää ja näköjään perustellakin. No vaihtoehtoja otettava tilalle sitämukaa kun hintaa nostavat.
Korjaustarve on suuri ja se on kallista. Mutta mikäänhän ei saa maksaa koska samat putket kestää satavuotta tai sitten ei
Rahallahan noista selviää
Vitonen lisää nelihenkiseen perheeseen. Turha täällä itkeä. Menkää töihin!
Ei riitä vitonen kun nostetaan ja lisätään alv joka asiaan ja kun nostetaan veden ja lämmön hintaa kertoimineen . Ja luuletko, ettei jonkunajan päästä tule samanlaiset kirjeet sähkön osalta myös.
Maksa pois, älä vingu!
Näin kannattaa ilmoittaa omalle työnantajallekkin tuntipalkan noususta.
Äänekoskelta joukkopako jatkuu.
Pakko täältä on lähteä jos vielä pääsee.
Töissä voin kyllä käydä täällä ,mutta en halua asua on niin tympeä kaupunki.
Kaupunginjohtaja kehuu ,”sen lauluja laulat kenen leipää syöt”.En halua maksaa veroja näille verenimiöille.
sä et ole edes töissä lol,unelmissas onneton