Ekaluokkalaisen koulupelko

Anonyymi-ap

Eli 7v. tytöllä ilmennyt nyt reilun viikon pelkotiloja ja kouluun meneminen haastavaa. Pelkää toisia ihmisiä. Ilmeisesti pelästynyt joitain poikia, koulumatkan varrella. Mitään kiusaamista ei ole ollut, tietääkseni. Puhuu, että pelkää isompia poikia.
Saatettu nyt kouluun ja matkan varrella pelkää liki kaikkia ihmisiä, jotka vaan näkeekin.. Pälyilee ympärilleen hätääntyneenä.
Ope ollut vastassa ja siitä mennyt yhdessä kouluun. Koulupäivä sujuu taas hyvin.
Myös kotiin tulossa nyt ilmennyt haasteita. Kaverin kanssa tulee ongelmitta kotiin. Yksin tullessa pelkää muita ja voin kuvitella, että pälyilee ympärilleen matkan aikana.
Läheistä kaveria ei ole, jonka kanssa kulkisi kouluun. Yritetty tämäkin tutun luokkakaverin kanssa ja tyssäsi siihen, että koulukaveri meni kouluun, mutta oma lapsi jäi itkuisena matkan varrelle ja pyrki kotiin. Soitti siis ja lähdin kotoa saattamaan kouluun.
Koulukuraattorin juttusille pääsyä odotetaan.
Kokemuksia, miten tästä pääsee eteenpäin, mikä auttanut, ihan mitä vaan.

4

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä itse tekisin niin että saattaisin kouluun ja pikkuhiljaa vähentäen saattamismatkaa. On voinut pelästyä jotakin ja pelko on jäänyt mieleen.Lapsen koulumatka pitää olla turvallinen että sitä yksin voi kulkea.

      • Anonyymi

        Kyllä, tarkoitus on juuri tuo. Tällä hetkellä tilanne on se, että yksin hän ei suostu kouluun lähtemään.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      214
      7284
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4702
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4634
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3378
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1985
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      30
      1768
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      26
      1747
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      41
      1610
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      35
      1522
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1287
    Aihe