Oliko Kellossa joskus Sammio -niminen baari?

Anonyymi-ap

On sellainen muistikuva, että Kellossa taisi olla joskus noin 30v sitten joku Sammio -niminen baari tai vastaava. Ainakin muistuu mieleen Kellon keskustassa liikerakennuksen seinässä ollut valomainos, jossa luki että Sammio, mutta sen tarkemmin en paikasta tiennyt. Se oli siis siinä vasemmalla puolella liikerakennuksessa, kun käännytään Kellon keskustaan Haukiputaantieltä. Olen myös katsonut siitä entiset ja nykyiset baarit kartalla -kartasta, mutta siinäkään ei sen nimistä baaria mainita. On vain Kellon Seurahuone, ja Bar & Cafe Kello jotka ovat siinä Kellon ostarilla olleet sen kartan mukaan. Onko kellään muulla muistikuvia kyseisestä paikasta?

4

1326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinä missä oli osuuspankki, oli päädyssä haukiputaantien päädyn puolella baari, vähän ouluunpäin oli vasemmalla puolella pajabaari Takkurannantien vieressä. Koulukaveri tumma pitkä nainen oli siellä myymässä, oli Martinniemen koululla koulussa, niinkuin muutkin Kellolaiset 60-luvulla.

    • Anonyymi

      Aika hyvä nimi tuo sammio. Oisko olit parempi, sammu jo. Heh heh.

    • Anonyymi

      Tai Samm io. Italiaa, Sam, minä. No,kuitenkin ,varmaan hyvä paikka ollut.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4243
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2704
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2462
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1497
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      172
      959
    Aihe