Kun tämä paska metsäpolitiikka edelleen harjoittaa aukkohakkuita (lue , pahinta luonnon raiskausta)linnun pyynti rajoittuu yhä pieneneville metsäalueille pohjoisessa.Milloin tämä järjetön luonnon raiskaus lopetetaan?Tämä aukkohakkuukielto olisi pitänyt tehdä jo 60 luvulla! Eräkirjailija A E Järvinen sanoi kuolinvuoteellaan ja itki sitä rikosta ,jonka oli tehnyt: hakkautti hienot ikimetsät lapista.....En tiennyt herran historiaa..oli mulle järkytys ,että juuri HÄN teki niin!Eipä taida enää meikäläisen tarvitse ottaa uutta kansalliskoiran pentua,joka on paras hirvenhaukkuja,lintukoira ja noutaja .nimimerkillä kymmenien vuosien kokemus!
Linnun metsästys painottuu lappiin
11
402
Vastaukset
- Anonyymi
Testing.
- Anonyymi
Laitoin tuon testing- viestin, kun paskayhteydet vinkuvat ettei ole lupa kirjoittaa.
Kannatettava kommentti. Lapissa on tosiaan vielä maita jossain mitassa kulkea. Alempana ei. Itselläni on Kainuussa 105 ha:n tila ja on ollut hienoa havaita marjastajien ja sienestäjien hakeutuminen alueelle. Maillani voi kulkea päinvastoin kuin muualla Kainuussa, joka on maapohjan osalta tuhottu noin 85 %:sti. Aurausta, kääntömätästystä ja pusikko siinä päällä. Ei voi liikkua.
Järvinen oli tosiaan ympäristörikollinen vailla vertaa. Imelät kirjat ja tuherrukset ovat irvokas vastakohta kirjailijan luonto- ja ihmisvihalle. - Anonyymi
Nyt ovat asiaa tuntemattomat, tunteen purkauksen vallassa kirjoittaneet tekstiä. Ainoastaan metsouros käytännössä tarvitsee vanhoja metsiä. Lukekaa ammattiriistanhoitajan sekä Perussuomalaisen poliitikon kolmen vuosikymmenen kokemukseen perustuva, vahvoilla juridisilla sekä luonnon lainalaisuuksiin perustuvilla argumenteilla todennettu teos Metsästyskirja. Kirja sekä PS-poliitikko Westerholmin asiaan liittyvä haastattelu löytyy muun muassa hakusanalla ”metsästyskirja metsästäjän ja riistanhoitajan puheenvuoro”. Luvussa nro: 2 Arno Westerholm tuo esille runsaasti esimerkkejä tehoriistanhoidon ja kannattavan metsätalouden yhdistämisestä.
Aloitus kommenteissa kritisoitiin muun muassa mätästystä, Westerholm taas osoittaa juuri mätästyksen olevan avaintekijä hänen kehittämälleen viivästetyn raivauksen strategialle josta riista hyötyy huomattavasti.
Westerholmilla myös merkittävä esimerkki nopean kuidun tuottamisen ja naarasmetsojen hakomoalueen yhdistämisestä.
Enemmän kuin metsäpolitiikkaan joka on verrattain kunnossa teinä miettisin onko kanalintujen pyynti enää missään päin Suomea vanhakantaisen metsästysperinteen mukaista.
Teoksen luvussa nro:6 Westerholm osoittaa verrokkitutkimuksella viherpolitisoituneen Riistakekuksen kanalintulaskennat manipuloiduiksi. Vihreät haluavat kanalinnut sukupuuttoon, jotta ikiaikainen niiden pyyntiperinne ei enää siirtyisi seuraaville sukupolville.
Vihreän politiikan lisäksi kanahaukan ja varislintujen poliittiseen ideologiaan perustuva suojelu tuhoaa niin pelto kuin metsäkanalinnut.
Westerholm laati myös hallitusneuvotteluihin laajan metsästys- ja metsäpoliittisen muistion. Erittäin suositeltavaa luettavaa Westerholmin kirjoittama blogi ”analyysi hallitusohjelmasta”. Blogi löytyy Perussuomalaisen puolueen blogisivustolta.
Viherpolitisoitunut media vaikenee koska se ei pysty kumoamaan Metsästyskirjan vahvaa argumentaatiota. Välittäkää tietoa Metsästyskirjasta, siihen liittyvästä haastattelusta sekä blogikirjoituksesta ”analyysi koskien hallitusohjelmaa” aina Hangosta Utsjoelle kuten Arno Westerholm on kehoittanut!! - Anonyymi
Olkaa tarkkoina nyt alkaneen latvalinnustuksen kanssa. Kestävätkö kanalintukannat? Vihreät haluavat hävittää kanalinnut sukupuuttoon jotta niiden ikiaikainen pyyntiperinne ei enää periytyisi uusille sukupolville (Metsästyskirja luku nro: 6).
- Anonyymi
Jokaisen kuusentaimen latvaan pitää teipillä ja epoksilla pysyvästi kiinnittää virallinen KANU-loukku ja aikanaan saalis on varma.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jokaisen kuusentaimen latvaan pitää teipillä ja epoksilla pysyvästi kiinnittää virallinen KANU-loukku ja aikanaan saalis on varma.
Metsästyksen vastustaja kuvittelee taas olevansa hauska.
- Anonyymi
Vielä pahempaa luonnon raiskausta on maanviljelys. Pelloksi nimitetystä entisestä metsästä hävitetään kaikki kasvillisuus viimeistä ruohonkortta myöten joka vuosi. Joskus jopa useammin.
Siinä ovat kana- ja muut linnut todella vaikeuksissa.- Anonyymi
Niiltä pelloilta vaan tuotetaan teille kaikista valittaville kaksinaismoralisti vihreillekin ne härkiksenne sun muut kaura"maitonne", joten vähän rajaa tuohon lyhytnäköiseen anarkismiinne.🤣
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niiltä pelloilta vaan tuotetaan teille kaikista valittaville kaksinaismoralisti vihreillekin ne härkiksenne sun muut kaura"maitonne", joten vähän rajaa tuohon lyhytnäköiseen anarkismiinne.🤣
Suomalaisesta vehnästä ei mitään pizzoja synny. Siihen tarvitaan ulkomaista tuontivehnää joten kaikki vehnäpellot voi Suomessa samantien metsittää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomalaisesta vehnästä ei mitään pizzoja synny. Siihen tarvitaan ulkomaista tuontivehnää joten kaikki vehnäpellot voi Suomessa samantien metsittää.
Ja metsästyksen vastustaja kuvittelee, että vehnä on Suomen ainoa viljelykasvi ja mikäli sinä et sitä tarvi sekin voidaan kieltää. xD
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomalaisesta vehnästä ei mitään pizzoja synny. Siihen tarvitaan ulkomaista tuontivehnää joten kaikki vehnäpellot voi Suomessa samantien metsittää.
Kaikkien peltojen vastustajien tai niiden funktiota ymmärtämättömien kannattaa lukea Metsästyskirjan luku nro:1, jossa kirjan kirjoittaja, tuo omin esimerkein peltojen tärkeyden mm. riistalle esiin. Kirjassa kirjoittajan oma esimerkki siitä miten hän suurikustanteisesti raivasi järeään kuusikkoon laajan RIISTAPELLON. Asiaa ymmärtämättömien on myös muistettava, että on kokonaan niin sanottu PELTORIISTA kuten lähes sukupuutossa oleva peltopyy!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään15213313Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen883730Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1363037Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2711471Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?461426Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1571385Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151304Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141264- 811091
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2061010