KOK Ben Z intoili , että kantakaupunkiin ei saa asutta ihmisiä, jotka saavat asumistukea. Asumistuella ym. tuilla elävät jonnekkin kauemmas kantakaupungista.
Asumistuki
Anonyymi-ap
19640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Niin? Köyhät piiloon slummeihin, niin sen pitäisi ollakin.
Jokainenhan tietysti asuu siellä ja siinä asunnossa mihin omat rahat riittävät!
Ei kukaan halua käydä töissä sen vuoksi että saisi kustannettua verorahoillaan jonkun asumisen keskustassa paraatipaikalla!!
Niinhän sen pitäisi olla, mutta kenen tehtävä onkaan hoitaa maan asioita niin, että jokainen töihin haluava saisi töitä. Eikä kahtiajakaa tätä maata. esim. 90 luvulla työpaikat vaan hävisi. Nyt tehdään etätöitä kotona, espanjasa, mökillä.
Yhteiskunta on velvoitettu maksamaan työttöminä pitämilleen kansalaisille työttömyyskorvausta. Työttömyyskorvaus on kuvaava sana tuolle tilalle missä osa ihmisistä on. Paremmin pitäisi palkita työttömät. Heidän hiilijalanjälkensä on pieni. Työttömien määrä kertoo myös hallituksen ammattitaidon.
Työttömien tulisi hyväksyä se tosiasia, etteivät he nyt vaan osaa oikein mitään. Ennen oli olemassa helppoja aputöitä, nyt ei enää juuri ole. Pitää olla tietotaitoa.
Ja sutkin on koulutettu , ruokittu ja kasvatettu muiden veronmaksajien avulla osittain ainaskin....
Yhteiskunta on yhtä kuin työssä käyvät veronmaksajat! Eikä kukaan veronmaksaja käy töissä sitä varten että elättää itsensä lisäksi muita!
Ihmisellä itsellään on velvollisuus vasstata itsestään eikä suinkaan kenelläkään toisella ihmisellä!!
Siivoilkoot rikkat itte paskansa.
Heka lisää veronmaksajien taakkaa, ensivuoden alusta ja grynderit maksattavat yhtiölainat?🙄
Oikeustohallitus perustuu vain järkeen.
Toivon että työttömiltä niistettäisin liika ylpeys.
Sitä ne työkkärissä yrittää. Eivät ole onnistuneet siinä koskaan ja antavat olla rauhassa. Kesän alussa palasin työttömäksi, en ole vieläkään nähnyt ketään kasvotusten. Kerran joku soitti ja toisen kerran laittoi viestiä. Siinä se.
Ovat tajunneet, että sitä saa mitä tilaa. 🤭😁🤣
Kunhan aletaan sotimaan, niin kyllä työtönkin kelpaa rintamalle porvarin omaisuutta puolustamaan.
Savon -Sanomissa sama uutinen. Kuopio siirtää tukiasujat Juankoskelle. Mihis Mikkeli siirtää tukiasukkaat? RISTIINAAN Pellokselle.
Pellokselle. Sieltä pääsee takas Lammelle, jos osoittaa kansalaisluottamusta.
"Suurin vuokranantaja VVO omistaa 35 000 vuokra-asuntoa. Yhtiön laskennallinen osuus asumistuesta on siis 96 miljoonaa euroa.
Vastaavasti VVO maksoi viime vuonna osakkailleen 50 miljoonan euron osingot. Bisnes oli huikean kannattavaa. VVO:n hallussa olevien asuntojen määrä pieneni kahdeksan prosenttia, mutta vuokratuotto kasvoi 41 prosenttia."
https://seura.fi/asiat/tutkivat/asumistuki-valuu-sijoittajille/
Ikivanhoja juttuja jaksat seurasta linkkailla, jotka eivät ole millään muotoa tätä päivää.
Vai onko mielestäsi Mikkelissä VVO:n asuntoja vieläkin? ;)
On ne sen verran tätä päivää, että noille sijoittajille ne rahat menee osinkoina tänäkin päivänä.
Sillä ei ole merkitystä onko Mikkelissä VVO:n asuntoja, koska siitä ei ollutkaan tuossa kysymys.
Maahanmuuttajien opettaja väärensi satoja hygieniapasseja ja työturvallisuuskortteja – osa käytössä edelleen