Sanotaan,että tupakointi tappaa,minkä me tupakoitsevat tietenkin ansaitsemmekin. Meitä on Suomessa noin miljoona tupakoisijaa,
Siksi kysynkin kestäiskö kansantalous sen,että kaikki me lopetettais tupruttelu ja pyörittäis vielä 80:sinä Dementikkoina rasittamassa hoiva-ja terveystoimintaa??
Nythän miesten keskiverto elinikä on noin 67 vuotta ja naisilla sama noin 72 vuotta.
Oisko sittenkin parempi antaa meidän tupakoitsijoiden itse päättää omasta eliniän pituudesta? Siis savua keuhkoihin niin kansantalous pelastuu,( päättää jutun ja menee tupakalle).
Tupakointi vai Dementia?
2
464
Vastaukset
- Tupakan vastainen
Oman terveytesi kannalta on tyhmää tupakoida. Jos haluat kuitenkin säästää yhteiskunnan varoja, niin älä jätä sitä puolitiehen. Jos saat minkäänlaisen tupakkaperäisen sairauden hoidata se yksityisellä tai jätä hoitamatta. MUISTA, että tupakoimalla altistat myös muita ihmisiä, jos et ole aivan erakko.
Tupakoimalla saatat vaarantaa toisten terveyttäkin ja se on todella väärin. Jos valitset aikaisemman kuoleman tupakoimalla, niin se on oma valintasi, mutta turha tulla ruikuttamaan yhteiskunnalta apua, jos sairastut tupakkaperäiseen sairauteen. Sehän on jo periaatteesi.
Tupakkateollisuus on saanut Sinusta hyvän rahanlähteen, mutta miksi haluat oikeasti tupakoida? Tuottaako se muuta nautintoa kuin, että voit pitää mahdollisen tupakkatauon, kun pitäisi tehdä töitä? Tupakkahan rauhoittaa hermoja vain silloin, kun siihen on jäänyt koukkuun. Kukaan tupakoimaton ei edes kaipaa tupakkaa.
Minä olen sitä mieltä, että tupakanpolton lopettamalla kansantalous parani paremman terveyden kautta, vaikka eläisitkin pidempään. Voihan olla, että et tarvitsi ilman tupakkaa edes laitospalveluja... tosin dementia ei liene yhteydessä tupakkaan, mutta moni on esim. tupakan takia joutunut laitoshoitoon (jalat amputoitu, syöpä yms.).
Sinun tupakoiminen ei ole pelkästään oma ongelmasi, kuten yrität väittää. Jos niin olisi, niin saisit todellakin moraalisesti polttaa ja päättää päiväsi tupakoimalla. On kuitenkin varmempiakin keinoja päättää päivänsä, jos todellakin haluaa kuolla. Eiköhän tupakointi ole yksi tuskallisimpia ja eniten kansantaloutta rasittavia?- ddddd..
Vittuuu sä oot tosi luuseri..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1976861- 1592026
- 1131678
- 511380
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551228Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501098Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001064Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6977Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251944- 41919