Serkku sanoi 1 kaverilla olisi mutta pusseissa ei lue mihin sahoihin tulisi ,sanoi jos löytyy 50€ maksaisin sen kaveri tekee 4 vuoro työtä ensi viikon alussa sopisi ota kaasuttaja irti .Tuontitukussa on ms 240-260 sahan korjaus sarja muuten näytti hyvältä mun kaasuttimessa enempi reikiä on ,bensa letkuja panin tilaukseen se näkyy vuotavan muuten edelleen hyvä saha tyhjäkäyntiä ei ole .Kaasuttimen kalvoista vai kovettuneesta bensa letkustako johtuu ,yritin kaverilta kysellä ei tullut vastausta niin kumpi se on kalvot vai bensa letku????.🤔.No käyn kaverilla hyvä tekosyy ei ole kulunut 1kk vielä.
Vanha moottorisaha stihl 024av super kaasuttajan kalvot
10
765
Vastaukset
- Anonyymi
Siitä on sit hyvä jatkaa.
- Anonyymi
Mutta oliko hyvä syy aloituksen aiheeksi ?
- Anonyymi
Mitä siinä kysyttiin? En saanut selvää
- Anonyymi
Walbro kaasutin ja yksi yleinen kalvosarja noin 10€ made in usa, tulee postilaatikkoon suomalaisista liikkeistä jotka myy.
Kannattaa testata ettei neula vuoda, bensaletku ehjä, imupää bensaletkun päässä tankissa musta, silloin jo likainen ja osittain tukossa.
Imukurkku kuminen pitää olla ehjä eli se pitää katsoa, olen vaihtanut useisiin 024, 026, 260 uusia kurkkuja jotka halki! Se halkeaa jos sahoilla väännätetään kumeja vasten usein, venyy ja sitten halkea kuumassa. Myös tärinänvaimennuskumien kunto kannattaa tarkastaa. ( ei alkuperäiset kovettuu ja kovempia kuin stihlin omat) tuo tärinää lisää kun alkuperäisilla hyvät .
Stefat vuotavat kaikissa sahoissa joskus ja silloin saha saa ilmaa ja se näkyy miten saha toimii, nekin huomaa.- Anonyymi
Mikä kaasutin siinä paikallaan? kaasuttimen kyljessä on malli?
"ryyppyläpän" toiminta kannata katsoa, sahat ei toimi se läppä on päällä osittain
- Anonyymi
Kaasuttimen tiiveys testataan että bensa putkeen pumpataan ilmaan esim 0,5 - 0,8bar ja se pitää pysyä pumpussa.
Kaasuttimen H ja L ruuvit kevyesti pohjaan kevyesti ja ja avaa tasan 1 kierroksen niin pitäisi pyöriä, siitä voi säätää kohdalleen. 024S super 44,3cm3 2,3kw on säädetty stihlillä uutena kiertämään lähelle 13 000rpm. Toimivassa sahassa joka ei saa ilmaa ja kaasutin toimii, pysyy säädetty max kierros.
Pidetään kaasu pohjassa sekuntteja laippa, ketju, oikealla kireydellä öljyn kanssa. Ottaa miettimättä siihen max kierrokseen ja kun laskee kaasun niin putoaa siihen alle 3000rpm tasaiseen joutokäyntiin ja ketju ei pyöri, saha pyörii samalla lailla kummallakin kyljellä kun kallistaa. Pyörii niin kauan kuin haluaa, jos ketju pyörii niin kierroksia liikaa tai kytkimen jouset huonot, rikki.
Kaikki muut asiat kuten ne sfefat ja kurkku ei saa vuotaa ne pitää olla kunnossa. - Anonyymi
Muuten kävi sa ei tyhjäkäyntiä kalvot asennettu ja bensaletkuja tilattu monta 1 sopiva vain löytyi asentamatta vielä paikoilleen odottelen intoa tulevaksi nyt laitan sen kasaan aina tulee jotakin muuta tuulenkaatoja,jokunen latva paukahtanut poikki isoja mäntyjä a35cm halkaisijaltaan tästä aloitetaan uusi tarina.
- Anonyymi
Kuinka bensaletku laitetaan kiinni tankuraan.
- Anonyymi
Työnnetään paikalleen kunhan saadaan selville missä semmonen tankura sijaitsee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Työnnetään paikalleen kunhan saadaan selville missä semmonen tankura sijaitsee.
Se on tiukka ja mahdoton työntää kumia kuin vanhaan mummoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell462292Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1451843Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.571841Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1071436- 231191
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,541130- 681035
Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761028Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54857Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd102851