Parantumaton tauti rakeilla

Anonyymi-ap

Leviää myös omistajiin!

Britanniassa on havaittu ensimmäistä kertaa koiran bruselloosina tunnetun sairauden leviämistä koirasta toiseen. Asiasta kertoo brittilehti Telegraph.

– Nyt on nähty Britanniassa olevan tartunnan leviäminen toiseen koiraan Britanniassa. Tämä tapahtui astutuksessa kennelissä, johtava eläinsairausviranomainen Christine Middlemiss sanoo.

Aiemmin tautia on Britanniassa havaittu ainoastaan maahan tuoduissa eläimissä. Tapauksia on Britanniassa vähän, ja ne ovat liittyneet paritteluun tuontieläimen kanssa, kontaktiin tiineenä olevan koiran kanssa tai olleet tuontieläimen jälkeläisiä.

Aiemmin Telegraph kertoi kahden ihmisen saaneen tartunnan koirista tänä vuonna. Tätä ennen maassa tunnettiin vain yksi tartuntatapaus ihmisellä. Ihmisellä tautia voidaan hoitaa pitkällä ja vahvalla antibioottikuurilla. Koirien suhteen Britannian hallitus suosittelee tällä hetkellä ainoastaan eutanasiaa.

Kyseessä on parantumaton sairaus, joka johtaa koirien lisääntymiskyvyttömyyteen. Tauti leviää koirien välillä yleensä niiden paritellessa.

Ruokaviraston mukaan tautia havaitaan erityisesti maissa, joissa koirat pääsevät lisääntymään vapaasti ja hygieniataso on huono. Suomessa havaittiin ensimmäinen tapaus vuonna 2008 sekarotuisella tuontikoiralla. Ihmiseen tauti voi ruokaviraston mukaan levitä esimerkiksi koiran abortoidun sikiön kautta, kohtueritteestä synnytyksen jälkeen tai uroksen siemennesteestä tai virtsasta.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/d545df6d-e2cb-4ecc-b635-5ac7415db9ec

Tietää ketkä paritelleet rakkiensa kanssa :D

2

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Naapurin koira repi pojan korvan riekaleiksi – Pelko ajoi pojan evakkoon
      Naapurin pääosin amstaff-rotuinen koira hyökkäsi pihalle kaatuneen teinipojan kimppuun ja repi hampaillaan tämän päänahkaa, hiuksia, korvaa sekä kyynärvartta."
      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/9c4d5f03-1401-412e-ae7f-bb29ccf022dd

      Näitä taoahtuu aivan liikaa, yli 80 000 kertaa vuosttain. Rakkihullut karkoitettava korpeen rakkeineen tai laitettava niin isot haittamaksut ja korvaukset maksettavaiksi että suurin osa luopuu rakeistaan suosiolla. Pelkästään ilmaston takia rakit pitäisi hävittää kaikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5157
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3352
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      88
      3132
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2558
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1827
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1560
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      122
      1515
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1266
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1169
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1129
    Aihe