Vanhoista tietokoneista on hyötyä eläkeläisen aivotoimintojen rappeutumisen hidastamisessa

Tylsyys on paha uhka aivoille. Eläkeläisellä on paljon tyhjää aikaa, joka pitäisi täyttää jollain puuhastelulla. Jos voi tehdä mielekästä työtä vaikka elämän loppuun tai jos on harrastus, johon on kiintynyt ja jota voi jatkaa vaikka elämän loppuun niin ei tarvitse keksiä mitään tylsyyttä torjuvia puuhasteluja. Meikäläisellä ei kumpaakaan ole. On vain ajattelu ja luonnossa liikkuminen. Molemmat vaativat kuntoa, henkistä ja fyysistä. Ajattelu on rasittavaa. Aivojen täytyy pysyä kunnossa. Tylsyys rappeuttaa. Jotain aivojumppaa pitää olla tylsyyden torjumiseksi. Se on tarpeen etenkin syksyllä ja talvella. Keväällä ja kesällä korostuu fyysinen kunto. Luonnossa liikkuminen ylläpitää sekä fyysistä, että henkistä vireyttä. Syksyllä ja talvella henkinen kunto nousee pääosaan - siksi puuhastelukin on tarpeen.

Meikäläisellä on nyt siis viisi tietokonetta, joiden kanssa puuhastelen. Niissä on neljää eri käyttistä. Kolme eri Windows-versiota ja Ubuntu-linux. Kun Windows kymppejä on nyt kolmessa koneessa niin johonkin pitäisi päivittää uudempi versio. Mietin, että kannattaako päivittää Windows 11 vai jättää se väliin ja odottaa Windows 12:ta, joka on jo tyrkyllä. Uusille pöytäkoneille ei ole enää tilaa joten yhteen pitäisi vaihtaa sisuskalut uusiin tai sitten ostaa uusi läppäri. Saatan päätyä molempiin, jolloin olisi sitten kuusi tietokonetta, joiden kanssa touhuta. Eiköhän siinä tulevaksi talveksi puuhia riitä.

7

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tarkoita hihhulointia! Kollivapustelua, Niin ei kiitos. Jos mailma on mustavalkoinen ja hesarin uutisten varassa.

      • Anonyymi

        Yksikin vaaaaapunen on liikaa!


      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        💋 ­­N­­y­­m­­f­­o­­m­­a­a­­­n­­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Ukrainan asevoimien haavoittuneet sotilaat ovat saaneet infektioita, joita ei voida parantaa antibiooteilla.

      • Anonyymi

        Pariisi julisti sodan lutikoita vastaan Olympialaisten alla – syöpäläisten majailevan jopa junissa ja metrossa. Tuliko ko ne Ukrainasta?


      • Anonyymi

        Palkkarosturit raivoissaan, Kiova ei maksakkaan heille. Kusetuksen makua!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      6923
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      32
      3189
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1787
    4. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      870
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      773
    6. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      21
      752
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      45
      733
    8. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      699
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      29
      656
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      622
    Aihe