Vai meinaa Äki taas olla heikoilla jäillä. Kriisi kunnaksi. Heh heh. Menkääpäs muutamia vuosia taakse päin. Kyllä tehtiin niin järjen köyhiä päätöksiä. Paljonkos ol hyötyä niistäkin yhdistämisistä. Luulis että niin suuret joukot ajettiin työläiset muualle kaupungilta. Niin se jossain olisi näkynytkin. Eipä näkyny. Oisko kannattanut miettiä 2 kertaa. Pahemmaksi tais mennä mutta kun ei haluta myöntää virhe ratkaisua. Jos viittis ni nauras paskasen naurun. Mutta kun ei naurata yhtään. Nyt ollaan taas samassa jos ei pahemmassa pisteessä. Ihan hölmöläisten touhua.
Kriisi kuntako
Anonyymi-ap
341289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Mee nesteelle puremaan munkkia siellä se tuokin asia selviää hopi hopi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18036543z
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
ei ihme kun äänekoski on kuralla rakennetaan kivierämaata ja ihan turhia pelikenttiä kuten pankkari ja sen vieressä jokin kehikko jossa ei milloinkaan näy olevan ketään urheilemassa ja kiinteistöt päästetään homehtumaan kyllä on leväperäistä hommaa äänekoskella
Onkohan noista rakennushankkeitten tuista mitään tietoa? Tarkoitan sitä että jos esimerkiksi EU:lta on saatu 80 prossaa tukea tuohon kivierämaahan niin työllisyyden veroilla on päästy plussan puolelle.
Ok paloasemalla vanhalla hometta tehty uusi.vanha kuitenkin käytössä mihis home katosl
Haiskahtaa hämärältä, senhän piti olla homeinen. Kuinkas terveenä Kiinteistönhoidon väki on pysynyt.
Myös uutta koulua rakentavat työläiset kertoneet, ettei vanhassa koulussa mitään vikaa ollut. Ei löytynyt hometta, mutta piti purkaa ja uusi rakentaa, että näyttää paremmalta kartalla.
Pankkarin rakentaminen ja ostaminen oli suuri virhe.Huima sai areenan joka on aivan väärässä paikassa.Vielä pahempaa oli ostaa yrittäjältä kiviaukion pohja 1,5 miljoonalla.
Hyvän tilin monissa asioissa tekee Niskanen, taitaa olla kytkyä kaupungin virkamiehiin ja päättäjiin siellä suunnassa.
Onko totta että Äänekoski korottaa veroja siis kaikkia veroja?
Eletään kuin siat pellossa. Meno on kuin villissä lännessä.
Rakennetaan jotakin viidakkopuistoja puolella miljoonalla ja asukkailla maksatetaan.
Sitten kun rahat ei riitä korotetaan veroja! Jos on on totta niin hävetkää.
Kaupungin työntekijät on lomautettava ja virkamiehiä kaupungintalolta ( eivät ole nykyisin kuin etätöissä) vähennettävä.
Muutkin kunnat ovat ahtaalla ,mutta eivät korota veroja.
Vaikka veroprosentti on alhaisempi,esim. Jkl ,Laukaa ,mutta Äänekoskella onkin vasenlaita hallitseva.
TÄSSÄ SE ON OIKEA ILMIÖ!!!
Äki...kierrä se kaukaa
Alko takas Suolahteen. Nyt olisi ex ärrän tiloissa oiva paikka niin saapuisi maakunnista edes perjantaisin vanhat pojat kauppareissulle, eivätkä ajaisi laukaaseen.
Ei kaupunki niitä Alkoja ja niiden paikkoja määrää ,vaan valtio.
Äänekosken kokoisessa käpykylässä kaksi Alkoa on riittävä määrä ehkä liikaa.
Seuraava Alko laitetaan kiinni Äänekoskella.
Hirvaskangalle jää Alko viimeiseksi! Hyvä niin.
Alko voitaisiin lopettaa myös äänekoskella.
Hullu mies syö enemmän kuin tienaa.
Äänekoski ja johtoporras demarien kanssa ovat ajaneet kaupungin velkasuohon.
Kummasti sitä vaan on varaa:
- rakentaa hulppea aukio keskelle kylää, mutta mihin tarkoitukseen
- lasten puuhapuisto rantapuistoon. Kuinka kalliiksi tulee, kun kymmenkunta ukkoa uurastanut varmaan pari kuukautta ja hirmu määrä leikkivehkeitä jo hankittu
- koulun rakentamisrojekti pistetty tosi isolleen
Niinpä. Kummasti on varaa.
Rantapuiston leikkimökki maksanee siinä 500 000 - 600 000€.
Aukiolle kokoontuu kylän juoru-ukot eikä sinne tavalliset ihmiset halua mennä arvosteltavaksi. Sinne meni veronmaksajien rahat kankkulankaivoon. Entä leikkipuisto, laittaa vaan kameravalvonta samantien. Hyvällä paikalla tehdä ilkivaltaa, emmekä me Väinämönkadun asukkaat jakseta vuorokauden ympäri vahtia ikkunasta mitä jännää rannalla tapahtuu. Väsyttää jo ajatuskin.
Niinpä, vaikka kuinka ihana asia oiskin, tämä ois kannattanut jättää tekemättä. Koululaisten olot tärkeempiä ja ihmisten työpaikat. Kyllä ei tarvii olla ennustaja kun tietää jo miten työpaikoille ja ihmisten toimeentulolle käy. Sekä henkiselle hyvinvoinnille. Kohta 1 opettaja hoitaa koko yhen kerroksen luokat. Huh huh. Ja tytäryhtiöiden työpaikat vaan loppuu. Eihän täällä oo kohta ketään. Siinä sitä vasta suossa ollaan. Kyllä oli maailman hienoin asia tämä sotekin 😡
Leikkipuisto 400000
Jyväskylässä kaupunki nipistää lukiosta ja perusopetuksesta. Meillä valmistellaan salassa samanlaisia toimia.
Ei meillä tarvitse nipistää, ei ole oppilaita täyttä muodostelmaa yläkouluihin muutenkaan. Voidaan irtisanoa pari turhaa opettajaa esim.
Voisihan sitä luokkakokoja pienentää ettei tartte tehdä yliviikareita jos ei ole luontoa irtisanoa kyllä kansa maksaa.
Äänekoski on suossa.
Vaakunassa lentävät nämä Suolahdesta tulleet nälkäkurjet.
Ensimmäisenä Suolahdesta uimahalli kiinni ja Suolahtisali.
Vanhalle asemalle siihen kuuluva vuokra.
Pankkari myyntiin.
Kaupungissa Yt ja irtisanomiset tyhjäntoimittajat kaupunginviroista pois.
Keskushallinnosta joutaa ainakin 10 kovapalkkaista sanoa irti.
Tämä kaupunjohtajan hovi on kallis veronmaksajille.
Elinvoimayksikkö ei saa aikaan mitään kaikki hankkeet valuvat muualle K-S:ssa..
Lomautukset päälle kaupungissa.
Sitten vielä muuten sekin kun ei kelpaa asukkaiden ehdotukset. Turhaa puuta on semmosilla paikoilla mistä vois hyvin kaataa. Sais hyvin kodille ja laavuille polttopuuta. Ihmiset käy, ees jotain virkistystä. Kyllä siellä puuta on kiitos siitä mutta tästäpä sais hyvää puuta lisää. Koivua ym. Ei ei millään käy. Tienvarsilta myös. Kerran kun myrsky kaataa jonkun talon päälle puut, sittenpä on myöhästä katua.
Lehdestä luvin että Äänekosken säästettävä ensi vuonna 4,5 miljoonaa €. Jos ei onnistuta, voi Äänekoski joutua kriisi kunnaksi ja Valtion syliin. Verot nousevat, tulovero lähelle 10 prosenttiin ja nousee myös kiinteistövero.
Onneksi muutin Äänekoskelta pois, niin minua ei koske. - muistan miten Äänekoski oli ylpeä rahaa on ajattelua ja rakentaminen oli mahdotonta. Sanoimme, jos oli tyhjää tilaa jossain, siihen oli pakko rakentaa. Aivan mahdotonta rakentamista. Yhtään ei mietitty, vaan pakko oli pistää kaikki rahat menemään. Nyt tilanne tämä. On eletty yli varojen ja Äänekoski menossa nurin.
Tosi paljon on rakennettu viime vuosina. Kirjaston puisto, pumppirata lapsille, uusi perhepuisto Rantapuistoon, hiekkatontin tilalle monitoimiareena, peruskoulu, lukio.
Eikö nämä päättäjät ole ajatelleet ollenkaan, että pitäisi rakentaa budjetin mukaan ei yli budjetin?
Heh kukas turhan Pankkari hallin ostaisi.Ex-kansanedustaja näitä halleja ajoi.Itse jätti uppoavan laivan ja lähti Mikkeliin.
Eipä voi virkamiesjohto ja päättäjät kehuskella päätöksillään. Ennen kaikki oli paremmin.
Muistelen, että pelkästään peruskoulun valtionosuudet laskevat muutamassa vuodessa tuon 4,5 miljoonaa?
Mitä tarkoittaa? Äänekosken Kiinteistöhoito OY,n työhommia kaupunki vähentää ensi vuonna 300 000€. Väheneekö sieltä työt, ja laitetaanko Kiinteistöhoidon väkeä työmmömäksi?
Ei makseta enää lapioon nojailemisesta, vaan tehdystä työstä 🤔
3 rehtoria lukiolla ja yläkouluissa eli maksetaan oleilusta.