Metrofem 500 mg

Anonyymi-ap

Olen käyttänyt ko lääkettä monta vuotta. 1 aamulla ja 1 illalla.
Nyt on ollut pitemmän aikaa ripulointia ja ulosteen karkailua.
Lääkärissä kävin vuositarkastuksessa ja lääkäri neuvoi lopettamaan tämän lääkkeen. Ja että ripulointia johtuisi tästä lääkkeestä. Ihmettelin asiaa että olen käyttänyt sitä monta vuotta, eikä ole ollut vaikeuksia pahemmin kuin vasta nyt. Tietenkin satunnaisesti on saattanut olla. Lääkäri sanoi että kyllä voi aiheuttaa siitä huolimatta että olen sitä pitkän aikaa käyttänyt.
Eilen illalla jätin eka kerran pois ja sokeri oli aamulla 6,7. Ei kylläkään ollut aivan 10 tunnin paastoa.
Sovittiin lääkärin kanssa että mittailen ja jos arvot on 7 tai yli niin otan yhteyttä häneen ja saan jonkin toisen lääkkeen. Tai voin myös kokeilla että otan vain illalla tämän metrofemin.
Sanoi myös että sokeri arvot ovat niin hyvät että voin kyllä lopettaa tämän lääkkeen. Miksi ihmeessä mulle se on sitten aikoinaan määrätty. En nyt muista millaiset arvot oli alun alkaen, mutta ei muistaakseni mitään hälyttävää.
Onko muille vaihdettu lääke ja jos mikä ja onko ollut toimiva lääke?
Nyt ei vielä ole sitä aamuripulia vaikka vatsaa vähän vääntääkin
Sain myös vatsa juttuun Vi - siblin valmistetta. Jonka pitäis normalisoida uloste.
Se ulosteen karkailua oli tosi kiusallista kuten arvata saattaa. Johtuiko sitten tuosta metrofemista tiedäppä sitä

7

1389

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kysyn vielä että ne keltä on vaihdettu metrofem, niin mitä lääkettä olette saaneet sen tilalle ???

      • Anonyymi

        Jos minun tarvitsee saada Metformiini -resepti, saa suositella tähän vastaamalla tai yksityisviestillä https://twitter.com/fourthdose, kuka lääkäri esimerkiksi Helsingissä tai Tallinnassa / Viro voisi kirjoittaa 2 vuoden reseptin?
        Tai myy minulle kohtuuhintaan, jos sinulla on ylimääräisiä, apteekissahan nämä eivät juuri mitään maksa, koska kymmeniä vuosia käytössä ollut lääke.

        Ei ole (vielä) diabetesta, mutta Metformiini saattaa olla hyvä lääke esim. koronan ennaltaehkäisyyn ja keskivartalolihavuuden ennaltaehkäisyyyn.
        #lääkeresepti #metformiini #metformin #reseptilääke
        #offlabel #resepti #metforem


    • Anonyymi

      Mielestäni aika erikoista, että diabeteslääkkeen käytön voisi lopettaa. Paitsi tietysti, jos on saanut pudotettua painoa merkittävästi, mikä olisi parantanut tilannetta diabeteksen osalta. Paastoarvo 6,7 on hyvä, mutta pysyykö ilman lääkettä?

      Itselleni vaihdettiin aikoinaan Metrofemiä vastaava Diformin Janumetiin, kun sokeriarvo nousi. Nykyään menee Janumetin rinnalla myös perusinsuliini. Suunnitelmissa kuitenkin lääkityksen muutoksia edelleen.

      Vi-Siblin on minullakin käytössä. Se tasoittaa vatsan toimintaa mukavasti. Käytän yhden annosmitan päivässä. Olen kokeillut olla ilmankin, mutta äkkiä on vatsa sekaisin.

      • Anonyymi

        Olen painanut muutama vuosi sitte 86 nyt 73. Ja pituutta on 160. Ja olen yli 60 v
        Niin eipä tässä nyt muuta kai ole tehtävissä kun tarkkailla sokereita.
        Kiitos sinulle vastauksesta 😊


      • Anonyymi

        Janumetissäkin (metformiini ja sitagliptiini) on metformiinia, yleisimmin joko 850 mg tai 1000 mg pillerissä.


    • Anonyymi

      Tämän aamun lukemat 10 tunnin paaston jälkeen . 6,1.
      Eilen en ottanut lääkettä enkä toissapäivänä illalla.
      Eikö tuo ole ihan hyvä lukema ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe