Metrofem 500 mg

Anonyymi-ap

Olen käyttänyt ko lääkettä monta vuotta. 1 aamulla ja 1 illalla.
Nyt on ollut pitemmän aikaa ripulointia ja ulosteen karkailua.
Lääkärissä kävin vuositarkastuksessa ja lääkäri neuvoi lopettamaan tämän lääkkeen. Ja että ripulointia johtuisi tästä lääkkeestä. Ihmettelin asiaa että olen käyttänyt sitä monta vuotta, eikä ole ollut vaikeuksia pahemmin kuin vasta nyt. Tietenkin satunnaisesti on saattanut olla. Lääkäri sanoi että kyllä voi aiheuttaa siitä huolimatta että olen sitä pitkän aikaa käyttänyt.
Eilen illalla jätin eka kerran pois ja sokeri oli aamulla 6,7. Ei kylläkään ollut aivan 10 tunnin paastoa.
Sovittiin lääkärin kanssa että mittailen ja jos arvot on 7 tai yli niin otan yhteyttä häneen ja saan jonkin toisen lääkkeen. Tai voin myös kokeilla että otan vain illalla tämän metrofemin.
Sanoi myös että sokeri arvot ovat niin hyvät että voin kyllä lopettaa tämän lääkkeen. Miksi ihmeessä mulle se on sitten aikoinaan määrätty. En nyt muista millaiset arvot oli alun alkaen, mutta ei muistaakseni mitään hälyttävää.
Onko muille vaihdettu lääke ja jos mikä ja onko ollut toimiva lääke?
Nyt ei vielä ole sitä aamuripulia vaikka vatsaa vähän vääntääkin
Sain myös vatsa juttuun Vi - siblin valmistetta. Jonka pitäis normalisoida uloste.
Se ulosteen karkailua oli tosi kiusallista kuten arvata saattaa. Johtuiko sitten tuosta metrofemista tiedäppä sitä

7

1262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kysyn vielä että ne keltä on vaihdettu metrofem, niin mitä lääkettä olette saaneet sen tilalle ???

      • Anonyymi

        Jos minun tarvitsee saada Metformiini -resepti, saa suositella tähän vastaamalla tai yksityisviestillä https://twitter.com/fourthdose, kuka lääkäri esimerkiksi Helsingissä tai Tallinnassa / Viro voisi kirjoittaa 2 vuoden reseptin?
        Tai myy minulle kohtuuhintaan, jos sinulla on ylimääräisiä, apteekissahan nämä eivät juuri mitään maksa, koska kymmeniä vuosia käytössä ollut lääke.

        Ei ole (vielä) diabetesta, mutta Metformiini saattaa olla hyvä lääke esim. koronan ennaltaehkäisyyn ja keskivartalolihavuuden ennaltaehkäisyyyn.
        #lääkeresepti #metformiini #metformin #reseptilääke
        #offlabel #resepti #metforem


    • Anonyymi

      Mielestäni aika erikoista, että diabeteslääkkeen käytön voisi lopettaa. Paitsi tietysti, jos on saanut pudotettua painoa merkittävästi, mikä olisi parantanut tilannetta diabeteksen osalta. Paastoarvo 6,7 on hyvä, mutta pysyykö ilman lääkettä?

      Itselleni vaihdettiin aikoinaan Metrofemiä vastaava Diformin Janumetiin, kun sokeriarvo nousi. Nykyään menee Janumetin rinnalla myös perusinsuliini. Suunnitelmissa kuitenkin lääkityksen muutoksia edelleen.

      Vi-Siblin on minullakin käytössä. Se tasoittaa vatsan toimintaa mukavasti. Käytän yhden annosmitan päivässä. Olen kokeillut olla ilmankin, mutta äkkiä on vatsa sekaisin.

      • Anonyymi

        Olen painanut muutama vuosi sitte 86 nyt 73. Ja pituutta on 160. Ja olen yli 60 v
        Niin eipä tässä nyt muuta kai ole tehtävissä kun tarkkailla sokereita.
        Kiitos sinulle vastauksesta 😊


      • Anonyymi

        Janumetissäkin (metformiini ja sitagliptiini) on metformiinia, yleisimmin joko 850 mg tai 1000 mg pillerissä.


    • Anonyymi

      Tämän aamun lukemat 10 tunnin paaston jälkeen . 6,1.
      Eilen en ottanut lääkettä enkä toissapäivänä illalla.
      Eikö tuo ole ihan hyvä lukema ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      11
      12436
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      5
      11203
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      177
      5122
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      33
      3740
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      196
      3564
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      50
      3159
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      2894
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      13
      2488
    9. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      53
      2185
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1985
    Aihe