Noin 40 v sitten naapurissamme oli Hlinnassa perhe, missä ei ollut ikkunaverhoja eikä kukkia (=synti). Tytöt 10 v alkoivat kasvattaa nutturaa. He eivät osallistuneet tavallisten lasten leikkeihin (kuurupiilo, kymmenen tikkua laudalla jne). Olivatko esikoisia?
Mikä lestadisolaisuus
3
1314
Vastaukset
- siveyden sipuli
eivät ole kiellettyjä esikoisilla ja lasten hiukset nyt voivat olla ihan miten vaan, mutta harvemmin nutturalla.
Jos jollain lapsella on nuttura, ei se ole mikään lestadiolaisjuttu sen enempää.
Lasten hiukset saattavat olla leteillä tai saparoilla tai poninhännällä tai auki. Tyttöjen hiukset voivat olla pitkät tai lyhyet, kuten kenellä lapsella hyvänsä. Pojilla on lyhyet hiukset.
Monilla vanhemmilla naisilla on hiukset kampauksella yleisesti tai nutturalla, sillä useimmilla esikoisnaisilla on pitkät hiukset.
Ajat ovat muuttuneet ja jotkut vanhemmat ihmiset tietävät kertoa mitä ennenvanhaan ei saanut olla...mutta sellaiset eivät lue näitä palstoja. Kyllä huonekasveista vielä 40 v sitten on saarnattu, vaikka en sitä päivää ole ikänikään puolesta nähnyt. Nykyään kukkia saattaa pari ruukkua joillakin olla. Ei niistä enää juurikaan saarnata (ehkäpä leeviläisyydessä kuitenkin).
Ikkunaverhottomuudesta olen lukenut lähinnä esikoisuuden historiasta. Eli silloin kun tulivat ns. rikkaiden porvarisperheiden ikkunoihin. Siihen aikaan esikoisuuslestadiolaisuus torjui varmaan tämänkin maailmallisen tavan. Olisikohan ollut joskus 1900 -luvun alkupuolella.
Se miksi lapset eivät osallistuneet leikkeihin, ei johdu siitä että nuo mainitsemasi leikit mitään syntejä oli, vaan lähinnä siitä että lasten vanhemmat ovat varmaan halunneet pitää maailmaan tälläkin tavalla etäisyyttä. Nämä vanhemmat ovat vain tiukasti noudattaneet tuon ajan saarnaajien neuvoja. Vanhat saarnaajat kovasti varoittelivat kristittyjen lapsia seurustelemasta suruttomien lasten kanssa.- Nipa
varmaan ovat olleet esikoisuudesta eronneita leeviläisiä,niin kuin edellisessä viestissä jo vihjailtiin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353