Mikä on Seurahuoneen nykytila?
Viimeksi Loviisassa käydessäni Kaupunginkirjasto oli ulostettu homeen takia entisen maalikaupan tiloihin ja suurin osa kirjoista tuhottu homeen hajun takia. (Olisin kyllä osan ostanut itselle homeesta huolimatta, jos olisi haluttu myydä). Taisipa sen vasta tehty peltikattokin vuotaa.
Vaan mitäpä on tapahtunut tuon jälkeen ja mikä on tilanne nyt?
Onko esimerkiksi purettu pois ja myyty halvalla grynderille?
Seurahuone Nyt?
8
648
Vastaukset
- Anonyymi
Rakennuksen remonttieihin on upotettu miljoonia euroja ja kellarikerroksen ei niin raikas sisäilma on eristetty p-huussin nerokkaalla erityisrakenteisella seinällä. Kellarikerroksen kosteusprosentin ja mittarin neulan pysyminen tapissa on varmistettu pitämällä tila alipaineisena. Kysy ihmeessä kaupungilta jospa myisivät pois koko höskän kun sinne fixattu ravintolatoimintakin koki täyden kaputin. Siten kaupanpäälle voi tulla vielä kokoelma vanhoja pannuja, kattiloita ja ties vaikka mestarikokin köökiin unohtuneita reseptejä. Eiköhän messutoimistokin kohta tyhjene, vaikka vielä organisaatiota pidetään yllä jotta pääsevät vielä vetämään tilipussit täyteen.
- Anonyymi
Seurahuoneen lukuisat veronmaksajille sikakalliiksi tulleet korjausyritykset ja käyttötarkoituksen muutokset ovat hallinnon klovneriaa parhaimmillaan tai pikemminkin pahimmillaan. Surkuhupaisaa on myös se, että kaupunki vuokrasi talosta tilojen kokoon nähden puoli-ilmaiseksi ravintoloitsijalle, joka ei edes maksanut vuokriaan. Sen lisäksi kaupunki vuokrasi ravintoloitsijalta valtuuston kokouksia varten omia tilojaan. Tietenkin ostettiin myös kokousten puffetin runsaat antimet, jotta valtuusto pysyy tyytyväisenä ja katsoo läpi sormien nollatasoista virkamiesvalmistelua ja johdon usein toistuvaa töpselöintiä.
- Anonyymi
Eikös messutoimisto suljeta 31.10 ja sitten koko tivoli muuttaa pois.
- Anonyymi
Asuntomessut päättyivät jo 6.8.2023 ja siitä huolimatta
messutoimisto on auki 31.10.2023 saakka! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asuntomessut päättyivät jo 6.8.2023 ja siitä huolimatta
messutoimisto on auki 31.10.2023 saakka!Oliko tuon pvm:n kaksi viimeistä numeroa varmasti 23 eikä 32?
- Anonyymi
Viimeisimmät ennakkoäänestykset pidettiin seurahuoneella. Oli erittäin tyylikäs ja siisti sisältä. Hengitysilma raikas. Kaikkialla oli puhdasta.
Siellä pidetään eliitin tilaisuuksia ja juhlia joten kyllähän sen täytyy olla tyylikäs.- Anonyymi
Ilman raikkaus todistaa, että kellarikerroksen alipaineen ja huussin erikoisrakenteisen nerokkaan seinän ansiosta homeitiöt pysyvät pois ylemmistä kerroksista.
- Anonyymi
Tulkaa valkoon.saatte nenään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2866390- 546302
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....276067Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?965840Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k425335Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524854Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2284214Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43991- 1513716
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393262