Tsiprasidoni

Anonyymi-ap

Hei! Aloitin noin 2 viikkoa sitten tsiprasidonin, otin sitä alkuun noin 20mg mutta sitten annos nostettiin 40mg. (Otan tätä lääkettä skitsofreniaan) Kun aloin ottamaan tätä lääkettä niin minulla alkoi luja ahdistus. Ahdistus joka tuntuu rintakehässä 24/7, se ei koskaan helpota, välillä vain lievempää mutta välillä taas tuntuu niin lujasti, että tuntuu että saisi jonkun kohtauksen. Tunne on rintakehällä puristava, raskas ja painava. Voiko tämä johtua tästä lääkkeestä? Millaisia kokemuksia teillä on? Haluaisin nyt lopettaa tämän lääkkeen jos se siitä johtuu..

1

1604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei!
      itse syönyt ko. lääkettä vuodesta 2019 psykoosinestolääkkeenä. (Minulla on skitsoaffektiivinenhäiriö) Aluksi oli päälle kuukauden kestävä ahdistus. Tuollainen samanlainen mitä itse kuvasit. Sitten olo helpottui. Tämä lääke on pelastajani. Olen syönyt aiemmin 7 eri psykoosilääkettä, mutta tämä on ainoa lääke joka on sopinut, eikä ole nostanut painoa, vaan auttanut laskemaan sitä. (Itsellä esim olantsapiini nosti 30kg) Tällä lääkkeellä laihduin 20kg. Syön lääkettä vain ilta-annoksena. Koska aamuväsymys oli itselleni liian voimakas. Ainoa sivuoire on, että jos olen ottanut lääkkeen illalla vaikka klo 20 ja seuraavana iltana klo on jo 23, enkä ole vielä kerennyt ottaa lääkettä, niin tulee samanlainen kauhea ahdistus päälle mitä oli lääkkeen aloittaessa. Tämä on ainoa sivuoire, muuten itse suosittelen todella paljon tätä lääkettä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      246
      45322
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      190
      10849
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      34
      1576
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe