Jos olet hakenut jo kaksi kertaa kouluun, etkä ole päässyt, niin luovutatko ja jatkat kassaduunia? Kun kerran keskiarvo ei nouse enää, eikä voi päästä sisään, niin onko silloin ainoa vaihtoehto työnteko?? Ihan hirväe tilanne. Ja samaan aikaan kouluissa roikkuu hengailijoita tuhlaamassa toisten opiskelu paikkoja..
Kun et pääse kouluun ikinä, niin...
niin mitä sitten???
81911
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olen kirjoilla jo kolmessa eri yliopistossa.
Vähän samat tuntemukset. Kahtena vuotena hakenut eri oppilaitoksiin ja eri linjoille, eikä ole edes kutsuja tullut. Että pitäisi ehkä vaan luovuttaa jo ja miettiä jotain muuta. Ystävät ja tutut hakevat kouluihin "huvikseen", että saisivat tukia ja saavat sitten kutsuja moniin eri pääsykokeisiin. Eipä ole enää kovin hauskaa..
Oletteko kokeilleet hakea toisen asteen ammatilliseen koulutukseen? Jokin ammatti olisi hyvä olla ja kun ainakin pk-seudulla on korkeakoulupaikat todella tiukassa, niin on selvää ettei suurimmalle osalle riitä korkeakoulupaikkoja. Kaikilla tuntuu nykyään olevan hirveä hinku saada vähintään maisterin paperit, mutta tässä ei ole mitään järkeä, kun yrityksissä olisi huutava pula nimenomaan ammattitutkinnon suorittaneista. Toinen vaihtoehto on tietysti hakea harvemmin asuttujen seutujen kouluihin, joihin on huomattavasti helpompi päästä. Jokin opiskelupaikka ainakin toisen asteen koulutukseen heltiää varmasti, jos lukioonkin olette joskus päässet. Ammatillisella tutkinnollakin voi sitä paitsi hakea korkeakouluihin, joten hyvin suoritettuna se voi antaa myös paremmat mahdollisuudet päästä niihin pääsykokeisiin.
Minulla on ammattitutkinto, mutta tämä ei riitä. en aio olla kaupanalalla koko loppuelämääni. Ja todellakin täällä pk-seudulla on hankalaa... Mietin vain mitä muut tekee?! Jos on jo 2 tai 3 kertaa hakenut, niin tuleeko jo mieleen luovuttaa?
Ylioppilas vuodelta 2001 ja edelleen ilman opiskelupaikkaa.. Tai olihan mulla opiskelupaikka amk:ssa mutta ala ei kiinnostanut joten jäipä kesken se. Sinne minne oikeesti haluaa, ei tunnu pääsevän..Mut en luovuta ennenkun on korkeakoulupaikka näpeissä!
Samassa tilanteessa olen kuin sinä... Tuntuu stressaavalta ajatella, että tässä ajassa jotkut ovat jo valmistuneita (siis ne jotka samaan aikaan kirjoitti). Saa nähdä mitä sitä keksii. Toisaalta ei voi joka vuosi katsoa ja toivoa, pakkohan jossain on mennä eteenpäin.
Joo, ite olin just perjantaina lukioaikasten kavereiden valmistuijaisissa :( Mulla on vielä sellanen asennevamma tässä lisänä että ammattikouluun en haluu kun nyt kuitenkin on tullu lukio käytyä. Eikä siellä kyllä mitään kiinnostavaa alaakaan ole..Mut kyllä meistä vielä jotain valmistuu joskus, itellä nyt parin viikon sisään kolmet pääsykokeet - taas tänäkin vuonna... :)!
Mulla ei mitään pääsykokeita tiedossa.