Sydänsairaus vai paniikkihäiriö

Anonyymi-ap

Hei. Olen parikymppinen nuori mies jolla alkoi noin puolivuotta sitten armeijan jälkeen tulla outoja tuntemuksia sydämeen jotka välillä säteilivät vasempaan käteen yms. Sydän tykyttää välillä rajusti myös levossa. Mitään kipuja ei ole urheillessa, mutta tykytystä sitäkin enemmän. Syke normaali ainakin ennenkuin rupeaa sitä miettimään, niin sitten rupeaa kyllä hakkaamaan oikein huolella. Niin ja myös tässä nyt rupesi pari viikkoa sitten tulemaan hengenahdistusta kaupanpäälle. Tuntuu siltä, kuin oireet voimistuisi tai tulisi silloin kun rupeaa miettimään asiaa edes vähänkin ja sitten ne kestää aika pitkää. On ollut vaiheita milloin ei ole ollut oireita oikeastaan ollenkaan ja minun mielestä aina silloin kun on paljon tekemistä päivän aikana yms. Kysymys onkin, että voisiko olla paniikkihäiriö tai joku. Olen kyllä mieleltäni täysin terve ja urheilullinen ihminen jne. Vai onko joku sydäntauti?
Kiitoksia vastauksista jo etukäteen🙏🏻

3

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos asia vaivaa, niin sydämen vaivaa on helpohko lääkärikäynnillä tarkistuttaa.
      Jos sieltä ei mitään vikaa löydy, niin sitten miettiä sieltä paniikkihäiriön suunnilta.
      Paniikkihäiriö ja ahdistus voivat aiheuttaa fyysisiä tuntemuksia, myös sydämeen.
      Ja jos ne tuntemukset vielä niitä miettiessä voimistuu, kyse ei välttämättä ole sydämestä.
      Sekin jos itseään tarkkailee liikaa jonkin tuntemuksen takia, ja lisäksi pelkää jotain sairauttakin, voi saada ne tuntemukset lisääntymään. Ja silloin se on useimmiten psyykkistä.
      Ja kuten mainitsin, niin lääkärit ovat olemassa, he voivat sen verran tutkia, että vakavat vaivat tulee suljettua pois.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      89
      3802
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      195
      1497
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1400
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1090
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1020
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      325
      1015
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      45
      917
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      909
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      899
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      126
      880
    Aihe