Sydänsairaus vai paniikkihäiriö

Anonyymi-ap

Hei. Olen parikymppinen nuori mies jolla alkoi noin puolivuotta sitten armeijan jälkeen tulla outoja tuntemuksia sydämeen jotka välillä säteilivät vasempaan käteen yms. Sydän tykyttää välillä rajusti myös levossa. Mitään kipuja ei ole urheillessa, mutta tykytystä sitäkin enemmän. Syke normaali ainakin ennenkuin rupeaa sitä miettimään, niin sitten rupeaa kyllä hakkaamaan oikein huolella. Niin ja myös tässä nyt rupesi pari viikkoa sitten tulemaan hengenahdistusta kaupanpäälle. Tuntuu siltä, kuin oireet voimistuisi tai tulisi silloin kun rupeaa miettimään asiaa edes vähänkin ja sitten ne kestää aika pitkää. On ollut vaiheita milloin ei ole ollut oireita oikeastaan ollenkaan ja minun mielestä aina silloin kun on paljon tekemistä päivän aikana yms. Kysymys onkin, että voisiko olla paniikkihäiriö tai joku. Olen kyllä mieleltäni täysin terve ja urheilullinen ihminen jne. Vai onko joku sydäntauti?
Kiitoksia vastauksista jo etukäteen🙏🏻

3

511

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos asia vaivaa, niin sydämen vaivaa on helpohko lääkärikäynnillä tarkistuttaa.
      Jos sieltä ei mitään vikaa löydy, niin sitten miettiä sieltä paniikkihäiriön suunnilta.
      Paniikkihäiriö ja ahdistus voivat aiheuttaa fyysisiä tuntemuksia, myös sydämeen.
      Ja jos ne tuntemukset vielä niitä miettiessä voimistuu, kyse ei välttämättä ole sydämestä.
      Sekin jos itseään tarkkailee liikaa jonkin tuntemuksen takia, ja lisäksi pelkää jotain sairauttakin, voi saada ne tuntemukset lisääntymään. Ja silloin se on useimmiten psyykkistä.
      Ja kuten mainitsin, niin lääkärit ovat olemassa, he voivat sen verran tutkia, että vakavat vaivat tulee suljettua pois.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      950
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      828
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      779
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      707
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      644
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      36
      586
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      480
    Aihe