Tapsan säästö loma Kampot - Pattaya

Varasin itelleni eläkeläisen unelma loman hesasta Kampottiin ja sieltä voi sitten mennä Pattayalle helposti katsomaan sen elämää.
Paraisista menee bussi suoraan Kampin seutulan lento kentälle helposti. En oo kattonu bussi vuoroja hanka salmelta.

Tapsan ohjeet laitoin muistiin.

-Ekaksi ostetaan trokarilta virolaista viinaa lasti ja diilataan ne hesassa juopoille kela ukoille. Tienataan raha massia.

-Pakoillaan ulos otto mittaria, poliisia ja kihla kunnan voutia.

-Sitten maksetaan ulos otto miehelle ne velat ja sakot jotta se purkaa maasta poistumis kiellon.

-Mennäänkin viroon lautalla ja lennetään sieltä Bandogiin quatarilla lento koneella. Sitten ne ei kelassa älyä että kela ukko on lähtenyt maasta. Laitetaan ranskalaisille lapsille viesti että isi läx ny.

-Bandogista mennään bussilla Kampottiin. Kannattaa pälyillä ympärille että jos on kelan agentteja tai supon porukkaa perässä valtiosta. Kaulukset pystyssä ja aina suuret aurinko lasi silmät.

-Perillä aloitetaan villi säästäminen ja mennään heti kävelemään ranta kadulle ilmaiseksi. Suomessahan ei ole valtiossa ilmaisia ranta katuja.

-Sitten aloitetaan eläkkeen odottaminen ja säästetään hillityn viileänä sinne saakka. Rahan hyvin voiniista tulee huolestia.

-Kun eläke tulee valtiosta, aletaan säästää pattajan matkaan jonne on helppoa mennä muutamassa tunnissa. Samalla nautitaan ilmaiseksi lämmöstä ja säästämisestä. Pitäkää pojat tekin huolta eläkerahojen hyvinvoinnista.

-Pattayalla poijat pääsee rannalle kävelemään ja mikäs siellä on kävellessä. Täälläkin on hyvä Rantakatu ja sileä laatoitus. Se ei maksa oikein mitään se kävely.

-Vesipullo taitaa Seiskassa siellä olla oliko 7 bahtia. Siihen nuudeli keitto, niin sillä hän jo pärjää päivän huolehtien hyvinvoinnista.

-Täytyy minunkin katsoa noita Mustan perjantain tarjoukset. Kannattaa katsoa jo nyt hotellia ja aikaa ja hintaa, niin tietää onko tarjous silloin hyvä. Malta vielä, Malta vielä sen hotellin kanssa...

-Black Friday tulee. Kyllähän se on hyvä jos saa ilmaiset vedet edes kuukaudeksi seiskasta sitten. Voi jopa alkaa silmäilemään olutpulloa jopa, kun säästää. Pelkällä riisillä pärjää hyvin.

-Sitten sä olet siellä jo ja voit hyvin kun et ole valtiossa.

Tapsaa kiitän näistä vinkeistä ja aloitin jo säästämisen toukokuussa. Nyt on periaatteessa säästössä jo 37 dollaria, mutta pitäis tässä kuussa vielä syödäkki ennen seuraavaa eläkettä. Käyn joka päivä kattoo roskikset pitkin Paraisia, jos olis pantti pulloja. Eilen löysin viis pulloa yheksässä tunnissa ja ostin niillä rahoilla kaverilta muutaman rizzla paperin. Aika hyviä säästö kessuja saa ku laittaa osan puruista kahvi puruina ja kuivattuna sieninä.

Ihan kohta lähen täältä valtiosta ku saan säästettyä säästöt ja jätän kaiken taakseni ja sitten mennään Tapsan kanssa yhdessä pattajan iloihin ja kävelemään sileille laatoille!

5

348

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä kadehdin ihmisiä, joille kaikki on noin selvää ja ovat asiansa huolellisesti suunnitelleet etukäteen. Itse saan hädin tuskin säästettyä pari kolme euroa kuussa, joten täytyy harrastaa halvempia matkoja täällä Härmässä.

      Paikallisen bussin halvin lippukin maksaa yli kolme euroa, joten pitkälle ei tule reissattua.

    • Anonyymi

      Paljonko bussit maksaa hanka salmella? Onko suomi24 palstalla tietoa?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "Minulla ei ole ulosottoa ja siitäkin syystä en edes uskalla sinne tulla. Eli ei tule, kun en edes käy siellä hyvinvointi valtiossa. Yksinkertaista eikö."

      T. Rapsa, Vinku Tau, Vietkong
      Velkoja paossa jo viidestä maasta!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1530
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      98
      740
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe