Asuuko Kuhmossa enää ketään?

Anonyymi-ap

Ei taida asua. Työkkärin tantat ajoivat nuoret pois. Väkiluku tippunee alle 5000 muutamassa vuodessa.

18

1018

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuhmo on city mesta hommaa kokoomuksen puoluekortti niin pääset perseilee ja pettää Kuhmossa jos hyvin käy pääset kunnanvaltuustoon masentaa kotiseutuas kokoomuksen riveissä ja jos oikein hyvin käy persesuomalaisten riveistä sisäsiitää Kuhmoa

    • Anonyymi

      Eipä hallitus tarjoa kuin veistä kurkulle, jos vaikkapa siivooja tai kassa jää määräaikaistöistä työttömäksi, jos palkka on 10 e tunti, 37 tuntia vko 6 kk, jääkö ansiosidonnaista paljon nettona jos vero 25 prossaa ja 20 prossaa hallituksen leikkuri, eli työ perässä on liikuttava, tai plussa ja bonus korttiin ladattava extra extra bonuspisteitä peruselintarvikkeiden osto yhteydessä(sosiaali huollon asiakkaille).

    • Anonyymi

      Kaupungista pitäisi muuttaa asumaan Helsingkiin kehä 1 ja kehä 3 sisälle. Sieltäköhän onni löytyisi?

      • Anonyymi

        Helsingissä on töitä tarjolla ainakin vähän aikaa ennen kuin persut leikkaavat tukia sen verran, että paikallisille alkaa kelpaamaan jokukaan työ.
        Nyt on viimeinen aika Kuhmon työttömän lähteä.


    • Anonyymi

      Tämä on suunta todellakin.
      Nuoret lähtevät opiskelemaan etelään ja eivät palaa takasin.
      Ihmiset ikääntyvät ja eläköityvät, työikäiset vähenevät, kunnan tulot pienenevät.
      Kierre on valmis ja ollut jo vuosi kausia yhä vain kiihtyvään tahtiin.

    • Anonyymi

      Hankalaksi menee työttömän elämä... kertokaapa vinkit miten saa rahat riittämään kun tuet ainoa rahanlähde? Kohta joutuu myymään moottoripyörän ja kelkan pois vaikka kuin kituuttelisi. Ne kuitenkin perukassa välttämättömyys. Töihin täältä ei kannata mennä kun niin pitkät etäisyydet ja terveys huonona. Onneksi vielä koti ja vanhemmat jeesii rahallisesti minua ja poikaani.

    • Anonyymi

      On kaksisuuntaista tämä Kuhmon muuttotilanne. Nuoret muuttaa työnperässä etelään. Ja vanhempi väki muuttaa Mammankaivolle, juomavettä pilaamaan?!

    • Anonyymi

      Kuhmon voisi liittää Lentiiraan.

      • Anonyymi

        Kaikki Kainuun kunnat liitetään Kajaaniin jossain vaiheessa.


    • Anonyymi

      Kuhmon asukasluvusta oli vuonna 2020 38% yli 64 vuotiaita, ja vain 14% alle 14 vuotiaita. Ei siinä tarvitse olla kauhean korkeatasoinen tilastotieteilijä, kun ymmärtää asian. Jos ajatellaan että tuosta tilastotiedosta on aikaa kolme vuotta, voidaan kysyä montako tuosta 3000 yli 64v on jo nyt haudassa. Itse arvioin, että Kuhmon asukasluku on vuonna 2030 noin 4000 asukasta. Siitä huolimatta kunnan orkanisaatio on silloinkin edelleen rakennettu 16th asukkaan mukaan, niinkuin se on tehty nytkin. Sen näkee se ken jaksaa elää sinne asti. Mielenkiintoinen asia. Kunnassa sijatsevista asunnoista on noin silloin 2/3 tyhjillään. On päällä asunnon ostajien ihanne markkinat. Ja, jälkikasvu etelässä luulee, että ovat perimässä ruhtinaallisen omaisuuden Kuhmossa, kun vanhemmat potkaisevat tyhjää. Jopa niin ison, että siitä omaisuudesta kannattaa kiistellä sisarusten kesken. :)

    • Anonyymi

      Toisaalta ihan hauska ajatella että ne vähät ihmiset jotka täällä vielä on, voivat olla oikeinkin onnellisia. Puhua mäläkätetään tätä omaa murretta ja syödään yksinkertaisia ruokia. Ollaan vaan kuhmolaisia!!!

    • Anonyymi

      Tärkeintä ettei rasismia ilmene. 🙏👍

    • Anonyymi

      minä asun ja voisin asua yksinkin sitten kun muut on painuneet muualle ja siellä myös pysyneet....... jolloin tulisi luontoon ja metsiin kunnollinen rauha

      • Anonyymi

        Niin joutuu asumaan moni vanhus lähi vuosina.
        Ei ole heistä huolehtijoita.


    • Anonyymi

      Kuinka moni Kuhmolainen vanhempi esimerkiksi haluaisi että oma jälkikasvu jäisi Kuhmoon asumaan? Luulen että aika harva loppujen lopuksi toivoisi tätä oikeasti.. vanhemmat toivovat lapsilleen onnea ja menestystä jota kovin vähälle porukalle Kuhmolla on tällä hetkellä tarjota..

    • Anonyymi

      Pidetään rotuhygieniasta huolta.

    • Anonyymi

      Totta joka sana.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      82
      6131
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3361
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      2968
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2202
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2141
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      116
      2008
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1949
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      1939
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1568
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1408
    Aihe