Ylen mukaan.
Todellisuudessa koululuokka kuunteli häntä.
Todellisuudessa koululuokka kuunteli häntä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 79
Vanhimmat
Niinpä kolmessa tunnissa oli liput myyty loppuun yliopistolla ja opiskelijat pitävät Sannaa esimerkkinä itselleen ja kehuvat häntä kaikki .
No nyt pitää bordellia pystyssä sitten uusi pääministeri ja toivotaan onnea ja menestystä hänelle.
Höpöhöpö.
Ilmaiset liput oli jaettu. Ei myyty.
Paikka jossa esiintyi oli tavallisen luokkahuoneen kokoinen, jossakin oli kuva.
No uutiskuvien mukaan oli ainakin 300000 kuuntelijaa. Hahhahhaaaa.
Nehän ei vielä tiedä, mikä narsistipsykopaattijuoppo siinä on, mutta me tiedetään. Amerikkalaisethan on tärähtänyttä sakkia, nehän on tyhmiä, joten juopponisti osuu ja uppoaa sinne oikein hyvin.
Juu, nyt pääsee taas "kade kade persu persu" -ulisijat vauhtiin, mutta please, keksikää jo uusia vaihtoehtoja "kateelle" ja "persulle", sillä vain "vähän" jälkeenjääneet jauhaa samaa mantraa vastauksissaan vaikka keskustelun aihe olisi "miksi maito on valkoista"?
Joo niin teki, nyt sitä desinfioidaan kellarista piipun nokkaan.
Ei mitään "höoöä" vaan fakta. Kai nyt itsekin näit kuvat. Bordelli mikä bordelli
Hienoa Sanna, olet upea nainen. Sitä ei vain suomalaisista kaikki kestä.
Oli ihana valkoinen asu Sannalla päällä ja niin edustavan näköinen kerta kaikkiaan . Haukutaan aina kauniita ja hyvin menestyneitä naisia, ei muissa maissa vaan täällä kateuden katkeruuden omamassa maassa ainoastaan .
Missä Sannan lapsi on?
Se ei Sannukkaa kiinnosta.
Kateus on monilla kansantauti. En ole demari ,mutta en silti ymmärrä tuota jatkuvaa ivaa.
Se on kovin ikävää. Ikävintä noille valittajille itselleen.
Ihan hyvässä hoidossa. Entä sinun ?
Höpöhöpö
Kuka hänelle on kateelllinen? Ei ainakaan yksikään porvari. Kukaan ei ole omilleen kateellinen.
Sitä saa, mitä tilaa.
Niin metsä vastaa, kun sinne huudetaan.
Minkä taakseen jättää, sen eestään löytää.
Siinä kolme vanhaa sananlaskua, jotka on edelleen hyvin käyttökelpoisia käyttää. Vanhat viisaudet, vanhat tempyt on edelleen parempia, kuin pussillinen uusia. Mietippä.
Kerro menestys? En lue menestykseksi puhumista alle sadalle opiskelijalle. Uutiskuva, voisin kuvitella, että oli totta
Se kiertää puhumassa yliopistoilla, koululaisten luona. Amerikan yliooistot voi lukea Suomen lukiotasolle, muusta koulutuksesta ei kehdata edes mainita. Mebe kysymään siellä tavalliselta.kaduntallaajalta, "missä suomi/kuka on marin", kukaan ikinä kuullutkaan.
IS lobbaa ja valehtelee sen jun kerkii ja tyhmät uskoo.
Liput maksoivat 5 e.
Sanna ei oikeasti sano mitään.
Katsos vainooja hyökkäsi tehden heti neljä viestiä , pitihän se kyllä tietääkkin .
Hienoa, että koko Amerikka on polvillaan Marinin edessä.
En tiedä mutta järjettömän isot palkkiot on Sanna Marinilla kans, ei ihme et heti pomppasi pois eduskunnasta ja lähti kunnolla tienaamaan .
Stubbi ja Katainen lähtivät ja jättivät eduskunnan ja samoin Aho, heistä ei nostettu meteliä ollenkaan. Sanna on ainut ministeri tai muu virkamies, joka on päässyt näin korkeaarvoiseen tehtävään koskaan Suomesta. Olkaamme siitä ylpeitä ja me naiset ennen kaikkea.
Kuule ei suomalaiset naiset KESTÄ sitä, et nainen on kaunis ja pärjää, sehän on nyt nähty.
Tuo on totta, että on miehetkin lähteneet, mutta heille se suodaan.
Paljonko ne palkkiot on, ei ole missään lehdissä tietoa?
Niin lähtisi Purrakin. Mutta nyyh nyyh ,kukaan ei pyydä.
Kyllä ollaankin.
Näin näyttää olevan.
Mitä enemmän naista haukutaan mediassa ja palstoilla, olen huomannut että pärjäävät todellakin hyvin omassa elämässään. Eli KATEUS KATKERUUS ja ne on suomalaisen ainakin naisten punainen vaate aina ollut .
Nyt kun Sanna laittaa tuulemaan, niin monessa kehitysmaassa ja muualla naisten- tyttöjen tasa-arvokysymykset tulevat kuntoon. Siellä kyläpäälliköt ja muut johtajat vapisevat kun naiset eivät enää alistu olemaan vain kotona, vaan lähtevät opiskelemaan ja työelämään tasavertaisina miesten kanssa.
Sanna hoitaa nämäkin asiat kuntoon, eikä jätä työtään kesken!
Miehet lähtivät, mutta eivät heti kolmen kuukauden kuluttua jättäneet pestiään, kun tulivat valituiksi kansanedustajiksi.
Purralla on sen verran selkärankaa, ettei jätä luottamustehtäväänsä kesken. Eikä näin petä äänestäjiään.
Sannan palkka 55 000 euroa kuukaudessa ja ilmaiset lennot ja hotellit, ei paha. Minne maksaa verot? Ainakin lupasi Suomeen, mutta mieli hänellä on muuttunut monesti, lupauksista viis.
Missään ei sanota että se on Sannan palkka. Ko firma maksaa jopa tuon summan mutta maksaako sannalla?
Kiitos yleistämisestä, mutta minä naisena tunsin suurta myötähäpeää naisen toilailuista pm:nä. Itse en enää arvosta naisjohtajia ollenkaan. Minusta tuo sekopääjuoppo pilasi kaikkien naisjohtajien maineen. En tule itse enää koskaan ääbestämään naista.
Jos nyt pysyisit tämän maan rajojen sisällä, biin Marin aiheutti täystuhon suomalaisille niiden muiden ämmien kabssa.
"ON VAARALLISTA AJATELLA OMIA"! Tässä demarihuorien slougan.
Jos nyt et satu tietämään, niin esim Afrikassa naiset ja lapset tekee työt ja miehet oleilee ja suorittavat pirttiviljelyä
Sitten tuo menisi täydestä, jos Sanna vielä rahoittaisi suomen veronmaksajilla kaiken.
Stub ja Katainen ei lähtenyt heti vaalien jälkeen. Vaaleista vajaa viisi kuukautta, niin Sanna on vain oleillut ja kulkenut festareilla oma valokuvaaja matkassa. Nautti kuitenkin ministerinpalkkaa heinäkuulle saakka. Yhden päivän istui kansanedustajan paikalla toinen olkapää paljaana, että pääsi kuviin ja siinä oli 35 000 äänestäjälle vastinetta. Täysin vastuuntunnoton ihminen.
Otitko aamulla lääkkeet .
Sannahan on sosialisti ja on siis perustamassa SDP:n osastoa New Yorkiin.
Lopultakin saadaan kapitalismi ja osinkohuijarit ruotuun
Sanna on nyt itse kapilaisti, joten mahtaako laittaa omiaan kuriin?
50 000 kuukausipalkka 💶 💰
Taitaa olla vain johtajien palkka, ja sellainen kai Sanna ei vielä ole.
Näin todellakin luki iltalehdessä että Sannan kuukausipalkka voi olla 50000 €.Hu Hu sentään.
Sanna yrityksessä yhdellä johtajalla oli tuollainen palkka.
Sannan kaltaiset rividuunarit saavat 5-7000€/kk mikä toki Sannan osaamisella on kova liksa.
Tänään Ylen jälkiviisaissa tuli selväksi ettei työläistaustainen nainen saa lähteä mihinkään tallaiseen kun Marin lähti. Tuli ihan mieleen että meni rasismin puolelle. Vieläpä nuori nainen antoi tällaisen kommentin. katsokaa areenasta. Oikeistolaiset naiset saavat uraansa tehdä muualla kun Suomessa, mutta ei ainakaan Marin.
Marin lähti osin muotialalle. On kuvauttanut itseään edestä ja takaa, upean Victoria Beckhamin suunnittelema kolttu päällä. Kyllä sosialistikin voi tehdä yhteistyötä porvareiden ja ökyrikkaiden julkkisten kanssa. Näin se maailmaa pelastuu
...kolttu....?
Kutsuttiinko Sanna Yhdysvaltain kongressiin antamaan hyviä neuvoja senaattoreille ja muille päättäjille?
Olettaisi, että näin tulee tapahtumaan, jos ei ole jo tapahtunut.
Sannahan on nyt strateginen neuvonantaja.
Hieno uran nousu, suoraan terävimpään kärkeen.
Sanna kouluttaa miten otetaan velkaa toisten piikkiin ja jaetaan rahat muualle.
Vaikeahan sitä on ymmärtää, kun päivittäinen kohde on lähikauppa. Ihan normimeininkiä, eikä tuo matkustelu ole mitään kun vertaa kaupallisen puolen huippujohtajiin. Hyvä Sanna!
Kohta Sanna unohtuu. Osaaminen niin ohutta. Ei tota muijaa tule yritysjohtajat kuulemaan. Ulkonäkö tai ylilaihuus ei tota pelasta. Oli muuten varmaan yliopiston pienemmässä salissa. Yle jatkaa epätoivoisesti tuon muijan uran hehkutusta.
Uskooko joku tosissaan, että suurten valtioiden tai miksei pientenkin valtioiden päämiehet ja hallitukset tulevat kyselemään Sannalta ohjeita miten heidän valtioidensa asioita tulisi hoitaa?
Onneksi muotinäytöksiä riittää, joten työsarasta ei ole pulaa.
Greta Thunbergin sai aikansa massat hurmokseen, mutta nyt tuo hurmos on laantunut.
Jenkkilässä menee kaiken maailman marakatitkin ihan täydestä.....heh heh
Eihän siellä merkitse mikään muu kuin ulkonäkö ja raha, politiikasta ne eivät ymmärrä oikeastaan mitään. Moni tuskin edes tietää missä Suomi sijaitsee.
Sanna ei kyennyt viemään omaa puoluettaan täällä suureen vaalivoittoon, niin miten ihmeessä hän pystyy valloittamaan koko maailman?
Minulle tuli jostain kumman syystä mieleen eräs vanha elokuva. Nimeltään Anu ja Mikko. Siinä kotikylään saapuu Amerikan Mari. Koko kylä juoksee Amerikan Marin perässä, kun tämä kulkee kylän raittia hienot hepenet yllään. Mari kertoilee kuinka kaikki on niin ihanaa siellä Amerikoissa. Kyläläiset kuuntelevat huuli pyöreinä hänen juttujaan.
Mistä lie tulikin tuo elokuva mieleen?
Amerikansuomalaiset kutsui Sannan puhujaksi. Yhteiskuva näyttelijän kanssa, jonka ainoa rooli josta muistetaan, sisälsi .illun vilautuksen ja tämä on keino jolla pääsi kuuluisaksi.
On se kumma kun aina ollaan muka kateellisia, jos arvostellaan ylisanoja viliseviä postauksia. Se miten asia nähdään ei tosiaan ole mitään kateutta. Kun median ylisanoin kerrotaan, kuinka liput myytiin kolmessa tunnissa loppuun, ja televisiossa näytettiin se yliopistoluokka jossa tilaisuus pidettiin, niin monia kyllä nauratti se, kuinka asia oli tuotu esiin meille. Esiintymistilaan mahtui enintään noin 200 ihmistä, ei siinä vielä Amerikkaa valloiteta.
Jostain syystä tämän Sannan kohdalla osa mediasta haluaa nostaa hänen tekemisiään noilla jutuilla. Kun presidentti kävi USA:ssa yliopistolla puhumassa, ei mikään media puhunut maailman valloituksesta, vaikka presidentti näytti puhuvan paljon isommalle salille, mitä Sannan Amerikan valloitus oli.
Uuden ajan Amerikan Mari.
Upeeta, kun fiksu nuori nainen tekee Suomea tunnetuksi maailmalla , sitä ei todellakaan pidä väheksyä, taitava puhuja.
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset siis saavat vain havitella suuria rahoja pienituloisten kustannuksella? Sannan palkkaa ei Suomi maksa, joten ei ole viemässä tukianne. Orpo, Purra ja Häkämies (takapiruna, eikös hänellä ole tuomioitakin pahoinpitelyistä?) vievät Suomen tuhon tielle, jos sitä ei estetä, kaikki työntekijät ovat heidän mielestään ahnetta roskasakkia, heitä pitää rangaista, vääristelevät Ruotsin mallia. Ruotsissa ei lakkoilla ja kannattaa selvittää miksi asiat ovat siellä paremmin, työntekijät ovat tyytyväisiä.
Juuri näin. Sannalle oma osakeyhtiö on sosialistinen työkalu ja puhtaasti vasemmiston äänitorvi.
Jos nuori nainen pyrkii politiikkaan, niin kannattaa kiinnittää huomio esisijaisesti pukeutumiseen. Eduksi ovat kalliit merkkivaatteet. On myös eduksi esiintyä lasi kädessä eri tapahtumissa, ihan missä vaan. Sillä ei ole mitään väliä missä esiintyy. On myös hyvä tanssia esim. slaavikyykkyä bilenuorten kanssa ja videoida se. Ei ole väliä tanssiiko miehen vai naisen kanssa. Molemmat käy.
Noilla ohjeilla pääsee jo pitkälle.
....Fiksu ? Marin vai ? No huh huh.
Sanna on erittäin pätevä ja kaunis, jos joku muuta väittää niin hän on vaan kateellinen Sannalle.
Kaunis on ja se on huomattu joka puolella. Mutta, poliittista osaamista ei löydy sen enempää kuin muistakaan. Ihan keskivertoa on. Joissakin asioissa hän on huonoimmasta päästä. Ainakin mitä tulee rahapolitiikkaan.
Kaunis on kyllä ja se häntä ulkomailla kantaa, koska pätevyydestä ei vielä ole minkäänlaista näyttöä. Ulkomailla kun ei ole tietoa hänen tekemisistään Suomessa. Siellä tiedetään hänen olleen pm, ja juhlineen villisti, mikä teki hänestä vähän kapinallisen ja jännittävän persoonan siellä. Hänet tunnetaan niistä onelinereistä, joita laukoi mattinykäs tyylisesti Ukrainan sodasta.
Hänen huomio siellä on ollut lähinnä trivia tyyppistä, ollen usein kohdistunut hänen pukeutumiseensa.
Toivottabvasti uusi työnantaja järjestää hänelle raskaan työ ohella myös sitä
iloa, valoa ja hauskuutta. Sillä onhan se raskasta istua jatkuvasti muotinäytöksissä ja yliopistojen luentosaleissa puhumassa teineille ja istua lounailla entisten valokuvamallien ja filminäyttelijöiden kanssa.
Toivottavasti.......
Pääasia on se, että Hollywood ja muut maailman eliittiporukat ovat polvillaan Marinin edessä. Se on sitä tärkeää verkostoitumista. Tuolla pääsee jo pitkälle.
Ilmankos maailman asiat ovat aivan sekaisin, puhumattakaan Suomen asioista, joista ei kannata edes puhua mitään , niin pohjamudissa Suomi rypee.
Suomi jäi Marinin hallituksen jälkeen hyvin velkaiseksi. Samoin soteuudistus tökkii, jonka piti olla hyvä uudistus, ainakin Marinin hallituksen mielestä. Anderssonin aloittama "koulu-uudistus" ei onnistunut. Nyt Orpon hallitus joutuu korjaamaan nuo virheet.
Marinin kauneudesta eivät kaikki ole samaa mieltä. Ylilaiha kroppa ei parhaimmasta päästä. Ei rintoja, lattaperse. Suomesta löytyy sata kertaa kauniimpia muijia. Saarikon rinnalla tosin kauniilta näyttäminen ei kovin vaikeaa..
No onneksi nykyään osataan korjailla noita melko hyvin. Noissa piireissä missä hän nykyisin pyöriin, on kaikilla tekotissit ja nakkihuulet, takapuoleen saa myös fylliä nykyisin, eiköhän Marin kohta ala korjata noita puutteitaan
Ilman meikkiä ei erotu katukuvasta millään tavalla.
Lyhyt tappi. Yhtä kaunotar kuin Kiira Korpi.
Onneksi sentään on demari