Joustava työaika isännöintitoimistoissa?

Anonyymi-ap

Monellako teistä on joustava työaika? Joustotyöaika soveltuu tietotyöhön sekä työhön, joka ei ole sidottu määrättyyn aikaan tai työn tekemisen paikkaan. Omasta mielestäni isännöitsijällä voisi aivan hyvin olla joustava työaika. Minulla ei sellaista luxusta ole. Tai osittain on. Työaikani (klo 8-16) aina tarvittaessa joustaa pidemmäksi, mutta ei kuitenkaan koskaan lyhyemmäksi.

Oikea joustava työaika olisi kiva. Saisi itse päättää liukuman rajoissa, milloin menee töihin. Perjantaina saattaisi huvittaa mennä normaalia myöehmmin töihin ja lähteä aikaisemmin kotiin. Eli pitää ylitöitä vapaana. Mutta ei saa. On tämä älytöntä.

Mieluummin väsynyt työntekijä töihin klo 8:00 kuin levännyt ja reipas työntekijä töihin klo 9:00. Tämän tietää jokainen fiksu työnantaja.

5

345

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan kaikilla tietämilläni toimistolla on. Joko täysin vapaa - eli vastaa vain että hommat tulee tehtyä ja ihan sama mistä teet kun etätyökalut tai sitten jotain aikapankki /joustosysteemejä. Täysin vapaa yleisempi.
      Ite tehnyt Euroopasta ja Lapista etänä, nytkin Euroopassa kollega kokoukset etänä ja lähihommat jos nyt sattuu tulee jotain hoitaa kollegat/harjoittelijat

      • Anonyymi

        Ei ainakaan teidän yritykseltä isännöintiä osteta, jos ei ole tyyppi itse koskaan paikalla.

        Taas tätä valitusta. Voi voi vaihtakaa alaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ainakaan teidän yritykseltä isännöintiä osteta, jos ei ole tyyppi itse koskaan paikalla.

        Taas tätä valitusta. Voi voi vaihtakaa alaa.

        Joo ei meidän ehkä kannata yhteistyökuvioita viritellä jos haluatte isännöitsijän talon pihalle palopostiksi kököttämään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo ei meidän ehkä kannata yhteistyökuvioita viritellä jos haluatte isännöitsijän talon pihalle palopostiksi kököttämään.

        Kunnolliseen isännöintiin kuuluu muutakin kuin paperihommat ja kirjanpito. Harmi, ettei nykyisin kunnollisia isännöitsijöitä juuri ole. Pölynimurikauppiaita sitäkin enemmän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kunnolliseen isännöintiin kuuluu muutakin kuin paperihommat ja kirjanpito. Harmi, ettei nykyisin kunnollisia isännöitsijöitä juuri ole. Pölynimurikauppiaita sitäkin enemmän.

        Joo, niin kuuluu. Monikirjoisempaa hommaa saa kyllä etsiä. Liekö sellaista. Siksi ei ole aikaa odotella missään paikanpäällä pihoilla vaan työntää asioita eteenpäin. Joka päivä ka 45-60h viikko. Niitä asiakkaita kun on useampia.

        Ketjun aihe oli kuitenkin onko etätyö mahd. ja on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      92
      1383
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      83
      931
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      844
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      293
      763
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      82
      631
    6. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      46
      623
    7. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      621
    8. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      617
    9. 39
      569
    10. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      28
      564
    Aihe