Sataman lakoille täystyrmäys. Ammattiliitoille luetaan lukua.

Anonyymi-ap

Haminan ja Kotkan satamien lakot ovat naurettavia ja vastuuttomia. Ei vaikuta kotiuttamiseen. Vasemmistopolitiikkaa. Politiikka ei kuulu työelämään.

Eloranta väittää, että hallitus ei ole kuunnellut ammattiliittoja riittävästi. On kuunneltu, mutta asiat pitää hoitaa, eikä jahkailla. Viime vaalikaudella liittojen työryhmä sai aikaa miettiä työllisyyden parannuskeinoja. Ei tullut, Sitten annettiin lisäaikaa. Ei tullut. Sitten annettiin lisäaikaa. Ei tullut. Tyhjä paperi.

Ei ole kuulunut tällä vaalikaudellakaan muuta kuin koulutuksen lisääminen ja työvoimatoimiston, "sisäilman" henkilökunnan lisääminen. On kuultu. Esitettyjä toimia tehdään kohdennetusti, mutta kumpikaan ei lisää työllisyyttä 100 000 hengellä. Sen takia lisätoimet ovat tarpeen. SAK:n antama tyhjä paperi ei siinä auta.

SAK:n toimet ovat läpinäkyvästi sdp:n masinoimaa poliittista potaskaa. Marinin hallitus poisti eläkeputken, lanseerasi työttömille keppiohjelma kakkosen. Ei ollut mitään mielenilmauksia. Nyt on pienempiä asioita, ei mitään radikaalia. Jo ollaan suu vaahdossa barrikadeilla. Demareiden oppositiopolitiikkaa. Työelämä ei kaipaa politiikkaa ollenkaan. Ei ihme, että SDP:n kannatus laskee ja vastaavasti Kokoomuksen nousee. Suurin puolue. YTK kutsuu.

Lakko-oikeutta ei olla poistamassa. Senkin toitottaminen on potaskaa. Poliittisia lakkoja ollaan rajoittamassa vuorokauteen ja ollaan rajoittamassa tukilakkojen suuruutta. Joku raja yhteiskuntaterrorillakin ja isänmaan vahingoittamisella pitää olla. Laittomat lakot ovat laittomia. Laittomuudesta pitää rangaista.

Kun TES on voimassa, niin työrauhavelvollisuutta pitää kunnioittaa. Mielenosoittaminen on aivan eri asia kuin lakkoilu. Aivan eri asia.

Nyt ei ole aika lakkoilla. SAK:lla ei ole veto-oikeutta. Eduskunta säätää lait. Lakeja pitää kunnioittaa, eikä rähistä demokratiaa vastaan. Ammattiliittojen voimankäyttö on osoitus tyhmyydestä. Ryhmätyhmyydestä, jota johtaa Murikan käyneet aivopestyt ja Hakaniemen torin henkselinpaukuttajat. Vasemmistoliiton ja ay-demareiden masinoimaa toimintaa.

12

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tervehdys kuomaseni. Minä olen vuollut kultaa ahtaajana Kotkassa jo melkein 30 vuotta. Ei minua lakot hauttaa. Otan ne ylimääräisenä vapaana. Ylitöitä tulee painettua viikottain ja nyt lakkopäivän jälkeen puretaan taas ruuhkia ja painetaan pitkää päivää. Köyhät kyykkyyn ja minä naureskelen matkalla pankkiin.

      • Anonyymi

        Niin ne pitääkin ottaa lakot ylimääräisenä vapaana. Se on ihan oikein ajateltu. Kyllä satamassa on ylitöitä tarjolla ihan mukavasti. On hyvä puolustaa työntekjän oikeuksia. Ei se sitä tarkoita,että jos lakkoilee,niin on joku kommari.


      • Anonyymi

        Oikein, Suomeen tarvitaan kovapalkkaista väkeä enemmän, suomennettuna tuloeroja. Sdp yrittää tasapäistää ja siksi olemme yhteiskuntana tälläisessä suossa. Rikkaat saa rikastua ihan vapaasti, eikä siinä vasurin tarvitse mussuttaa yhtään mitään. Yhdyn myös siihen mielipiteeseen, että politiikka ei kuulu työelämään, ei sitten niin yhtään, varsinkaan vasemmistotouhu.


      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        😋 ­­N­­y­m­f­­o­m­­a­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18043532z

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Kotkassa on Ahtaaja ollut aina Kuningas. Niin se vaan on yhä edelleen ja tulevaisuudessakin. Ei ole niin suurta taakkaa jota ei Ahtaaja laivan ruumaan heilauta.

    • Anonyymi

      Meitä ahtaajia arvostelevat pääsääntöisesti lahjattomat ja pienipalkkaiset looserit jotka ovat kateellisia meidän ammattitaidolle sekä muhkealle tilipussille. Kommunisteille ja Vihervasemmistolle ahtaajat ovat aina olleet kateellisuuden merkki.

    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen aloitus. Laitoin äsken Naskille kysymyksiä, miksi Hamina-Kotkan satama on lakossa?? Vastasi, ettei satamat mitään lakossa ole, vaan ratapihoilla ei vaunuja ole liikutettu. Heh. Oikeasti ei tarvitse kysellä ihan hirveästi keneltäkään mitään. Riittää, kun vähän seuraa uutisia, niin tietää mitä tapahtuu, niin ei tarvitse jauhaa paskaa

      • Anonyymi

        Ahtaaja on silti päälikkö ja kuningas Kotkassa.


    • Anonyymi

      Muten niin täystyrmäys? Kyllä ahtaajien lakkoa kannattavat kaikki työläiset.
      Vihervassarit jotka kannattavat soskun rahoja maahanmuuttajille ja muille loiseläjille ovat työläisiä vastaan. Kyllä Suomessa on aina työmiestä arvostettu.

      • Anonyymi

        Kyllä minä ainakin ahtaajien lakkoa kannatan. Tietenkin porvarit sitä inhoaa,kun he haluavat vain sanella säännöt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä minä ainakin ahtaajien lakkoa kannatan. Tietenkin porvarit sitä inhoaa,kun he haluavat vain sanella säännöt.

        Harvapa näin hyvin tienaava kannattaa mitään vasemmisto touhua. Eiköhän huolehdita vain omista asioista ja kyllä naureskelua pankkimatkoilla.


    • Anonyymi

      Ei sitä rahaa ja varallisuutta Suomessa liikaa ole. Vieläkin vientiteollisuus elättää ylikasvanutta julkista sektoria. Satamien ja kuljetusten AY-liiton oma etu olisi olla rettelöimättä poliittisilla lakoilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe