Tomaattitietoa?

Kertokaas kokemuksianne tuosta ZF-automaatista.Onko laatikko kestävä....ainakin se on nautinnollinen ajaa verrattuna manuaaliin.Onko mitä erityistä huomioitavaa käytössä ja huoltamisessa.Kysymys on vm.2002 Citikasta.
Olen kylläkin jo ko.kamppeen ostanut, joten pakkohan sen on kelvata:)).
4559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kyllä zf on aina osannut laatikot tehdä en kyllä tiedä nykyään miten vahvoja ne ovat mutta esim.kuormaautoissa sisu käyttää kyseistä laatikkoa ja sitä ei saa ajamalla rikki jos ei riko sitä tahallaan et näin:)

Äänestä

Paremmin nykyaikaiset tomaatit kestää kuin väkisinvaihdettavat laatikot. Eikä sillä ole väliä onko se ZF vai ei, kaikki tomaatit (perinteiset) on rakennettu periaatteessa samalla tavalla. Eihän sitä olekaan kuin pari tehdasta jotka toimittaa a-laatikoita eri automerkeille ja vain muutama merkki valmistaa niitä itse (esim. mersu ja toyota).

Äänestä

Minulla on Xantia 1.9 tdi break ZF:n AL4 automaatti laatikolla, ajettu 315 000 km, hyvin on pelannut.

Äänestä

Kiitoksia kaikille vastanneille.Autoani moittineet ovatkin siis vain kateellisia:))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiinnostaa kirjoitti:

Kertokaas kokemuksianne tuosta ZF-automaatista.Onko laatikko kestävä....ainakin se on nautinnollinen ajaa verrattuna manuaaliin.Onko mitä erityistä huomioitavaa käytössä ja huoltamisessa.Kysymys on vm.2002 Citikasta.
Olen kylläkin jo ko.kamppeen ostanut, joten pakkohan sen on kelvata:)).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu