Racing Prix hevospelletti

gegs

Onko täältä kukaan syöttänyt kaneilleen hevosten Racing Prixiä? Millaisia kokemuksia?
Itse ostin juuri 30kg säkin ja maksoi noin 12e! Paljon halvampaa kuin kanipelletti.. :)
Sen tiedän, että sitä voi kaneille syöttää, mutta täyttää kuulema nopeasti mahan ja kani ei kuulema sitten heinää söisi.. mutta uskoako sitten tuohon..

15

3730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Krookus

      Kanini syö Racing Prixiä, tottui siihen kasvattajalla ja päätin jatkaa samalla ruoalla. Kani syö jonkin verran sitä päivän mittaan, enkä ole katsonut aiheelliseksi annostella sitä, pupu kun on vielä niin nuori ja sutjakassa kunnossa. Heinää kyllä uppoaa, Racing Prixinkin jälkeen!=) Hyviä kokemuksia kyseisestä ruoasta, ainakin meillä ollaan tyytyväisiä!=)

    • xxcc

      ..mitä tuo pelletti sisältää? Onko se siis pelkkä heinäpelletti vain ihan jotain muuta ravintoa? Hinta ei todellakaan olisi paha...

    • Maria-88

      No himpskatti!!! Mähän voin sitte omille hepoilleni(2kpl) ostaa Racin Prixiä ja samalla syöttää sitä kaneilleni(6kpl) ... (blondin aivot)
      Ja halpaakin vielä!!!

      • Hermanni75

        Racingiä ei kaneille. Kaneille kanien pellettejä.


      • Kanin "äiti"
        Hermanni75 kirjoitti:

        Racingiä ei kaneille. Kaneille kanien pellettejä.

        voi voi meilläkin pupuli on koko ajan syönyt hevospellettiä. Mikä on olennainen ero kanipelletin ja hevospelletin välillä. Pelletin kera annan noita jyrsijän murkinoita.

        Pupumme on hoikahko, liikkuu paljon kun saa olla aina vapaana kun ollaan kotona. Syö heinää, porkkanaa, salaattia, kesällä puunoksia.


    • 13v. kanikokemusta

      Racing Prix on hevosille valmistettu pelletti, jonka E-vitamiinipitoisuus on kanille liian korkea. E-vitamiini on rasvaliukoinen vitamiini ja kanin kehon saadessa sitä liikaa, keho ryhtyy imemään itseensä kaiken rasvan mitä se voi ruoasta saada, mikä johtaa sisäelinten rasvoittumiseen, sekä lihaskatoon. Ehdoton EI!
      Hyvä, taloudellinen vaihtoehto hevospelleteille on esimerkiksi Rabbit Royale, jota 15kg maksaa noin 30 euroa.

      • racingprixinmiettijä

        Minäkin olen miettinyt että pitäisikö tota racing prixiä antaa kaneille? Minkälaisia kokemuksia muilla on siitä?


      • Myöhässä

        Nyt kyllä oon vähän myöhässä kommenttien kanssa....Mutta minulla on kaksi kanin poikasta jotka ovat kasvattajalla syöneet racing prix junior Pro:ta. Ja hyvin ne ovat pärjänneet heinäkin maistuu. Itse eksyin tähän keskusteluun kun hain tietoa kyseisestä ruuasta lisää. Ja nyt olen kyllä vakuuttunut että hinta on täysin olematon verrattuna esim eläinkauppan kanin pelletteihin. Laatukin on hyvä ja kanit tykkäävät siitä. Ja iso plussa vielä kyseinen säkki on erittäin iso. Ja kauppa mistä sitä saa on sekin vain 20min ajomatkan päässä.


      • vaitykkäänesiitä
        Myöhässä kirjoitti:

        Nyt kyllä oon vähän myöhässä kommenttien kanssa....Mutta minulla on kaksi kanin poikasta jotka ovat kasvattajalla syöneet racing prix junior Pro:ta. Ja hyvin ne ovat pärjänneet heinäkin maistuu. Itse eksyin tähän keskusteluun kun hain tietoa kyseisestä ruuasta lisää. Ja nyt olen kyllä vakuuttunut että hinta on täysin olematon verrattuna esim eläinkauppan kanin pelletteihin. Laatukin on hyvä ja kanit tykkäävät siitä. Ja iso plussa vielä kyseinen säkki on erittäin iso. Ja kauppa mistä sitä saa on sekin vain 20min ajomatkan päässä.

        Tykkäävätkö lapset karkista? Joo. Onko karkki halpaa? Joo. Entäpä terveellistä? Ei. Rasvoita vain kanisi läpikotaisin ja tapa se ennenaikaisesti.


      • Eioikeaakaneille
        Myöhässä kirjoitti:

        Nyt kyllä oon vähän myöhässä kommenttien kanssa....Mutta minulla on kaksi kanin poikasta jotka ovat kasvattajalla syöneet racing prix junior Pro:ta. Ja hyvin ne ovat pärjänneet heinäkin maistuu. Itse eksyin tähän keskusteluun kun hain tietoa kyseisestä ruuasta lisää. Ja nyt olen kyllä vakuuttunut että hinta on täysin olematon verrattuna esim eläinkauppan kanin pelletteihin. Laatukin on hyvä ja kanit tykkäävät siitä. Ja iso plussa vielä kyseinen säkki on erittäin iso. Ja kauppa mistä sitä saa on sekin vain 20min ajomatkan päässä.

        Luepa se tuoteseloste ja mieti, kuinka moni ainesosista on kanille sopivaa ravintoa. Esim. viljoja eivät kanit ole kehittyneet syömään, mistä järki päässä oleva voisi heti vetää johtopäätöksiä. Kanien elimistö ei osaa käyttää viljojen hiilihydraatteja ja lyhyitä kuituja oikein, sillä niiden ei yksinkertaisesti tulisi niitä syödä. Kanit ovat kehittyneet syömään hyvinkin niukkakalorista ravintoa ja pitkiä kuituja, viljat sairastuttavat ne ennemmin tai myöhemmin. Liian tuju ravinto aiheuttaa mm. virtsakiviä ja sisäelinten rasvoittumista. Jälkimmäistä et päälle päin näe, sillä hoikka kani voi ruumiinavauksessa paljastua sisäelimiltään pahasti rasvoittuneeksi, jolloin sisäelimet eivät ole enää toimineet oikein ja täydellä teholla.

        Kasvattajat syöttävät noita hevos- ja nautarehuja juuri siksi, että ne ovat halpoja. On sitten eri asia, pitääkö olla sellainen määrä kaneja, ettei niille ole varaa syöttää lajiopillisesti oikeaa sapuskaa. Ja kuten joku jo vihjailikin, niin kanit kyllä syövät viljoja yhtä mielellään kuin pulskat kakarat namuja, muttei se kummastakaan syöjälleen terveellistä tee. Jos et siis kykene edes kahta kania syöttämään lajille tyypillistä ja siten oikeaa ja terveellistä ruokaa, niim miksi sinulla on kaneja ollenkaan? Itse saat syödä mitä mielit ja leikkiä siten terveydelläsi, mutta eläinten kohdalla venäläisen ruletin pelaaminen huonon ravinnon avulla ei yksinkertaisesti ole oikein.


    • Hesta

      Kyllä racing prix on hyväksi todettu eikä oo ollu ongelmia...

      • Hihhih

        Naapurin Jaskakin on todennut mäkkärin hyväksi eikä oo ollu ongelmia.


    • Anonyymi

      Nautojen rehut ovat paljon laajemmin tutkittuja kuin kaneille tarkoitetut pelletit. Ja kanin markettipussiruoka on epämääräinen sekoitus erilallaisia jyväsiä ja hedelmäpaloja tms. Varsinkaan ulkokanit eivät saa pelkästä heinästä tarpeeksi energiaa vaan tarvitsevat lisäravintoa. Huomattavasti halvemmaksi (ja luonnollisemmaksikin) tulee kun ostaa ihan tavallista vehnää tai ohraa ( tai kauraa ) tai rypsiä, jota sisältää esim vasikoille tarkoitettu pelletti. Tärkeää on, ettei kani saa ruuastaan liikaa tärkkelystä, kiinnitä siis huomio tuoteselosteeseen oli se kanin tai minkä tahansa muun elukan nappulaa tai mysliä. Paljon liikuntaa saava kani ei sopivasti annostelluista energiapitoisistakaan lisärehuistaan lihoa, eli jos kani on lihava, on liikunnan puute/ paikallaan kyhjöttäminen sen terveydelle ihan yhtä epätervettä kuin liikarasvoittuminen.

      • Anonyymi

        Höpö höpö. Kanit ovat fysiologisesti heinänsyöjiä, ja sen mukainen ruoansulatuselimistö niillä on. Vehnässä tai ohrassa ei siten ole mitään luonnollista kaneille. Siksipä viljat aiheuttavatkin kaneille mm. virtsatieongelmia ja sisäelinten rasvoittumista. Siinä on ihan turha kytätä lihavuutta, kun tappavin rasvoittuminen EI näy päällepäin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2393
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      776
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      745
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      732
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe