Muukalaiset nostivat uuden aiheen tikun nokkaan joitakin viikkoja sitten. Kanavoinnit alkoivat puhumaan yhdessä tekemisestä, sen lisäämisestä tarkoituksellisena vastatoimena maailmassa lisääntyvälle yksin tekemiselle. Tätä samaa asiaa tarjoilivat sellaisetkin puhujat joilla ei ollut mitään tekemistä toistensa kanssa.
Kumma juttu, takuulla suunniteltu eikä sattumaa.
He puffaavat yhdessä
6
267
Vastaukset
- Anonyymi
Saunatonttu on mukana projektissa.
- Anonyymi
Onkohan missään kielessä verbeillä inklusiivinen sijamuoto? Eli kahden tai useamman olennon toiminta ilmaistaan aina yhdessätekemisenä. Ei sanota että saara leikkasi pekan tukan vaan että pekkasaara keraleikkasi pekan tukan.
- Anonyymi
»Isä meidän, joka olet taivaissa.
- Anonyymi
Olet saunonut liikaa mummosi kanssa.
- Anonyymi
»Pyhitetty olkoon sinun nimesi.
- Anonyymi
Ukrainaa tukeva maiden ryhmä on varsin epätavallinen ilmiö, sehän on yhdessätekemistä jos mikä. Tulevaisuus näyttää käytetäänkö tälläistä mallia toistekin.
Hamas joka juuri hyökkäsi israeliin saa tukea joiltakin muslimimailta varmaankin. Se tuki on myös yhdessätekemistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422532Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423022172- 241920
- 241635
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471556Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251499- 441386
- 1001359
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391315- 361096